Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Alkohol působí na tělo oslabené stresem. To organismus zatěžuje ještě víc.

Pití alkoholu stres nezmírní, naopak

aktualizováno 21.07.2011, 00:05 | 21.07.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Alkohol působí na tělo oslabené stresem. To organismus zatěžuje ještě víc.

Ačkoli mnoho lidí si myslí, že alkohol jim pomůže uvolnit se, důsledkem nejsou příjemné pocity, ale naopak větší spotřeba alkoholu, což se negativně projeví na našem organismu.
Alkohol může změnit způsob, jakým tělo zvládá stres, potvrdili autoři nové studie, která byla zveřejněna na serveru HealthDay.

 

Stres zbystřuje mozek proto, abychom v případě ohrožení byli ostražitější. Snižuje omamné účinky alkoholu, což nás nutí vypít více alkoholu pro stejný efekt. Místo toho, abychom se uvolnili, naše tělo zaplavuje jed v podobě alkoholu, lidé se cítí hůř, a to a prodloužujr jejich stres.„Když jsme ve stresu, fungují nám samostatně různé fyziologické a emocionální reakce, které se vyskytují v různých časových obdobích po stresující události,“ říká vedoucí studie Emma Childsová, vědecká pracovnice na University of Chicago, je vysvětleno v zveřejněných univerzity.

 

"Například zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku, uvolnění kortizolu [stresový hormon] se může objevit jindy než pocity napětí a negativní nálada a také s jinou intenzitou. Člověk pije a pije a žádné účinky nepociťuje. Najednou se ale něco změní a padne na vás deprese – jenže příčinou už není samotná stresující událost, ale účinek alkoholu.“

 

 


Při provádění studie Alkoholismus: Klinické a experimentální výzkum, vědci požádali dvacet pět zdravých mužů, aby před ostatními přednesli projev na veřejnosti, což, jak je známo zvyšuje srdeční frekvenci, krevní tlak a pocity napětí, stejně jako jeden obyčejný úkol pro srovnání.


Mužům byly nitrožilně podány tekutiny obsahující zhruba stejné množství alkoholu jako dva průměrné alkoholické nápoje. Vědci jim změřili tělesné funkce a hodnoty. "Výsledky ukázaly, dvojjaký vztah mezi alkoholem a stres," řekla Childsová.

 

ČTĚTE  TAKÉ:

Lékaři tvrdí: Po dovolené by se mělo odpočívat!

Nepohoda v kalhotkách narušuje psychiku

 

"Alkohol způsobuje, že tělo se ve vztahui ke stresu chová jinak: může snížit hladinu hormonu kortizolu, který tělo uvolňuje v reakci na stres, a může prodloužit pocity napětí produkované stresem. Stres může také změnit způsob, jaké člověk pociťuje účinky alkoholu : může snížit příjemné účinky alkoholu nebo zvýšit chuť na alkohol. "


Autoři studie dodali, že užívání alkoholu stres ve skutečnosti ještě zhoršuje. "Pod vlivem stresu vypijeme alkoholu více," říká Childs. "To může přispívat k vyšší pravděpodobnosti toho, že lidé, kteří žijí ve stálém stresu se pravděpodobněji stanou alkoholiky.“

 

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře