Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Ohroženi jsou ti, kdo uklízejí doma a mají citlivou kůži.

Nejste alergická na domácí práce?

aktualizováno 09.01.2011, 00:08 | 09.01.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Ohroženi jsou ti, kdo uklízejí doma a mají citlivou kůži.

Do studie, která probíhala v letech 2003 až 2006, zahrnuli lékaři celkem 630 pacientů, u nichž byla kontaktní dermatitida (alergický zánět kůže) diagnostikována. Pracovní původ dermatitidy se podařilo odhalit u šedesáti devíti z nich. U těch pak bylo hodnoceno jak místo výskytu, tak například i obor, ve kterém nejčastěji pracovali.

 

Domácí práce hrají prim


Průměrný věk pacientů, u nichž se podařilo prokázat pracovní původ kontaktní dermatitidy, byl 44 a půl roku. V sedmdesáti procentech případů se dermatitida projevila na rukou, méně často pak na ostatních částech těla. Kontaktní dermatitida byla nejčastěji důsledkem výkonu domácích prací, jako je mytí nádobí nebo oken.

 

 

Stříbrnou pozici na žebříčku příčin kontaktní dermatitidy zaujalo stavebnictví. Pracovníci v tomto oboru jsou ohroženi nejen kvůli expozici různým materiálům (plasty, dřevo, prach, vápno atd.), ale i kvůli celoročnímu pobytu venku, kde je množství alergenů větší než v uzavřených provozech.

 

A počty alergických kontaktních dermatitid? Z 69 pracovních kontaktních dermatitid se vyskytly ve 48 případech. Zbylých 21 případů pak tvořily dráždivé kontaktní dermatitidy. Zajímavé bylo i rozvrstvení hlavních alergenů. Kolem 40 % totiž tvořil dichroman draselný, 20 % nikl a jeho sloučeniny a také karbamix.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rakovina je daní za vysoký věk a blahobyt. Nehrozí vám?

6 věcí, které ohrožují ženskou plodnost

 

Každá desátá kontaktní dermatitida je pracovní


Studie ukázala, že pracovní kontaktní dermatitidy tvoří asi desetinu všech kontaktních dermatitid. Nejvíce se vyskytují u lidí středního věku, nejčastějšími alergeny pak jsou buď běžné domácí chemikálie, nebo různé kovy, z nichž nejrizikovější je nikl. Velmi časté jsou i chemikálie používané v gumárenském průmyslu.


Nepodceňujte přípravu


Jednoduchou prevencí, alespoň zčásti, může být nošení ochranných pomůcek: rukavic, masek, roušek atd. Vždy bude jednodušší pořídit si domů několik párů gumových rukavic než pak zdlouhavě léčit poškozenou kůži.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře