Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

To, že se v ženském těle nachází mužské pohlavní hormony, je zcela normální a dokonce potřebné. Nesmí jich ale být nadbytek, aby neškodily vzhledu a v horším případě i zdraví ženy.

Mužské hormony v ženském těle. Co s nimi?

Mužské hormony
zdroj: Thinkstockphotos Mužské hormony
aktualizováno 21.01.2015, 17:24 | 21.01.2015, 17:24 | Doma.cz/trm

To, že se v ženském těle nachází mužské pohlavní hormony, je zcela normální a dokonce potřebné. Nesmí jich ale být nadbytek, aby neškodily vzhledu a v horším případě i zdraví ženy.

Mužským pohlavním hormonům se odborně říká androgeny, a ač to může znít divně, žena by bez nich nebyla ženou. Z mužského hormonu testosteronu se totiž ve vaječnících vytváří ženský pohlavní hormon estrogen. Do této chvíle je vše v pořádku. Problém nastává tehdy, pokud se androgeny nepřetvářejí dostatečně a jejich hladina stoupá. „Nadbytek mužských hormonů se následně projeví jak na vzhledu ženy, tak na fungování jejího organismu,“ říká MUDr. Pavel Kolář, soukromý gynekolog z polikliniky ve Slaném. Někdy ženu postihnou jen mírné projevy, jindy se ale může jednat až o takzvaný hyperandrogenní syndrom. Při něm se objevují druhotné mužské pohlavní znaky, jako je nadměrné ochlupení těla, ústup vlasů z čela nebo dokonce nehezký knírek. Navíc se přidávají poruchy menstruačního cyklu a dokonce neplodnost.

 


Akné v režii androgenů


Působení mužských pohlavních hormonů může mít na svědomí také nepříjemný kožní projev, a tím je akné. „Jedná se o kožní onemocnění, při němž v okolí mazových žlázek probíhá zánět. Proto jeho léčba patří prvotně do rukou dermatologa,“ upozorňuje doktor Kolář. V některých případech lehčích forem akné ovšem může stačit pomoc gynekologa. Zánět v kůži, který se projevuje tvorbou červených, později hnisajících pupínků, intenzivně podporují právě androgeny neboli mužské pohlavní hormony. Jestliže má žena, kterou trápí akné, současně zájem o účinnou ochranu před nechtěným otěhotněním, může její gynekolog někdy „zabít dvě mouchy jednou ranou“ – tedy vyřešit oba problémy naráz.

 


Určité přípravky z rozsáhlé nabídky kombinovaných hormonálních antikoncepčních preparátů totiž obsahují gestagenní složku, která působí proti mužským pohlavním hormonům. Odborně se tomu říká „antiandrogenní účinek“, což znamená, že antikoncepce zabrání, aby mužské pohlavní hormony, putující volně v krvi, v ženském těle dělaly neplechu a podporovaly kožní zánět.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Záchvaty žravosti před menstruací? Jak se jich zbavit!
Nepodceňujte ho! Akné v dospělosti má často horší formu než v pubertě
Vyřešte trapný problém: chloupky navíc


Pomoc z rukou gynekologa


„Účinek proti mužským pohlavním hormonům nemají všechny antikoncepční preparáty, ačkoliv všechny obsahují estrogenní a gestagenní složku, antiandrogenní účinek mají jen některé se speciální gestageny. Z nich nejúčinnější právě v boji s akné je gestagen dienogest,“ říká doktor Kolář. Někdy dívky či ženy trpí ale opravdu těžkým akné, nebo dokonce výše zmíněným hyperandrogenním syndromem. V takových případech dermatolog obvykle spolupracuje s gynekologem a předpis hormonální antikoncepce bývá součástí podpůrné léčby takovýchto problémů.


A samozřejmě platí, že antikoncepční přípravky nejen na kontrolu početí, ale i na potlačování působení mužských pohlavních hormonů účinkují jen po tu, dobu, po kterou je ženy užívají. Po jejich vysazení se vždy záhy vrací jak plodnost, tak i dřívější problémy s akné.

 
18 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Michal 09:53 07.12.2017
Na blogu jsem sepsal uzitecny clanek o tom, jak testosteron pusobi v tele ZENY, jak zvysit nebo naopak snizit hladinu a co se stane, pokud hladina neni optimalni vzhledem k vaze a veku .. clanek zde -- https://www.erekce.cz/testosteron-u-zen/
Lucie 10:43 17.12.2016
Lenko, ovlivňují to HA Diane 35, Chloe, Minerva, Vreya, ....
Lenka 17:14 09.12.2016
A jaké to jsou teda ty antikoncepční pilulky, co to ovlivňují? To už v článku není. :-(
Gabriela 09:28 10.02.2015
4lánek mi osvětlil mé problémy s akné a vousy, které mě přivádějí k šílenství. Děkuji!
Kateřina 13:40 23.01.2015
Velice povrchní článek o hormonální antikoncepci.