Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Oči o člověku mohou prozradit mnoho. Radost, strach, sílu vítězství i zklamání z prohry. Kromě prozrazení právě prožívaných emocí, jsou i klíčem k diagnostice mnoha chorob celého organismu.

Necítíte se fit? Oči prozradí, kde hledat příčinu

Oči
zdroj: Thinkstockphotos Oči
aktualizováno 26.05.2015, 12:33 | 26.05.2015, 11:07 | Doma.cz/trm

Oči o člověku mohou prozradit mnoho. Radost, strach, sílu vítězství i zklamání z prohry. Kromě prozrazení právě prožívaných emocí, jsou i klíčem k diagnostice mnoha chorob celého organismu.

Co říká oční okolí


Pleť v okolí očí je velmi jemná, proto se na ní nejvíce odráží únava, stres, dehydratace, přibývající léta i poskytovaná péče. Papírově tenká a vrásčitá kůže prozrazuje, že oči příliš zatěžuje sluneční záření, velké váčky pod očima mohou signalizovat špatný stav vnitřních orgánů. Vodnaté váčky poukazují na špatně pracující ledviny a tukové na přemíru hlenu a tuku v ledvinových tkáních.

 

Kruhy pod očima mohou souviset s vyčerpáním a poukazovat na špatnou činnost jater, ale mohou být i naprosto neškodné a geneticky dané.

 

Otoky očí se objevují například při nedostatečné funkci štítné žlázy. Každé ráno napuchlá oční víčka žalují na nedobrý stav ledvin. Zduření pod víčky signalizuje nahromadění hlenu v močovodech, vaječnících či v děloze, které vytváří prostředí pro aktivitu bakterií a vznik zánětů. Drobné žlutobělavé skvrnky na vnitřním okraji víček (xantelasmata) prozrazují poruchu metabolismu lipidů, aterosklerózu (onemocnění tepen) i onemocněních jater.


„Během komplexního očního vyšetření je možné odhalit nádory na mozku, například nádor hypofýzy, nitrooční nádory, některé druhy leukémie, infekční onemocnění typu borelióza či toxoplazmóza nebo pásový opar. Možné je rozpoznat i počínající autoimunitní onemocnění, která postihují nejprve oči, poté ledviny, srdce, kůži a pohlavní orgány. V některých případech odhalí vyšetření zraku také virus HIV,“ vysvětluje primářka oční kliniky NeoVize Věra Kalandrová.

 

 

Geny skryté ve vláknech duhovky


Oko je v řadě případů první snímač, který zaznamenává degeneraci vnitřních orgánů. A to dokonce čtyři až pět let před vznikem chronického stavu onemocnění. Když se podíváte na duhovku, vidíte, že je složená z vláken paprsčitě vybíhajících z panenky. U některých očí jsou tato vlákna nahuštěná na sobě, a u jiných jsou daleko od sebe. Toto je velmi důležitá vlastnost, která určuje sílu genetické konstituce. Úplně zdraví lidé mají jednotnou barvu duhovky a vlákna nahuštěná v bezprostřední blízkosti, bez známek porušení. Pokud je barva duhovky celistvá, ale vlákna začínají vykazovat uvolněnou stavbu, naznačuje to občasné zdravotní problémy. Větší náchylnost k onemocněním se projevuje odbarvením, barevnou nerovností, pigmentovými ložisky nebo deformacemi ve vláknech. Na pohled patrné mezery už svědčí o zdravotních potížích vyžadujících trvalé ošetření.

 

Jednotlivé části duhovky se vážou k orgánům nebo funkcím lidského těla. První od panenky má vztah k žaludku, druhá ke střevům, třetí ke krevnímu a míznímu systému. Čtvrtá ke žlázám a tělním orgánům, pátá ke svalům a šestá (nejdále od středu) se vztahuje ke kůži a vyměšování.

 

Levá duhovka odpovídá levé straně těla. Obecně se dá říci, že stav orgánů a funkcí horní části těla se zrcadlí v horní části duhovky a orgány a funkce dolní části těla v dolní části duhovky.
O bílých skvrnách na duhovce se předpokládá, že vznikají následkem zánětu, přílišného dráždění a stresu. Tmavé skvrny se prý objevují, když některá část těla nepracuje správně.

 


Vyšetření očí může odhalit i diabetes


Počet diabetiků se za posledních 30 let ztrojnásobil. V současnosti je jich v České republice evidováno již přes 850 tisíc, tedy asi 8 % populace. Prevence je základním důležitým požadavkem pro omezení výskytu diabetu v populaci. V současnosti je již možné identifikovat tuto nemoc díky neinvazivnímu vyšetření oční čočky. Diabetes se diagnostikuje podle koncentrace glukózy v krvi stanovené za standardních podmínek. Glukóza se však váže na bílkoviny (proteiny) v celém těle, mění jejich vlastnosti, poškozuje je a to se pak stává i příčinou rozvíjejících se komplikací. Čím vyšší je množství glukózy v krvi a čím déle její zvýšená hladina trvá, tím větší změny orgány postihují. „Na stejném principu vazby glukózy na proteiny jsou založeny i změny v oční čočce, které vedou k její zvýšené fluorescenci – záření vyvolanému umělým ultrafialovým světle,“ objasňuje MUDr. Pavel Diblík, MBA, primář Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK. Čím déle trvá nepoznaný diabetes a čím je množství glukózy v krvi vyšší, tím je glukóza více navázána v čočce, která pak vydává větší fluorescenci.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Slzí vám oči? Víme, jak jim dopřát úlevu
Oči pod drobnohledem aneb Jak se testuje zrak
Na naše oči číhá na jaře řada nástrah! Jak se jim vyhnout?
Jak se vyvíjí zrak dítěte a jak o něj správně pečovat?


Jak by měla probíhat preventivní prohlídka zraku

 

• Vyšetření ostrosti zraku: skládá se z měření počtu dioptrií každého oka a ze zkoušky nejlepšího vidění bez brýlí a s případnými brýlemi

 

• Vyšetření nitroočního tlaku a periferního vidění-toto vyšetření je důležité především pro diagnózu zeleného zákalu (glaukomu), který se v prvních stádiích projevuje především zvýšením nitroočního tlaku a zhoršením periferního vidění

 

• Vyšetření množství produkce slz: pomocí tohoto vyšetření můžeme odhalit některá alergická onemocnění, autoimunitní choroby, příčiny opakovaných zánětů spojivek a povrchu oka a také některá endokrinologická onemocnění

 

• Vyšetření očního pozadí s rozkapáváním zornice-toto vyšetření odhalí nejčastější změny na cévách spojené s aterosklerózou, vysokým krevním tlakem, změny v oblasti zrakového nervu (vznikají při glaukomu a některých onemocněních mozku), změny sítnice a žluté skvrny, odhalí také nitrooční nádory

 

Co všechno má vliv na náš zrak


• Preventivní kontroly u očních specialistů. Lékařská prohlídka může odhalit počínající oční choroby nebo již rozvinutou oční vadu. „Některé oční vady, jako je například tupozrakost, se při včasném odhalení dají úspěšně léčit,“ připomíná MUDr. Pavel Diblík. Špatné vidění navíc může způsobovat bolesti hlavy, únavu nebo problémy se soustředěním.

 

• Vyvážená strava bohatá na vitamíny. Pro zdraví očí jsou prospěšné především vitamín E (obsažený např. v ořeších), vitamín C (z ovoce i zeleniny), zinek (z červeného masa) nebo nenasycené mastné kyseliny (rybí maso).

 

• Osvětlení. Pokud můžete, vyhněte se dlouhodobému pohybu v silném umělém osvětlení. Ostré umělé světlo a jas namáhá a unavuje oči.

 

• Ochrana před slunečním zářením. Ultrafialové záření může oko přechodně, zřídka i trvale poškodit. Noste proto sluneční brýle s UV ochranou.

 

• Dodržování zásad při práci na počítači. Ideální jsou obrazovky LCD, monitor by měl být správně umístěn pod úrovní očí, jas a osvětlení přizpůsobte okolnímu osvětlení. Dělejte pravidelné přestávky, přeostřujte na vzdálenější předměty nebo si udělejte tzv. oční gymnastiku.

 

• Odličování očního make-upu. Ženy by si měly pravidelně každý večer odličovat oční make-up. Dekorativní kosmetika může vyvolat alergické reakce, suchost očí, ztrátu řas nebo dokonce rozvoj infekce.

 
15 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Irisdiagnosis 16:12 23.11.2015
Já byl na vyšetření u paní iridoložky paní Almásyové

http://www.irisdiagnosis.cz

Jelikož jsem hodně skeptický ke všem formám alternativní medicíny, šel jsem do ordinace poněkud skepticky. Ovšem velice milá hodná paní mi pomohla s diagnostikou příčin mé nespavosti. Dala mi seznam doporučení a jídelníček, díky kterému mě problém opustil.