Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přepracované ženy, které si neudělají čas samy pro sebe, jsou mrtvicí skutečně ohroženy.

Mrtvice: ženy kolem čtyřicítky v ohrožení!

Stres v práci
zdroj: Twitter Stres v práci
aktualizováno 27.11.2018, 16:21 | 27.11.2018, 16:21 | doma.cz/kat

Přepracované ženy, které si neudělají čas samy pro sebe, jsou mrtvicí skutečně ohroženy.

Možná je to vaše příbuzná, kamarádka nebo známá. Je jí něco přes čtyřicet let. Po dětech jí zůstalo několik kilo navíc. V práci je neustále pod velkým tlakem a kvůli péči o rodinu si ani doma neodpočine. Nemá čas jít si zacvičit a o zdravém stravování si může nechat jen zdát.

 

Stres řeší cigaretou nebo sladkostmi. Pravidelně užívá hormonální antikoncepci a přitom možná netuší, že se v její rodině objevila špatná srážlivost krve, vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Kombinace všech těchto faktorů může u žen zvyšovat riziko cévní mozkové příhody, onemocnění, které je třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice.

 

ČTĚTE TAKÉ:

15 tipů na posílení imunitního systému

Ptali jste se na porody a těhotenství!

 

 

 5 tipů jak se vyvarovat mrtvice

 

1. Udělejte si čas na odpočinek. I pár minut denně prospěje vašemu zdraví.


2. Nezapomínejte na pohyb, z počátku postačí i svižná chůze.


3. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, omezte tuky a večerní přejídání.


4. Nebojujte se stresem cigaretami a sladkostmi. Náhradou může být sport nebo pravidelná relaxace.


5. Poraďte se s gynekologem o vhodné antikoncepci s ohledem na váš zdravotní stav i genetické dispozice.

 

Cévní mozková příhoda každoročně postihne 30 až 50 tisíc lidí. Již dlouho se netýká pouze starších osob, výjimkou dnes nejsou ani pacienti mezi 30 a 40 lety. Vznik cévní mozkové příhody často souvisí s nezdravým životním stylem, který je charakteristický špatným stravováním, nedostatkem pohybu, kouřením i konzumací alkoholu.

 

 

Zároveň může souviset i s genetickými dispozicemi k určitým onemocněním, jako např. cukrovka, vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol. Vliv může mít také antikoncepce obsahující estrogeny, která v kombinaci s rizikovými faktory (kouření, hypertenze, cukrovka, poruchy srážlivosti krve apod.) zvyšuje nebezpečí cévní mozkové příhody.

 

„Ženy by neměly zapomínat na své zdraví a prevenci. Cévní mozková příhoda je jedním z onemocnění, kterému lze z velké míry předcházet dodržováním preventivních opatření, jež zahrnují celkové zlepšení životního stylu, omezení kouření a alkoholu, dostatek pohybu a zdravou stravu. Důležité jsou také pravidelné preventivní prohlídky,“ vysvětluje MUDr. Robert Mikulík, Ph.D., vedoucí Cerebrovaskulárního centra I. neurologické kliniky FN u sv. Anny v Brně.

 

Z výsledků ankety provedené mezi více než třemi tisícovkami dotázaných vyplynulo, že ženy jsou si rizika cévní mozkové příhody vědomy. Více než 85 % z nich považuje zdravý životní styl za nejlepší prevenci cévní mozkové příhody.

 
10 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Metuzalem 13:09 28.11.2015
Blbost, me je uz 118 a zadnou mrtvici jsem nemel, kdybych byl zenska, tak mozna ano
Smile 22:31 26.11.2015
Blbost, mě je 16 a mrtvici jsem měla před čtvrt rokem. :)