Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ve čtvrtek od 20:00 do 21:00 byla hostem on-line rozhovoru Miroslava Burýšková, specialistka na problematiku klíšťat.

Odbornice na klíšťata: Očkování existuje pro lidi i zvířata

Burýšková
zdroj: TN.cz Burýšková
aktualizováno 04.06.2009, 22:03 | 04.06.2009, 12:14 | tn.cz/kat

Ve čtvrtek od 20:00 do 21:00 byla hostem on-line rozhovoru Miroslava Burýšková, specialistka na problematiku klíšťat.

Klíšťata jsou nyní odolnější víc než kdykoliv jindy. Díky teplejšímu počasí je můžete najít i ve vyšších nadmořských výškách. Velká část klíšťat přitom přenáší infekční onemocnění. Odborníci odhadují, že nakažené je každé šesté. Proti encefalitidě se můžete nechat očkovat, proti lymské borelióze bohužel zatím ne.


Přitom právě nyní hrozí největší nebezpečí, že se od klíšťat můžete nakazit. Podrobnosti a mapu, kde je nejvyšší riziko, najdete ZDE.

 

Jeden z nejčastějších dotazů pro Burýškovou směřoval ke způsobu přenosu infekce z klíštěte na člověka.

 

"K přenosu infekce dochází až po určité době. Obecně platí, že čím déle je klíště přisáto, tím vyšší je riziko nákazy. To platí i pro domácí zvířata," odpověděla Burýšková.

 

Odbornice také upozorňovala, že klíšťata se nejvíce vyskytují na vlhkých stinných místech, nejčastěji v trávě a nízkém porostu v lese. Následoval proto také dotaz, jak nejlépe chránit děti v nadcházejícím čase prázdnin.

 

"Děti je nejlépe důkladně prohlížet vždy po návratu z venku. Pro ostatní nemoci jsou vakcíny teprve ve fázi vývoj," radila Burýšková.

 

Objevil se také dotaz, jak předcházet nákaze u domácích zvířat. "V současnosti je možno očkovat psy i kočky, nebo poslat klíště na rozbor do laboratoře. Zvláště u psů může být průběh boreliozy komplikovaný," řekla Burýšková.

 

Miroslava Burýšková absolvovala univerzitní studia v Praze i v německém Ulmu.  Analýzou klíšťat  se zabývá už přes pět let.  Je vedoucí laboratoře, která provádí vyšetření infekčnosti klíšťat.


Rozhovor

 
4 hlasů
Vaše hodnocení