Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Když hlava bolí k zbláznění…

Migréna jako středověká mučírna

aktualizováno 18.08.2008, 05:20 | 18.08.2008, 00:06 | Kateřina Zlámalová

Když hlava bolí k zbláznění…

„Je to strašné. Poprvé jsem měla záchvat migrény ještě na základní škole,“ vypráví Iveta (42 let). „Byla jsem na škole v přírodě a najednou mě začala tak bolet hlava, zvracela jsem, všichni si mysleli, že mám nějakou infekci, tak si mě rodiče museli odvézt domů.


Pak jsem při každém dalším záchvatu musela ležet ve svém pokoji se zataženými závěsy, jinak jsem opakovaně zvracela. Ve škole si mysleli, že jsem jen simulant. Teď chodím na akupunkturu a beru léky. Je to lepší. Naučila jsem se s tímhle démonem žít.“Ženy bolí hlava častějiŽeny trpí migrénou až dvakrát více než muži. Nejčastěji se první záchvaty objevují v období puberty. Z toho je patrné, že hormonální změny mají na rozvoj a průběh migrény, spolu se stresem, velký vliv.Když se migréna objeví u dětí, může v pubertě naopak vymizet. Většina nemocných má 1 až 2 záchvaty za měsíc. Většinu nemocných trápí migréna méně než 6 hodin. Existují ovšem případy, kdy migréna setrvává až 3 dny!


Migrénou většinou neoznačujeme běžné bolení hlavy. Migrenozní obtíže nastupují záchvatovitě, bývají omezeny i na určitou oblast hlavy, bolet může např. jen jedna polovina hlavy. Situaci postiženého zhoršují průvodní příznaky, jako je nevolnost, nechuť k jídlu až zvracení, přecitlivělost na hluk i světlo.


Vidíte auru?


Když máte smůlu, můžete trpět dokonce tzv. migrénou s aurou. Ne, že by se vám nad hlavou objevovalo něco jako svatozář. Auru totiž uvidíte vy. Jde o nepříjemné poruchy vidění, které předcházejí jednotlivým záchvatům migrény.


Co dělat, pod dostanete migrénu?


Lehčí záchvat můžete zmírnit už tím, že se uchýlíte do klidného a tmavého pokoje, kde budete relaxovat. Doporučuje se jíst jen lehkou stravu a pít dostatek tekutin. Chladivý obklad na čelo nebo pytlík s ledem vám uleví.Při větších obtížích si vezměte lék proti bolesti, např. Paracetamol. Pokud by bolesti vzrůstaly nebo se opakovaly a byly provázené zvracením, určitě vyhledejte lékaře.
Jak se migrény vyvarovat?Dodržujte pravidelný režim. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu.Veďte si deník o proběhlých záchvatech – kdy se objevily, jak dlouho trvaly a co si myslíte, že je způsobilo. Až navštívíte lékaře, si zápisky s sebou! Snažte se vypozorovat, jestli migréna nemůže být např. formou alergické reakce na určitý druh potravin (sýry, exotické ovoce).

 
7 hlasů
Vaše hodnocení