Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Naše psychika dokáže změnit vnímání bolesti i celkový zdravotní stav.

Naprogramujte si zdraví pomocí myšlenky

aktualizováno 20.12.2011, 00:00 | 20.12.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Naše psychika dokáže změnit vnímání bolesti i celkový zdravotní stav.

Už koncem sedmdesátých let proběhla studie, v níž se sledoval vliv placeba na bolest – pacienti dostávali tabletky z cukru a jejich bolest se zmírnila. Čím více pacient v účinek léku věří, tím je jeho subjektivní úleva větší. Jeho účinek mohou velkou měrou ovlivnit také lidé, kteří lék doporučují, nejčastěji lékaři. uvádí server ulekare.cz. Tzv. placebo efektem se dá ovlivnit v těle všechno možné – spánek nevyjímaje.

 

Mocná síla víry

 

Placebo efekt je založen na očekávání – právě očekávání má významný vliv na většinu emocionálních procesů, které se v mozku odehrávají. Představte si situaci, kdy vám jde o život. Zde platí pravidlo: kdo reaguje rychleji, žije déle. Při hrozícím nebezpečí je totiž nejdůležitější načasování. Je nutné reagovat na něco, co se ještě nestalo.

 

 

 

Mnoho drah v lidském mozku je určeno právě ke zpracování podobných reakcí. Výsledkem je tvorba chemické látky – dopaminu –, která při nebezpečné situaci způsobí v těle změny, k nimž dochází, pokud by skutečně došlo k ohrožení života.

 

Velmi jednoduše řečeno, pokud skutečně věříte tomu, že se vám přihodí něco zlého, skutečně se to stane.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jaké „nevědecké“ metody pomáhají proti rakovině?

Lámavé nebo třepivé nehty: ukazují na zdravotní problémy

 


Fenomén výročí

 

Nemusí jít hned o život. Pokud si například pacient důkladně přečte příbalový leták a bude se obávat nežádoucích účinků, bude mít velmi pravděpodobně většinu z nich, a to v nejhorší míře. Je znám i pojem "fenomén výročí" – pokud se někdo obává, že zemře ve stejném věku jako některý z jeho rodičů, je poměrně velká pravděpodobnost, že se tak skutečně stane. Podobným případem je úmrtí druhého z manželů brzy poté, co zemřel jeho celoživotní partner.

 


Naprogramujeme si zdraví?

 

Změny, které v těle probíhají, velmi úzce souvisí s naší myslí. Podobně by proto mohlo naše tělo reagovat i v opačném smyslu: tedy být schopno vlastní vůlí ovlivnit zdraví. Docílit správného naprogramování "věčného zdraví" ale jistě není jednoduché a bude potřeba ještě další práce vědců, abychom z těchto procesů vytěžili co možná nejvíce, uvádí server ulekare.cz. Pro začátek to proto zkuste s obyčejným pozitivním myšlením.

 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře