Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Porucha spánku u starších žen, při níž přestávají na několik sekund dýchat, může být předzvěstí vážnějších problémů. Podle vědců vede až k demenci.

Poruchy spánku mohou být předzvěstí demence

aktualizováno 11.08.2011, 00:05 | 11.08.2011, 00:00 | doma.cz/kat/Korzo

Porucha spánku u starších žen, při níž přestávají na několik sekund dýchat, může být předzvěstí vážnějších problémů. Podle vědců vede až k demenci.

Podle odborníka na spánek Dr. Roberta Thomase z Harvard Medical School v americkém Bostonu je kvalitní spánek nejlepším ochráncem lidského mozku.


Jeho kolegové z Kalifornské univerzity v čele s Dr. Kristine Yaffeovou zkoumali, jaká konkrétní souvislost existuje mezi spánkem a úpadkem paměti ve vyšším věku.

 

 

Zjistili, že u starších žen, které trpí ve spánku apnoickými pauzami, tzn. krátkými okamžiky, kdy přestávají dýchat, se po několika letech dostavují poruchy paměti a mentálních funkcí. Dochází k nim častěji než u jejich vrstevnic s normálním spánkem.

 

"I když vezmeme v úvahu další faktory, jako jsou rasa, hmotnost nebo zdravotní stav, mentální úpadek se u žen s poruchami spánku vyskytuje téměř dvakrát častěji," uvádí se ve zprávě zveřejněné v odborném časopise Journal of the American Medical Association.


ČTĚTE TAKÉ:

Dvě zmrzliny denně zvyšují šanci na otěhotnění

Akupunkturou k úlevě od bolesti

 

"Spánková apnoe souvisí i s dalšími zdravotními potížemi včetně vysokého krevního tlaku a cholesterolu v krvi," upozorňuje Thomas.

 

 

Podle vědců vznik demence souvisí s tím, že mozek přestává být v noci dostatečně zásobován kyslíkem, což z dlouhodobého hlediska narušuje jeho funkce.
Apnoe se často vyskytuje mezi osobami s nadváhou a jejími příznaky jsou chrápání a vyčerpání po probuzení.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře