Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Věta Mami, mě je špatně! patří k těm nejhorším, které na rodinném výletě můžete zaslechnout. Může za ni kinetóza, neboli nevolnost z pohybu.

Nevolnost za jízdy: poradíme vám, jak se jí zbavit

aktualizováno 28.07.2010, 00:20 | 28.07.2010, 00:00 | tn.cz / kar

Věta "Mami, mě je špatně!" patří k těm nejhorším, které na rodinném výletě můžete zaslechnout. Může za ni kinetóza, neboli nevolnost z pohybu.

Protože k létu cestování patří, je třeba se na nevolnost doprovázející cestování (neboli kinetózu)  u dětí dobře připravit. Co kinetózu zapříčiňuje a důležité tipy, jak se tomuto strašáku dětí i jejich rodičů nejlépe bránit, bude obsahem následujících řádků.


Kinetóza vzniká z protichůdných vjemů, které nám tělo vysílá: zrak pozoruje předměty zdánlivě v klidu, zatímco rovnovážný aparát, který se nachází ve středním uchu, signalizuje kývavý pohyb. Na tuto nerovnováhu v mozku reaguje lidský organismus různě podle citlivosti, přičemž platí, že daleko citlivější jsou v tomto ohledu děti. Kinetózu provází pokles krevního tlaku, bolest hlavy, studený pot, nucení na zvracení, zvracení či pocity na omdlení. Jak tedy nebezpečí kinetózy co nejúčinněji minimalizovat?


1) Ještě doma


Již nejméně den před plánovanou cestou bychom měli dohlédnout na stravu dítěte: tučná, příliš kořeněná a smažená jídla rozhodně do jídelníčku malého cestovatele nepatří. Cestovat se nemá s plným žaludkem ani nalačno. Ráno před cestou proto dítěti nabídneme lehké jídlo, jako třeba piškoty s černým čajem a banán.

 

Před odjezdem se také vyplatí navštívit lékárnu a koupit buď klasický Kinedryl, žvýkačky se zázvorovými silicemi, nebo speciální žvýkací bonbony. Nezapomeňme, že většina prostředků proti nevolnosti se užívá již půl hodiny až hodinu před jízdou. Na cestu také dítě neoblékejme teple a dohlédněme na dobré větrání a pravidelné zastávky během jízdy, jež pomohou účinky kinetózy zmírnit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Alergici to s výběrem dovolené nemají jednoduché

Jak si vybrat správný repelent?

 


2) Jedeme!


Pokud si můžeme vybrat, vyberme v autobuse dítěti místo u okénka, v přední části dopravního prostředku, v letadle blízko křídla. Při jízdě je vhodné vyměnit čtení za sledování ubíhající krajiny za okénkem. Druhou možností je vyřadit zrak úplně a zavřít oči.

 

To se nám nejlépe podaří, pokud dítě na cestu vybavíme mp3 přehrávačem se zásobou oblíbených písniček nebo pohádek. Při počínající nevolnosti můžeme starším dětem podávat jako lék po malých doušcích dobře vychlazenou Coca-Colu, rozhodně se však vyvarujme levných limonád plných sladidel, která zvracení vyvolávají.


3) Zazpívejte si


Intenzivní podněty jiného druhu (soustředění, stres, zaujatý hovor, pocity chladu) brání rozvinutí kinetózy: pomáhají na nevolnost „zapomenout“. V mnoha rodinách se osvědčilo také zpívání, a to jak kvůli odpoutání pozornosti, tak pro hluboké dýchání, které při zpěvu používáme. Proto dítě také nebombardujeme dotazy, jestli se cítí dobře, a ani jinak mu možný nástup cestovní nevolnosti nepřipomínejme, neboť tím spíš se pak dostaví.

 

Kinetóza není nemoc. Dovede však cestování velmi znepříjemnit. Je dobré být předem připraven a zároveň doufat, že tentokrát se našemu autu obloukem vyhne. Jestliže ji náš potomek prožívá v obzvlášť úporné formě, zvažme, jestli je třeba dvanáctihodinovou cestu do Chorvatska letos podnikat a jestli by si celá rodina neodpočinula stejně dobře třeba na břehu Máchova jezera.

 

Zdroj: Oblazek.cz

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

ja 15:06 29.07.2010
Taky mám tento problém již od dětství a v jakémkoliv dopravním prostředku se mi udělá špatně prakticky okamžitě po jeho uvedení do pohybu. Patnáctiminutovou cestu autobusem je ovšem hloupost řešit prášky a tak jsem si řekla, že se prostě musím soustředit na něco jiného, než je samotná jízda. Zkusila jsem si vzít mp3 přehrávač, vrazila sluchátka do uší a je po problému. Netvrdím, že by to mohlo pomoci každému, ale za vyzkoušení to stojí :-)
Fill 11:52 28.07.2010
http://www.sreality.cz/detail/prodej/dum/rodinny/k...
NH 10:39 28.07.2010
Dělá se mi špatně taky už od malička, ale když řídím tak ne. Jediné co mi pomáhá při jízdě autobusem, autem jako spolu cestující a v letadle je fixační límec na krku. Ten jsem dostala po jedné autonehodě a od té doby se mnou cestuje pořád. Kromě toho ještě na delší cesty si kupuji tablety Avioplant. Docela mě mrzí, že v autobusech mám velké problémy sehnat místo v předních řadách. řidiče to nezajimá a mě to ještě víc při cestách vystresuje. Tak hodně štěstí při zvládání kenoetóz.
El 08:31 28.07.2010
aha, s dětma je to jasný, ale co poradíte dospělýmu :( mám tenhle problém už od dětství, všichni doktoři nemají jiný řešení než kinedril, ale s tím nesmíte řídit. řidičák mám an motorku, tam jsou krátký jízdy a na čerstvým vzduchu, ale auto snáším o poznání hůř. za 2 roky dostuduju a budu potřebovat pro získání práce být aktivním řidičem. co s tím? máte někdo stejnou zkušenost? vyřešili jste to? napište mi an temnypansauron@centrum.cz a poraďte