Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chutnají nám, ale následky mohou být katastrofální. Vyznat se houbách je těžké a i mistr se může utnout…

Houby: jak se neotrávit?

aktualizováno 17.07.2012, 00:00 | 17.07.2012, 00:00 | doma.cz/kat

Chutnají nám, ale následky mohou být katastrofální. Vyznat se houbách je těžké a i mistr se může utnout…

Úroda hub je letos bohatá. Na začátku srpna se čeká další vlna úrody. V lesích se objevuje nepřeberné množství druhů hub a na vycházku na sběr se vydávají i lidé, kteří se jinak lesu vyhýbají obloukem. Právě „nárazoví“ sběratelé houbiček bývají nejčastější oběti otrav jedovatými exempláři.

 

Ivo Novotný z České mykologické společnosti radí všem houbařským amatérům fintu: „Neučte se dlouhý seznam jedlých hub, naučte se hlavně ty smrtelně jedovaté!“

 

ČTĚTE TAKÉ:

Letní houbové recepty: to je vůně!

Poruchy erekce: Jak vzkřísit jeho žížalku?

 

Záleží vždy samozřejmě na množství, kolik hub pozřeme a také na celkové tělesné konstituci člověka. Pravdou také je, že každá houba v sobě může mít různé množství jedu, opravdu záleží na jednotlivém kousku.

 

Potíže se pohybují od žaludeční nevolnosti, přes průjem, psychické potíže, až po ochrnutí a smrt, která je téměř jistá po požití mochomůrky zelené. Otrav se v Česku objevuje asi kolem tří set ročně.

 

 

Mykolog Bronislav Hlůza varuje: „Pozor si dejte na mochomůrku tygrovanou a zelenou. Na loukách bývá záludný žampion zápašný.“

 

 

 

Jak se otravě vyhnout?


- Sbírejte jen to, co znáte!
- Přerostlé a nahnilé houby nechte být!
- Nesbírejte ani příliš mladé houbičky, u nich hůř poznáte druh!
- Nesbírejte ani houby v blízkosti silnic nebo v průmyslových oblastech. Houby do sebe totiž vstřebají veškerou chemickou kontaminaci.

 

 

 


Příznaky otravy:


Nevolnost, nucení na zvracení
Závratě
Zrachlený nebo zpomalený tep
Celková apatie a ochablost
Křeče

 

 

Co dělat, když je vám špatně?


Pokud máte podezření na otravu houbami, neztrácejte čas a okamžitě zavolejte rychlou záchrannou službu. Pokud možno se snažte vyvolat zvracení. Pro vyčištění střev se doporučuje klistýr.. Pijte hodně tekutin. Zajistěte zbytky hub, třeba i ze zvratků. Pomůže to k rychlejšímu určení hub a k včasné léčbě.

 

 

POZOR!


Jedovaté houby mohou být velice chutné. To, že vám není ihned po konzumaci špatně neznamená, že by bylo vše v pořádku. U některých hub je působení jedu dlouhodobější – (např. v případě pavučince plyšového) u něj se první příznaky mohou objevit dokonce až po třech týdnech, přičemž játra a ledviny vám po celou tu dobu pomalu ničí.

 

Pokud máte rádi les a houby, ale nevyznáte se v nich, je možná lepší obojí rozdělit: do lesa si jít jen na procházku a pro houby se raději vydat do supermarketu.


 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře