Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud kůže nemá dostatek vody, onemocní. Proti suchosti proto nelze bojovat maštěním, ale navrácením dostatečného zvlhčení. Pomohou speciální promazávadla, příčinu problému však dokáže vyřešit jedině cílená léčba, ovlivňující obranyschopnost kůže.

Nadměrně suchá kůže potřebuje vodu, nikoliv tuk

Suchá kůže
zdroj: Thinkstockphotos Suchá kůže
aktualizováno 04.11.2015, 16:50 | 04.11.2015, 16:50 | Doma.cz/trm

Pokud kůže nemá dostatek vody, onemocní. Proti suchosti proto nelze bojovat maštěním, ale navrácením dostatečného zvlhčení. Pomohou speciální promazávadla, příčinu problému však dokáže vyřešit jedině cílená léčba, ovlivňující obranyschopnost kůže.

Základními funkcemi zdravé kůže je udržování dostatečného množství vody v těle a ochrana proti agresivnímu vnějšímu prostředí. Běžně se používá pojem „kožní bariéra“. Jenže ne každý ji má stejně pevnou a kvalitní. Někdo dostal od rodičů do vínku ve svých genech kůži takzvaně atopickou, což znamená, že je hodně suchá, popraskaná, a proto méně odolná proti průniku vnějších škodlivin. Díky tomu v ní probíhá neustálý zánět, který se projevuje akutními vzplanutími atopického ekzému.

 

Proč může být kůže extrémně suchá, vysvětluje dermatolog Radek Litvik z Fakultní nemocnice Ostrava: „Základními stavebními součástmi mezibuněčné hmoty povrchové vrstvy kůže jsou ceramidy. Pokud je jejich struktura narušena, vznikají v kožní bariéře laicky řečeno díry, dále se rozšiřují a otvírají možnost pro snadnější průnik agresivních alergenů, infekcí a jiných nebezpečných látek hlouběji do kůže. Opačným směrem začne masivně unikat voda.“ Suchá a drážděná kůže začne praskat, svědí, pálí, nutí nemocného, aby se škrábal, leckdy až do krve. To pokožku ale činí ještě více zranitelnou a otevřenější pro nepřátelské působky.

 

Ekzém
(Foto: Oficiální zdroj)


Podpořte kožní imunitu


Řešením není nanést na nemocnou kůži vrstvu něčeho hodně mastného. Mastná hmota sice neprodyšně ucpe póry, nijak ale nepomůže napravit kožní hospodaření s vodou a vůbec si neporadí ani s probíhajícím zánětem. Při vzplanutí atopického ekzému je proto třeba vyhledat kožního lékaře, který obvykle předepíše kortikoidy v mastích. „Topické kortikoidy jsou účinné léky a dokážou postižené kůži rychle ulevit od svědění a pálení,“ říká MUDr. Xenie Kučerová ze soukromé dermatologické ambulance Skincare Liberec a dodává, že vzhledem k nepříjemným vedlejším účinkům kortikoidů na kvalitu kůže, je doporučuje používat jen krátkodobě.


Většina atopických ekzematiků ovšem potřebuje léčbu dlouhodobou. Pokud účinek kortikoidů není zpočátku dostatečný, měla by nastoupit další, dlouhodobá léčba již jinými léky, které mohou předepisovat dermatologové.. Jedná se o takzvané topické, tedy lokálně používané imunomodulátory, například látku tacrolimus. Tento lék se nanáší se ve formě masti na kůži, kde dokáže potlačit zánět, ale jiným mechanismem, než kortikoidy. Umí se navázat na imunitní buňky v horních vrstvách kůže a nedovolí jim, aby vyvíjely alergickou reakci, která jinak atopickou kůži poškozuje. Topické imunomodulátory navíc nemají žádné nežádoucí vedlejší účinky. Nakonec doktorka Kučerová připomíná, že denní hygienou atopických ekzematiků musí být také emoliencia, čili promazávadla, jimiž je kůže pravidelně ošetřována. Nejlepší jsou ta, která mají lehkou texturu a obsahují ceramidy. „Jejich pravidelným doplňováním kůži dostatečně utěsníme a dlouhodobě tak zabráníme úniku vody,“ dodává doktor Litvik.

 
18 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

ctenar 11:31 10.05.2016
dobry clanek, otevrel mi oci a pomohl, "hejtry" neposlouchejte, nechapou co chtel autor rici, jen je tezke sehnat neco takoveho na telo s ceramidy a cholesterolem..
RIA 16:53 05.11.2015
Přesně tak, článek zbytečný /o ničem/.
Milan Rokyta 21:20 22.04.2014
Tak jsem se dověděl, že je dobré pokožku zvlhčit. Já jsem byl po reklamách přesvědčen, že pokožka musí být "hydratovaná" a to aspoň do vrchních deseti vrstev kůže. Tak v tom mám trochu zmatek. Že vážení reklamotvůrci!!!
Bouce 23:02 04.03.2014
takže článek o ničem