Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

S chřipkou jsme se již setkali všichni a každý máme svůj svébytný styl léčby, který nám zabírá. Znáte ale i největší mýty o této nemoci?

Osm největších mýtů o chřipce

nachlazení - 1
zdroj: Thinkstockphotos nachlazení - 1
aktualizováno 08.01.2015, 15:07 | 08.01.2015, 15:07 | Doma.cz/trm

S chřipkou jsme se již setkali všichni a každý máme svůj svébytný styl léčby, který nám zabírá. Znáte ale i největší mýty o této nemoci?

Zima. Nepříjemně chladný vzduch, vlhkost a sněhová nadílka na cestách. Ano, období, ve kterém se daří chřipkovým virům ničit nám imunitu. Obzvlášť, pokud se léčíme špatně, protože věříme těmto osmi hloupým mýtům.

 

1. Můžete se nakazit chřipkou po očkování

 

Ne, tohle opravdu nemůžete. Tento dlouho přetrvávající mýtus bude žít asi navěky, i když odborníci se ho všemožně snaží vyvrátit. Vakcína je vytvořena z mrtvých kmenů viru a pokud tyto kmeny nebudou živé, nenakazíte se. Existuje druh očkovací vakcíny, který obsahuje i živé kmeny viru, ale ani to neznamená, že automaticky onemocníte. Tento mylný názor vychází z faktu, že po vakcinaci trvá přibližně 2 týdny, dokud si tělo nevytvoří protilátky.

 

2. Mladí a zdraví lidé se nemusí chřipky bát

 

I když je pravda, že chřipka je největší hrozbou pro děti, seniory a osoby s chronickými nemocemi, může propuknout i u zcela zdravých lidí. To je důvod, proč zdravotnické organizace doporučují dostat vakcínu nejlépe ještě před začátkem chřipkového období. Dokonce i když nejste ve skupině s vysokým rizikem nákazy, vaše očkování může zabránit tomu, abyste virus přenesli na další, více zranitelné lidi.

 

3. Chřipka zahrnuje gastroenterologické příznaky

 

Zažívací potíže jsou jen výjimečně jedním z příznaků chřipky. To co se hovorově nazývá "střevní chřipka", je termín, který odkazuje na skupinu virů odpovědných za zvracení a průjem. To není pravý chřipkový virus. Pokud se u vás tedy objeví příznaky zahrnující zvracení a průjmy, nemá to s chřipkou nic společného.

 

 

4. Těhotné ženy nemohou být očkovány proti chřipce

 

Naopak, těhotné ženy by měly být očkovány co nejdříve. Vakcína je bezpečná i pro těhotné, dokonce umí chránit dítě v prvních měsících života, když ještě není schopné bránit se proti viru. Těhotenství způsobuje změny imunity a odolnost srdce a plic matky, což v případě chřipky může zhoršit její projevy. Vysoké horečky a infekce mohou vést k závažným komplikacím v těhotenství, dokonce i k potratu či předčasnému porodu. Tomuto vakcína dokáže zabránit.

 

5. Můžete zabránit chřipce, když si budete často mýt ruce

 

Toto určitě na zastavení chřipky nepostačuje. Chřipka se šíří vzduchem - kapénkovou nákazou. Kapky mohou přistát na vás, blízko vašeho nosu, očí i úst. Také se ovšem můžete nakazit dotekem kontaminovaných ploch. Proto si klidně ruce nadále umývejte, dezinfikujte společné prostory a vyhýbejte se přeplněným místům s vysokým rizikem nákazy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chřipka: Proč ji někdo překoná, zatímco jiné zabíjí
Chřipka a rýma: 20 babských receptů! Inspirujte se
Nachlazení, anebo chřipka? Jak rozlišíte příznaky

 

6. Pokud jste dostali chřipku, vakcína je neúčinná

 

Další mýtus. Vakcína proti chřipce není jako jiné vakcíny, které poskytují 100% účinnost. Vakcína proti chřipce poskytuje 60-90% ochranu, jelikož chřipka má mnoho kmenů a pro vědce je těžké předvídat, který kmen je v lidském těle dominantní, v každém totiž reaguje jinak. Pokud po vakcinaci dostanete chřipku, je možné, že vás nakazil kmen, který nebyl součástí vakcíny. Ale i tehdy bude průběh chřipky mírnější, pokud vakcína bude alespoň zčásti účinná i na tento kmen.


7. Antibiotika porazí chřipku

 

Bohužel ne. Chřipka je virus. Virus na antibiotika nereaguje. Prevence je lepší nápad, jak zbytečně zatěžovat tělo antibiotiky.

 

8. Chřipka může způsobit Alzheimera

 

Chřipka nezpůsobuje žádné jiné onemocnění nebo stavy, včetně Alzheimerovy choroby. Alzheimerova choroba je typ demence, která vede ke ztrátě paměti a jiných kognitivních změn v mozku člověka. Nemá nic společného s chřipkou.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře