Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Na letní dovolené nás kromě slunce, exotiky a nezapomenutelných zážitků může potkat i nečekaná zdravotní komplikace.

Nemoc na dovolené? Co dělat KROK ZA KROKEM

Nemocná žena
zdroj: Thinkstockphotos Nemocná žena
aktualizováno 25.06.2013, 00:00 | 25.06.2013, 00:00 | doma.cz/mag

Na letní dovolené nás kromě slunce, exotiky a nezapomenutelných zážitků může potkat i nečekaná zdravotní komplikace.

Ať už jde o nohu zlomenou při seskoku padákem, popálení rejnokem během potápění do mořských hlubin, anebo cukrovku „rozhozenou“ konzumací místních laskomin, můžete se i vy dostat do situace, kdy je v zahraničí nutná hospitalizace.
 

 

Jak může pobyt v nemocnici vypadat a na co se připravit? Hlavně zachovat chladnou hlavu. Ať už se vám nebo vašim blízkým na dovolené přihodí cokoliv, je důležité především neztratit hlavu. Pokud vidíte, že situaci sami nezvládnete a cestovní lékárnička na vaše obtíže nestačí, je vždy lepší vyhledat lékařskou pomoc. A to i v případě, že hrozí hospitalizace.

 

Každý cestovatel by se pochopitelně pobytu v zahraniční nemocnici nejraději vyhnul. Řada lidí si myslí, že zvládne cestu zpátky domů a zdravotní problém se vyřeší až po návratu. Někdy ale může být odkládání profesionální zdravotnické pomoci životu nebezpečné.

 


Ve většině případů se zdravotníci pokusí vyřešit problém ambulantně, poskytnou potřebné ošetření, doporučí další postup a řeknou vám, zda je cesta domů bezpečná. Pokud je ale problém závažný a cesta domů by pro vás byla z jakéhokoliv důvodu riskantní, navrhnou hospitalizaci.


Jak se na cestu připravit, aby vás nic nepřekvapilo?
Před cestou věnujte pozornost i přípravě pro případ nečekaných komplikací.


Připravte si:
Cestovní zdravotní pojištění a potřebné doklady. I v případě, že cestujete do zemí EU, pokrývá běžné zdravotní pojištění pouze náklady na nezbytnou a neodkladnou zdravotní péči, a je tedy vhodné sjednat si i cestovní pojištění. Pojištění pro konkrétní zemi by mělo zahrnovat úhradu nákladů léčebných výloh, nákladů na repatriaci, tedy převoz nemocného do České republiky, i na převoz lidských ostatků do České republiky.

• Kontakty na pojišťovnu a její asistenční službu.

• Lékárničku s běžnými léky na cesty a dále s vybavením podle země, do které cestujete

• Informace o podmínkách v dané zemi můžete nalézt na stránkách Ministerstva zdravotnictví
(http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/index.html).

• Nouzová čísla v dané zemi (záchranná služba, hasiči, policie). V zemích EU můžete volat na
krizové číslo 112.

• Kontakty na český konzulát. Pokud v dané zemi české zastupitelství není, můžete se obrátit na zastupitelství jiné země EU, které zde sídlí.

 

Jak při hospitalizaci komunikovat a na koho se obrátit?
Jestliže jste byli hospitalizováni v cizí zemi, obraťte se nejprve na asistenční službu pojišťovny a na české zastupitelství, které vám pomůže řešit jakékoliv problémy, které by mohly během hospitalizace vzniknout.

 

Pokud máte problém s dorozuměním se se zdravotnickým personálem, může být nutné vyhledat tlumočníka, který vám pomůže překonat jazykovou bariéru a porozumět postupu zdravotníků.


Respektujte zvyklosti dané země a snažte se nevyvolávat zbytečné konflikty. Zdravotníci vám za těchto podmínek spíše vyjdou vstříc.

 

Kdo zaplatí náklady na péči?
Pokud již k hospitalizaci dojde, zajišťuje úhradu vám poskytnuté zdravotní péče pojišťovna, u které jste si sjednali zdravotní pojištění. Jestliže ale pojištěni nejste, bude uhrazení léčebných výloh požadováno po vás, případně po osobách, které vás na cestě doprovázejí.

 

Jakmile to zdravotní stav pacienta umožní, lze uvažovat o repatriaci – převozu do České republiky. Rozhodování o převozu koordinuje pojišťovna nebo její asistenční služba. Veškeré náklady na repatriaci by měla hradit pojišťovna. Pokud pacient není pojištěný nebo pojištění nepokrývá převoz do vlasti, je nutné, aby náklady uhradila hospitalizovaná osoba nebo osoby blízké.

Autorka MUDr. Hana Králová je odbornicí webu uLékaře.cz

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

ivča 10:58 22.07.2014
Na dovolené jsem naštěstí nikdy neměla nic horšího než spálení od sluníčka a nebo střevní potíže, i když i ty dokážou potrápit. Vždycky si ale sjednávám cestovní pojištění, protože člověk nikdy neví, co se může stát. Je dobré si sebou brát aspoň základní léky - jako třeba panthenol na spálení, rehydratační roztok, něco na průjmy - u mě skvěle zabírá biopron forte, něco na bolení hlavy, náplasti, repelent, antikoncepci, potom léky pro děti, pokud cestují taky. V tomhle případě je lepší mít toho víc, než málo.