Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Péče o chrup je nezbytná už od raného dětství.

Neolizujte mu lžičku! 5 zásad pro rodiče, kterým záleží na zdravých zubech dětí

Maminka krmí dítě
zdroj: Thinkstockphotos Maminka krmí dítě
aktualizováno 06.06.2016, 00:53 | 06.06.2016, 00:53 | / doma.cz/120na80.cz

Péče o chrup je nezbytná už od raného dětství.

Cílem správné péče je, aby dětský chrup minimálně do 10 let věku vůbec neonemocněl. Jen tak mohou mít rodiče šťastné děti bez negativních zkušeností ze zubařského křesla v útlém dětském věku.


1. Navštěvujte zubaře
První návštěva s dítětem u zubního lékaře by měla proběhnout po prořezání prvního zoubku, nejpozději ve 12 měsících věku dítěte. Další preventivní prohlídky by se měly opakovat po 6 měsících, aby byly včas zachytitelné všechny, i velmi malé, patologie. Jen tak si dítě zvykne na prostředí zubařské ordinace, a pokud budou rodiče dodržovat všechny zásady, které jim jejich ošetřující lékař sdělí, nebude se muset bát zubní vrtačky a návštěva zubního lékaře pro něj nebude stresující.
 

2. Neolizujte dítěti lžičku
Většina maminek si neuvědomuje, že zubní kaz je infekční onemocnění a že může olizováním lžiček a dudlíků přenést do úst dítěte kazotvorné bakterie. "Místo toho by maminky měly u sebe mít pro dítě čistou vodu k pití, kterou pak mohou lžičku nebo dudlík omýt téměř kdekoliv," doporučuje web www.120na80.cz. Nakonec, maminkám by se také nelíbilo, kdyby jim někdo olizoval skleničku nebo příbor, a dítě je stejný člověk, jen neumí říci, aby mu to dospělí nedělali.


3. Zajistěte správné čištění zoubků
S hygienou dětských úst by rodiče měli začít po prořezání prvního zoubku. I když dítě zpočátku nechce, rozhodující je, zda chce rodič. Každý prohřešek v ústní hygieně, každá omluva nečištěného dětského chrupu se dříve či později projeví zubním kazem v raném věku.

 


Pravidelnost a důslednost je naprosto nezbytná, pokud chtějí rodiče uchránit své dítě bolesti a strastiplných návštěv zubního lékaře. Stejně tak důležitá je pomoc při čištění zubů starším dětem a následná kontrola vyčištěných zubů.


Je to nepochopitelné, ale i v dnešní době přetrvává mýtus, že dětské zuby nemusí být zdravé, protože stejně vypadnou. Dětský chrup tvoří základ chrupu stálého, a proto musí být zdravý! Jinak by rodiče měli počítat s fyzickými i psychickými útrapami svého dítěte, pramenícími z bolestivých kazivých zoubků, s následky jejich špatné péče o dětský chrup.


4. Nenechte dítě mlsat na noc

Mezi hlavní zásady správné ústní hygieny patří i vhodný stravovací a pitný režim. Obzvláště u malých dětí je důležité, aby po večerním čištění zubů už nedostaly žádnou potravu ani nápoj obsahující cukr, včetně mléčného. V noci by děti (a nejen děti) měly pít pouze čistou vodu, která by se vůbec měla stát základem jejich pitného režimu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zubní kaz je možné zlikvidovat i bez vrtačky. Ozónem
Jak přimět dítě, aby si přestalo cucat palec
Líbáte své děti na ústa? Až si to přečtete, už nebudete!


Každý prohřešek, každý ústupek chuti dítěte představuje velkou pravděpodobnost vzniku zubního kazu. Tu představuje také popíjení sladkých nápojů a konzumace sladkých jídel během dne, protože cukr ve spojení s časem zubnímu kazu dokonale nahrává. Lepší je vypít nebo sníst něco sladkého najednou, než mlsat průběžně celý den.


5. Dbejte na fluoridovou prevenci

Fluor ve formě fluoridu je možné dodat tělu vnitřní nebo vnější cestou. Vnitřní cestou je to ve stravě a nápojích (např. minerálky, fluoridovaná sůl, černý čaj), případně v tabletách. Vnější cestou získá tělo fluor v zubní pastě s fluoridy, u lékaře pak místní fluoridací některým z prostředků určených k profesionálnímu použití.


U dětí se obecně nedoporučuje podávání fluoridových tablet, ale používání zubní pasty s fluoridy odpovídající věku dítěte, samozřejmě v kombinaci s účinným čištěním zubů. Starší děti si mohou po vyčištění zubů vyplachovat ústa ústní vodou, která slouží kromě deodorace také k dezinfekci úst.


Po jídle a pití pomůže starším dětem udržet zuby zdravé žvýkání žvýkaček bez cukru, při kterém dochází k samoočišťování zubních plošek. Účelné čištění zubů kartáčkem sice nenahradí, ale když není možnost vyčistit si po jídle zuby, je tím nejlepším řešením.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

okay1 04:20 07.06.2016
Potřebujete podnikatelský úvěr? Naše firma je název Zion Financial Services Limited, dáváme z úvěrů, které mají zájem zákazníků, které hledají pro úvěry s cílem zlepšit jejich podnikání, můžeme vám pomoci s úvěru až do výše € 15 milionů eur. nabízíme půjčky ve výši 3% úrokové sazby. Můžeme vám pomoci půjčováním vám peníze, začít podnikat nebo rozšířit své stávající podnikání, nabízíme také osobní úvěry, auto úvěry, podnikatelské úvěry, hypoteční úvěry, zemědělské úvěry nebo půjčky z jakéhokoliv důvodu atd Pokud potřebujete půjčka dnes kontaktujte nás. Můžeme půjčit až 15 milionů eur. Napište nám aplikovat: zionloanfirm.ltd@gmail.com