Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Pracujete s kolegy v jedné velké místnosti bez špetky soukromí a větráte jen klimatizací? Pozor na alergie i nervy.

Rizika práce v open space kanceláři. RADY

aktualizováno 02.06.2010, 00:06 | 02.06.2010, 00:00 | doma.cz/kat

Pracujete s kolegy v jedné velké místnosti bez špetky soukromí a větráte jen klimatizací? Pozor na alergie i nervy.

Prostředí, ve kterém žijeme, významně ovlivňuje naše zdraví, a to nejen přímo, složením vzduchu, teplotou a dalšími kvalitami, ale také vlivy psychickými, které působí na naši nervovou soustavu.

 

Open space jako zdroj stresu


V poslední době se u nás hlavně ve velkých firmách rozšířily tzv. open space kanceláře. Jsou to velké světlé kancelářské prostory, kde jsou pracovní místa oddělena pouze přepážkami, a pracovníci jsou tak neustále na očích sobě navzájem i zaměstnavateli. Oproti očekávanému zvýšení produktivity práce však takovéto prostředí často vede ke stresu a výkonnost zaměstnanců výrazně klesá.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bolí vás často hlava? Cvičte, přejde to

Příčinou vysokého tlaku je i vztek na šéfa

Omdléváte? Možná máte nemocné srdce

 

 

Beran bez spánku


Uvědomoval si to již v 11. století perský lékař Avicenna. Do dvou oddělených kotců vedle sebe zavřel vlka a berana. Beran, přestože na životě ohrožen nebyl, přestal žrát, spát a za několik dní pošel. Byl to důkaz, jak stres může i dosud zdravého jedince v krátké době o zdraví připravit a nakonec i zabít.


 

 


Mikrobi ve ventilaci


Pro alergiky toto prostředí může kromě stresu přinášet i další rizika. Většina takových kanceláří již nemá okna, která se dají otevřít, a obměna vzduchu je zajišťována jednotným systémem topení, ventilace a air conditioningu – HVAC –, který při nesprávné údržbě může být zdrojem mikrobů a plísní. Alergie na plísně se v takovém prostředí může výrazně zhoršovat. V uzavřených prostorách s množstvím lidí se také snadno šíří virové i bakteriální respirační infekce, které mohou vyvolávat zhoršení astmatu.

 

 

Jak přežít open space?

 

- uvolněte nervové napětí, velmi důležité je během práce krční páteř protahovat, stejně jako svaly ramen a zad

 

- dělejte si v práci přestávky každých 45 minut, aspoň 5 minut se nedívejte do monitoru, ani nic nečtěte

 

- jděte se o polední pauze projít ven z kancelářské budovi, obědy plánujte mimo pracoviště

 

- pokud se nemůžete soustředit, pusťte si do sluchátek oblíbenou hudbu

 

- neobtěžujte kolegy těžkými vůněmi  parfémů nebo aromatickým jídlem. Dbejte na hygienu, deodorant je nutností

 

- pracovní prostor si oddělte psychologicky, např. živou květinou v květináči

 

- pokud potřebujete delší dobu telefonovat, snažte se mluvit co nejvíc potichu nebo odejděte na chodbu. Můžete požádat o zřízení zvláštní "telefonní budky", tedy odděleného prostoru pro hovory

 

- v hodně chladném nebo teplém období se dohodněte na kompromisu ohledně topení či klimatizace. Zimomřivější si by si měli donést svetřík navíc a otužilci by měli nosit více vrstev, které se dají snadno odložit.

 

 


(Ne)příjemná vůně


Výraznější parfémy mohou být pro některé astmatiky rovněž spouštěčem záchvatů. Pokud někdo doma chová kočku, jsou jeho vlasy i šaty plné jejích alergenů. Sejde-li se v uzavřeném prostředí více takových chovatelů, koncentrace alergenu v ovzduší výrazně stoupá a může u alergiků vyvolat reakce. Tento fenomén je například také považován za jednu z příčin zhoršování astmatu u dětí po návratu z prázdnin do školních lavic. Ve velkých hromadných prostorách je situace obdobná jako ve školní třídě.


Extroverti si libují


Open space kanceláře jsou nejvhodnější pro extrovertní jedince, kteří se na svou práci nemusí intenzivně soustředit a kteří netrpí alergiemi ani jinými chronickými onemocněními dýchacích cest. Ostatní v takových pracovních podmínkách mohou trpět jak duševně, tak zdravotně.

 

 
17 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Petra 14:11 12.02.2012
Účelem open space není bohužel zvýšení efektivity práce, nýbrž úspora nákladů firmy a možnost přímého dohledu na pracovníky. Často pracuji s čísly a nemůžu se plně soustředit. Bohužel jsou mezi námi i takoví, kteří nemají moc práce, a proto ruší ostatní. Asi mi z toho jebne..
MuadDib 16:45 10.09.2011
S tím stresem... co myslíte, jaká je nejčastější diagnóza úmrtí potkana? Ano, myslím, že je právě stres.
Zu 17:40 02.06.2010
"jděte se o polední pauze projít ven z kancelářské budovi" - tak tohle pobavilo mě.. Neměl by si to po sobě autor zkontrolovat, než vypustí takovou hrubku na svět????
Pet 17:22 02.06.2010
A co česky, umí u vás někdo z budovi?
Xindl 14:22 02.06.2010
A ty RADY jsou kde?
Rozesmátý 08:20 02.06.2010
Tak toto mě vážně pobavilo.Ach ti chudáčci a co mají říkat pracovníci ve výrobních halách kde není ani ta pitomá klimatizace,vzduch se tam nehne a jediná možnost větrání je malinké okýnko.No jo ti netrpí oni to přece vypotí.
Spokojená 01:06 02.06.2010
Zažila jsem takový způsob práce a již nikdy více ! Ta neskutečná únava...i jen z pobytu mezi všemi těmi lidmi...Teď pracuji z domu a nedá se to srovnat. Je to to nejlepší, co mě mohlo v životě potkat (když nepočítám mého milovaného manžílka :-) ).