Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Myslíte, že termín zlomené srdce najdete pouze v románech?

Postihl vás někdy syndrom "zlomeného srdce"? Pozor na něj!

aktualizováno 25.06.2011, 00:15 | 25.06.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Myslíte, že termín "zlomené srdce" najdete pouze v románech?

Takzvaný syndrom zlomeného srdce je medicínský pojem a skutečně k němu dochází. Jde o poruchu srdečního svalu, kardiomyopatii, vyvolanou extrémním a náhlým citovým traumatem, uvádí server kardiochirurgie.cz. Tedy i taková nešťastná láska nebo rozvod mohou přivodit srdeční problémy.


Srdeční selhání po emočním stresu

 

Příznaky "syndromu" jsou tak závažné, že je nutné vyhledat lékařskou pomoc. První projevy totiž vypadají jako masivní infarkt, nicméně změny na EKG nejsou pro infarkt typické. Stejně tak enzymatické testy vycházejí negativně, a také koronární tepny vypadají normálně. Mnoho pacientů je zpočátku hospitalizováno s diagnózou těžkého srdečního selhání. Unikátní na syndromu zlomeného srdce je to, že nastává u jinak zcela zdravých pacientů, a to velmi záhy po epizodě těžkého emočního stresu.

 


Zlomené srdce mají častěji ženy

 

Přestože symptomy typicky imitují srdeční infarkt, odborníci jsou přesvědčeni, že tyto příznaky způsobuje nárůst stresových hormonů, především adrenalinu, což způsobí dočasné oslabení srdečního svalu – kardiomyopatii. Přesný mechanismus není znám, zdá se ale, že "zlomené srdce" je stav dočasný a zcela vratný. Lékaři v Miriam Hospital vytvořili registr 70 pacientů s tímto syndromem a zjistili, že většina z nich byly ženy, které zažily velmi stresující fyzickou nebo emocionální událost. Přibližně 67 % z nich dostalo nějakou špatnou zprávu o někom z jejich rodiny nebo byli svědky dopravní nehody, a to těsně před nástupem příznaků.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nový lék proti rakovině prsu na obzoru!

 


Většina pacientů se vrátí do běžného života

 

Zajímavé je, že jen u dvou pacientů došlo k opakování syndromu zlomeného srdce, zatímco ostatní pacienti nezaznamenali během následujících čtyř let žádné srdeční potíže. Jak se tedy zdá, v případě kardiomyopatie jde zřídkakdy o fatální záležitost, pokud jsou pacienti podporováni léky, respirátory atd.

 

Vědci také odhalili zajímavý a nečekaný objev: k většině případů syndromu zlomeného srdce došlo v průběhu jarních a letních měsíců, což je podle nich v naprostém kontrastu k sezonnímu načasování infarktů, které se obvykle vyskytují v zimě.
 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Pavel 22:08 08.03.2017
Dobrý a pravdivý článek....Také jsem to prožil,v r.1986 odchod manželky s dítětem z domu a následný rozvod.Poté nastaly obrovské zdravotní potíže uvedeného popisu (srdeční neuróza), která se ozývá po 30-ti letech dodnes.Prostě,kdo není "splachovací",je nucen se trápit až do smrti...Takže,velký pozor na stres a z ničeho si nic nedělat...Lehko se to říká,ale jinak to nejde.Vše hodit za hlavu!!