Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Řídit tři hodiny v noci bez přestávky je stejně nebezpečné, jako když si sedneme za volant opilí.

Po třech hodinách řízení chybujeme jako opilí

aktualizováno 22.01.2011, 00:33 | 22.01.2011, 00:00 | doma.cz/kat/Korzo

Řídit tři hodiny v noci bez přestávky je stejně nebezpečné, jako když si sedneme za volant opilí.

Potvrzují to nové studie nizozemských vědců. Podle expertů stačí dokonce i dvě hodiny stereotypního řízení ve tmě na dálnici, abychom se začali chovat stejně jako po několika skleničkách.

 

Přitom se odhaduje, že nejméně u jedné z pěti dopravních nehod je příčinou únava.

 

Odborníci z univerzity v nizozemském Utrechtu se proto rozhodli prozkoumat, jak se chování řidičů s únavou mění a srovnat ho se známými účinky alkoholu.

 

Výsledky zveřejněné v odborném časopise Journal of Sleep Research ukázaly, že už po dvou hodinách dělají řidiči stejné chyby jako při 0,5 promile alkoholu v krvi, tři hodiny za volantem bez pauzy jsou srovnatelné s 0,8 promile.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pacienti dostávají antibiotika za miliardu korun zbytečně

Jedy v potravinách: víme, co jíme?

 

 

"Ospalost za volantem je skutečně nebezpečná a je jednou z hlavních příčin nehod. Nikdo by v noci neměl řídit déle než dvě hodiny bez přestávky," uvádí se ve zprávě nizozemských badatelů.

 

 

Vědci doporučují, aby řidiči, jakmile začnou pociťovat únavu, odstavili auto, vypili kávu nebo jiný nápoj s kofeinem a případně si dopřáli krátký spánek.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře