Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak souvisí pocení s přechodem nebo vzrušením? Jak se nadměrnému pocení bránit?

Nadměrné pocení: vaše dotazy a naše odpovědi

aktualizováno 29.07.2010, 00:10 | 29.07.2010, 00:00 | doma.cz/kat

Jak souvisí pocení s přechodem nebo vzrušením? Jak se nadměrnému pocení bránit?

Po zveřejnění článku o nadměrném pocení jsme obdrželi spoustu dotazů na toto téma. Požádali jsme se dermatoložku Grétu Wohlovou z Laserového centra Anděl, aby na některé z nich odpověděla:

 

Dotaz:

Potím se kvůli sexuálnímu vzrušení. Dokonce mě přítelkyně donutila zajít za sexuologem/psychologem. Když vidím zajímavou ženskou, tak se vzruším a úplně rozpálím. Potím se a je hotovo. Moje mysl v tu chvíli nejde řídit a nedokážu se ovládat. Možná lidem to připadá legrační, ale rozhodně to pro mě příjemné není. Kam se hrabe situace když nějaký ženský jen koukáte na výstřihu či na zadek. Tohle je trapas po celý rok!
Xavi


Odpověď:
Pocení, zčervenání, zrychlený dech i tep k sexuálnímu vzrušení patří, pokud je to ve vámi popisované míře, doporučovala bych radu sexuologa. Problém pocení v tomto případě nelze řešit izolovaně.

 

Dotaz:

Je mi 63 roků, od začátku přechodu je to už 10 let .Na začátku přechodu přišly návaly a následovalo malé pocení po dobu návalu,říkala jsem si je to normální,jiné potíže jsem neměla,to přežiji. Návaly horka přestaly už dávno, ale pocení je stále horší. Nepotím se ale ,jak píšete na dlaních, ploskách ani v podpaždí. Můj problém je v tom, že se potím na obličeji a to tak, že mi doslova pot teče z čela či hlavy jako z vodovodu.

V létě i když nic nedělám jenom se procházím a stačí se zastavit, nebo jít do obchodu a spustí se to.V zimě stačí námaha a zase stejný problém.Snížená funkce štítné žlázy pocení vylučuje beru léky.V přechodu jsem nemohla brát žádné hormonální léky a přírodní, třeba sarapis, zase kvůli alergii . Doktorka to bere na lehkou váhu, ale mě to dělá ze života peklo.

Milada

 

Odpověď:

Klimakterium skutečně představuje období života ženy, které je spojeno se zvýšeným pocením hlavně horní poloviny těla (obličej, vlasy,krk,hrudník). Toto období obvykle začíná mezi 45-55 rokem, změny jsou následkem snížené produkce ženských pohlavních hormonů - estrogenů a gestagenů. Existuje velké množství hormonálních i přírodních léků, které tyto projevy zmírňují, s jejich výběrem vám nejlépe poradí gynekolog. Samozřejmě i v tomto věku může hyperhidrosa souviset s jinou vnitřní chorobou , to ale nelze bez podrobnějšího vyšetření posoudit. Jinak lze i na hyperhidrosu čela a kštice s úspěchem aplikovat botulotoxin, na celý obličej bohužel vhodný není vzhledem k možnému ovlivnění mimiky. Existuje také možnost celkové léčby - jde o léky, které tlumí přenos vzruchů v nervové soustavě (tzv. anticholinergika), nevýhodou jsou však časté a omezující vedlejší účinky (otupělost , ospalost).

 

 

 

 
Dotaz:

Já mám klasický problém s pocením- potím se hlavně v podpaží a mezi prsy,nejhorší je to v létě. Chtěla bych znát všechny možnosti léčby, jejich výhody a nevýhody...

Lena

 

Odpověď:

Nejlevnější, ale také nejméně účinnou je aplikace antiperspirantů (Excipiale deo forte, Driclor). Dále je zde možnost aplikace botulotoxinu - velice účinná a bezpečná, je ale finančně náročnější. Další možností je tzv. iontoforéza, kdy se pomocí slabého el. proudu vpravují minerály rozpuštěné ve vodě do potních žláz -je časově náročná, účinnost je individuální, využívá se hlavně na dlaně a plosky.

 

Lze využít i celkovou léčbu anticholinergiky - účinnost je individuální, má vedlejší nežádoucí účinky. Poslední možností je chirurgické řešení - jednak možnost chirurg. odstranění potních žláz, nebo endoskopická transthorakální sympatektomie (ETS) - kdy se chirurgicky přeruší sympatická nervová vlákna v hrudníku - následkem je úplná zástava pocení horní poloviny těla. Nevýhodou je celkově zatěžující operační zákrok s velkým rizikem vedlejších účinků ( porucha termoregulace, kompenzační pocení, riziko selhání).

 

 

Pokud navštívíte do konce srpna 2010 do Laserové centrum Anděl v Praze, můžete získat 10% slevu na řešení hyperhidrosy (nadměrného pocení) aplikací botulotoxinu. Stačí, když řeknete heslo: POCENÍ.
Kontakt:
Laserové Centrum Anděl
Adresa: Karla Engliše 3221/2, Praha 5 - Smíchov, 150 00
Telefon: +420 222 230 320
E-mail: info@lcandel.cz

www.lcandel.cz

Otevírací doba: Pondělí až pátek od 9:00 do 19:00
 

 

 

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře