Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Cítíte se poslední dobou unaveněji než obvykle? Jste bledá? Může za to železo! Dejte však pozor na chudokrevnost.

Nedostatek železa v těle? Doplňte si ho správným jídlem!

aktualizováno 01.09.2011, 00:03 | 01.09.2011, 00:00 | tej

Cítíte se poslední dobou unaveněji než obvykle? Jste bledá? Může za to železo! Dejte však pozor na chudokrevnost.

Anémie neboli chudokrevnost způsobuje nedostatek červených krvinek v těle. Červené krvinky přenáší po celém vašem těle kyslík a v důsledku jejich nedostatečnosti se cítíte unavená, až zmatená. Dalšími příznaky jsou afty v ústech a na jazyku, pocit na zvracení, průjmy, dušnost a bušení srdce. Nechce se vyšetřit dokud je čas!


 

Z čeho anémie vzniká?

 

Většinou za to může nedostatek železa v těle. Ať už sníženým příjmem, či velkou ztrátou krve. Mohou tím dokonce trpět i ženy, které mají silnou menstruaci. Jedním z méně pravděpodobných příčin, je také nedostatek vitamínu B12. Toto riziko nesou zejména staří lidé, těhotné a kojící ženy, ale také kuřáci, či alkoholici. Za chudokrevnost také může třeba rakovina.

 

Jak chudokrevnost léčit?

 

Pokud jí zachytíte včas, postačí vám potravinové doplňky s vyšším obsahem železa a kyseliny listové. Zpočátku však musíte s lékařem přijít na příčinu vašeho onemocnění. Je totiž celkem pravděpodobné, že budete železo tělu dodávat, ale ono bude jinudy mizet. Pokud je vaše anémie již velmi znatelná, budete nucena zůstat v nemocnici, kde vám doplní červené krvinky pomocí transfúze.

 

 

Co můžu udělat sama?

 

Můžete se postarat o příjem potravy, která obsahuje potřebné složky. Největší množství železa naleznete v játrech, červeném masu a ořeších. Zbytek živin najdete v citrusových plodech, špenátu, houbách, sýru, rybách a vejcích. Můžete si sama sestavit jídelníček, který vašemu tělu dodá patřičné živiny.

 

Jaké vyšetření musím podstoupit?

 

V první řadě vám lékař odebere krevní vzorek, kterým zjistí obsah vaší krve. Tím zjistí, jestli chudokrevností opravdu trpíte, či nikoliv. Dalším krokem je zjištění příčiny. Odebere se vaše anamnéza, ve které se bude lékař ptát, jestli nemáte krev ve stolici, může být patrná, nebo také můžete mít černou a mazlavou stolici, což je také průkazem krve. Dalším důležitým faktorem je vaše menstruace, rodinná anamnéza a celkový zdravotní stav. Z vyšetření je potom běžná gastroskopie a kolonoskopie, pokud se jedná o krvácení z trávicího traktu.

 

 

Jaké jsou druhy anémií?

 

Nejznámějším a nejčastějším druhem chudokrevnosti je sideropenická anémie, způsobená nedostatkem železa. Dalším druhem je aplastická anémie, kterou způsobuje nedostatečná tvorba červených krvinek. V neposlední řadě existuje i perniciózní anémie z nedostatku vitamínu B12 a anémie způsobená jiným chronickým onemocněním. Většina anémií se dá celkem rychle vyléčit podáním vhodné léčby, ale jsou i případy, které se táhnou po celý život. Není dobré toto onemocnění přecházet, ale začít ho včas řešit.
 

 
9 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Petra 18:37 28.07.2012
Mohu doporucit prirodni produkt Hemoplus, ktery jsem uzivala, protoze mi po porodu chybelo zelezo, mela jsem anemie. Prispiva ke tvorbe cervenych krvinek. Koupi se bezne v lekarnach nebo i pres internet se da: http://www.terezia.eu/cz/produkt/hemoplus