Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Po dlouhých letech zapomnění zažívají nejrůznější bylinky svůj slavný návrat do českých kuchyní a už nejen na zahradních záhoncích, ale i na balkónech a v truhlících za oknem můžeme běžně vidět pažitku, rozmarýn, bazalku nebo oregano.

Pět bylinek, které si určitě musíte nasušit do zásoby

byliny
zdroj: Thinkstockphotos byliny
aktualizováno 24.07.2013, 00:00 | 24.07.2013, 00:00 | doma.cz/mag

Po dlouhých letech zapomnění zažívají nejrůznější bylinky svůj slavný návrat do českých kuchyní a už nejen na zahradních záhoncích, ale i na balkónech a v truhlících za oknem můžeme běžně vidět pažitku, rozmarýn, bazalku nebo oregano.

I moderní pěstitelé jsou postaveni před otázku, kterou dříve řešily již naše prababičky: jak svoje bylinky co nejlépe uchovat na zimu?

 

Levně, snadno a účinně
K obyčejnému sušení na vzduchu se nejlépe hodí takové rostliny, které mají přirozeně nízký obsah vody, jako jsou bobkový list, kopr, majoránka, oregano, rozmarýn nebo tymián.

 

Naopak rostliny s většími a tučnějšími listy, které obsahují více vody, se k obyčejnému sušení na vzduchu příliš nehodí.

 

Pokud byste si měli z bylinek vhodných na jednoduché sušení vybrat ty nejlepší favoritky, zvolte takové, které nejsou vždy dostupné ve vašem supermarketu na rohu a ze kterých budete vy i vaše rodina mít během chladné části roku největší užitek. Jestliže stále tápete, můžete se inspirovat následujícími návrhy.


 


 


 

Rozmarýn
Listy rozmarýnu mají v kuchyni řadu využití. Hodí se například k ochucení pečeného masa, pečených brambor nebo jako koření do nádivek. Protože se rozmarýn přirozeně vyskytuje v jižních zemích, pojí se dobře s pokrmy středomořské kuchyně.


Kromě toho má rozmarýn i příznivé účinky na zdraví.Tradiční medicína vždy vyzdvihovala především jeho blahodárný vliv na paměť, a proto se rozmarýn používal jako symbol či upomínka u příležitosti svateb, významných bitev nebo pohřbů.


Estragon
I když u nás je estragon zatím méně známý, je jednou ze zásadních ingrediencí francouzské kuchyně. Společně s petrželkou, pažitkou a kerblíkem tvoří základ takzvaných „fines herbes“, bylinek, kterým nedělá dobře dlouhé vaření a používají se například do omelet, salátů nebo k rybám.

 

Lístky estragonu obsahují mimo jiné látku zvanou estragol, která se pro své aromatické účinky používá do parfémů a v potravinářství k ochucování například čajových směsí. I když některé studie naznačují, že ve větším množství může být estragon zdraví škodlivý, při běžné konzumaci žádné riziko nehrozí.

 

ČTĚTE TAKÉ:
16 potravin, které chrání srdce

 

Bylinky, které zatočí s bolestí
 

TEST opalovacích krémů pro děti: Na ceně nezáleží! Fungují i levné!

 

Saturejka
Ani tato užitečná bylinka se u nás zatím běžně nepoužívá, což je ovšem škoda, protože k typické české kuchyni se v mnoha ohledech dokonale hodí. Známá je především na Balkáně, kde jako součást tradiční kořenící směsi „čubrica“ výborně ochucuje mleté maso, uzeniny, luštěninové a také zeleninové pokrmy, především zelí a kapustu. Saturejka je známá také tím, že působí proti nadýmání.

 

Tymián
Tato bylinka tvoří součást dalšího francouzského svazečku bylin, tentokrát zvaného „bouquet garni“, oblíbená je ale stále více i u nás. I když dnes není problém koupit sušený tymián v obchodě, čerstvému se ani zdaleka nevyrovná, a proto se vyplatí mít ho za oknem či na zahradě a případné přebytky na zimu usušit. Tymián obsahuje mimo jiné látku thymol, která má antibakteriální účinky.

 

Oregano
Také oregano si můžeme kdykoli koupit v obchodě, domácí nasušené bylince se však nevyrovná. Zvláště když uvážíme, že oregano neboli dobromysl existuje snad ve dvaceti různých kultivarech, které se liší vzhledem i vůní. V dobře zásobeném zahradnictví si můžete k jednotlivým druhům přivonět a vybrat si svého favorita či favority.

 

 

Sušené, nebo čerstvé?
I když čerstvé bylinky jsou v kuchyni obvykle tou nejlepší volbou, v zimních měsících si můžeme jejich sušenou variantou bez obav vypomoci. Jen je třeba vědět, že sušené rostlinky jsou kvůli ztrátě vody mnohem koncentrovanější v chuti i vůni, a proto místo polévkové lžíce čerstvých bylin použijeme jenom čajovou lžičku těch sušených. Ať už sušené, nebo čerstvé, pokud si zvyknete vařit s bylinkami, dostane vaše kuchyně úplně nový šmrnc.
 

Autorka MUDr. Helena Smyčková je odbornicí webu www.ulekare.cz
 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře