Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máte trauma z toho, že se příliš potíte? Obtěžuje ta „vůně“ vás i vaše okolí?

Při nadměrném pocení okolí trpí: je za tím horko, nebo nemoc?

Pocení
zdroj: oficiální zdroj Pocení
aktualizováno 11.05.2012, 11:28 | 11.05.2012, 00:00 | doma.cz/kat

Máte trauma z toho, že se příliš potíte? Obtěžuje ta „vůně“ vás i vaše okolí?

Potí se každý. Je to fyziologická reakce lidského organismu, který se snaží vyrovnat teplotu lidského těla vůči okolnímu prostředí. Pocením se ochlazujeme.

 

Zlitý potem


I pocení má ale svou míru… Oblasti s výskytem potním žláz, jako je obličej, dlaně, podpaží, chodidla, mohou trpět nadměrným pocením. K němu dochází zvýšenou činností potních žláz. Jedná se o stav zvaný hyperhidróza.

 

Proč se potíme příliš?


Ke vzniku hyperhidrózy přispívá stres, obezita, cukrovka, neurologická a psychiatrická onemocnění, zvýšená činnost štítné žlázy a jiné. Přesná příčina dosud známá není.

 


Psychické příčiny


Určitě si vzpomenete, že nejednou jste se potili i při psychicky náročné situaci. Stres, emočně vypjaté situace nebo tréma vám způsobí taková muka, při kterých se budete potit, jako kdybyste se smažili v pekle..

Zdraví jedinci se přestanou potit většinou tehdy, když vypjetí ustane. Pokud se potíte dál, doporučuje se podávat i sedativa nebo vitaminy skupiny B.


ČTĚTE TAKÉ:

Dejte pozor na klíšťata, právě útočí

 

 

Potíte se – co to znamená?


- Můžete mít kardiovaskulární potíže.
- Je to normální při stresu nebo v menopauze (lze řešit hormonální substitucí).
- Může signalizovat onemocnění štítné žlázy nebo cukrovku.

 

Dřív musel být muž cítit potem


To už naštěstí dávno neplatí. Muži se v České republice voní, používají deodoranty, někteří si dokonce, podobně jako ženy, holí i podpaží. Holení má tu výhodu, že když se chloupky odstraní, tak se pak pot nemá kde rozkládat a „vonět“. Na druhou stranu je pravda, že v potu jsou obsaženy i feromony, jejichž vůně je přitažlivá pro opačné pohlaví.

 

Pocení
(Foto: oficiální zdroj)

 

Připravte si náhradní oblečení!


Když se potíte příliš, číhá na vás další riziko – prochladnutí. Vlhké oblečení může způsobit i takové potíže jako je zánět močového měchýře nebo zánět vaječníků.
Při zvýšeném pocení nohou, které trápí spíše muže, se tento problém zhoršuje při nošení uzavřených bot. Ty jsou pak ideálním prostředím pro různá plísňová onemocnění.

 

Zbavte se zápachu!


Někdy je na vině přílišné „vůně potu nedostatek zinku. Při jeho nedostatku se totiž z pokožky vylučuj příliš mnoho močoviny – a ta způsobuje zápach.


Co pomáhá?


Deodoranty vás zbaví zápachu, ale nepotlačí tvorbu potu.

Antiperspiranty omezují tvorbu potu, množení bakterií a zároveň potlačují zápach. Obsahují hodně chemických látek, které stahují póry, proto před jejich používání někteří lékaři varují.

 

Iontoforéza


Je to elektrická metoda. Při této metodě se aplikuje proud nízké intenzity na dlaně nebo chodidla namočené v roztoku elektrolytu. Sezení trvají dvacet minut a je třeba je pravidelně opakovat, zpočátku několikrát týdně. Nevýhodou je nutnost dlouhodobého či stálého opakování, protože výsledky léčby jsou rozdílné. Někteří pacienti jsou spokojeni, jiní si stěžují, že je tato léčba jen obírá o čas. Zařízení na ionoforézu si můžete i koupit a léčit se doma.

 

Botulotoxin

Botulotoxin se aplikuje tenkou jehličkou do míst, která se nadměrně potí. Potní žlázy v ošetřeném místě potom přestanou produkovat pot. Aplikace botou blokuje přenos nervových impulzů. Zákrok se musí po roce opakovat. Takže jde o sezónní řešení….

 

Chirurgické řešení


V případech extrémního pocení rukou, podpaží, obličeje nebo nohou je možné provést chirurgické přerušení nervového spoje, který spouští pocení - sympatektomie.

 

 

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

mirka p. 11:16 15.10.2012
Hezky shrnuto, osobně sem pocení řešila několik let a vyzkoušela od bylinek přes klasické antiperspiranty a koupele snad všechno možné. Teď sem koupila Everdry a mám už asi třičtvrtě roku pokoj. není sice levný (asi 550), ale pořád to není 10 000,-. Navíc se nemusí používat nijak intenzivně, ale jen ze začátku a pak sem tam preventivně. Jednoznačně můžu doporučit.
ntdzcjnhf 16:31 15.05.2012
jo je to hrozny, vy co to neznate si to neumite predstavit - je mi 13 a trpim tim porad ted kdyz to pisu mam uplne mokrou myš i klavesnici , a navic jak nemam byt ve stresu ? Kdyz jdu nekam mezi lidi kde se treba podávají ruce nebo se drží za ruce (řecké a společenské tance a všechno možný) tak se potim jeste nez tam dojdu, je to hrozny :'( chci aby mi uz bylo 18 a mohla si to nechat odoperovat.
viki 00:23 12.05.2012
Je to iontofaréza,stojí kolem 10000Kč.
Aranis Lea,píšeš optimisticky, ale bohužel nevíš o čem. V mém případě nepomůže žádná voda ani kapesníčky.Tím odstraním na chvíli pot z tváří, ale vlasy zůstanou mokré jak po sprše. Jsou daleko větší problémy než je ten můj, toho jsem si vědoma, nepomáhá mi ani ten Driclor, který tady sklízí chválu, takže je to pro mě to největší trápení,které mám. A je to celoroční, ať je 30 nebo -30. Takže co s tím,když lékaři neporadí....
Excipial 23:33 11.05.2012
Driclor je velmi dobrý, ale omezila bych ho na potivé nohy, u podpaží jen na jinak nezvládnutelné případy. Podobným způsobem se používá EXCIPIAL DEOFORTE , týden se použije denně a pak se udržuje efekt podle potřeby.Je daleko jemnější, ale ženy na tom s podpažím většinou nejsou tak zle, tak by měl stačit.
AranisLea 21:24 11.05.2012
Bože, ty to vidíš! Tak proč nic neděláš?!

Tak se potíme. Jé, já se zpotila, svět se boří, já se rozpouštim, okolí umírá! Osobně používám deodorant, kterej skryje zápach. Nenosím volná trička, jsou černá a skvrny na nich nejsou vidět. A pokud někomu vadí, že sem se zpotila, tak ať mi neleze do podpaží!!! A na záda jako co? To se jako mam zbláznit, že sem se zpotila? Jo, když se někdo postí jak vrata od chlíva, tak to může bejt nepříjemný, ale voda, dva kapesníky a toaletní kabinka vyřešej snad všechno! Hezky smáknout podpaží a obličej, pěkně se usušit kapesníčkem a zase chvilku pohoda. To je zázrak, co?
A je to Iontoforéza, nebo ionoforéza? Když píšete cizí slova, radši si je kontrolujte, páč pak to dóst mate...

Lidičky, vaše starosti a Rothschildův plat, fakt už...
Stanik630 20:46 11.05.2012
Proboha,kdo to psal o tom pocení,jak se tak dívám,tak tu naši češtinu vůbec neuznáváte,můžete se stydět.Kdybych já ve škole napsal slovo vypjetí takto,tak dostanu normálně přes držku,styďte se pisálci.
dnd 20:17 11.05.2012
A co takhle cystická fibróza??O tom nikdo neslyšel?
andrus 17:48 11.05.2012
jo jo, Driclor je zázrak. Používám ho už myslím třetím rokem a nemůžu si ho v těhle vedrech vynachválit. Jsem hodně v kontaktu s lidmi a proto když máte propocené podpaží tak je to trapné. a chodit třeba v sáčku nebo pořád s černými tričky je na zabití. Letos jsem objevila že se dá koupit i na netu 75ml balení na www.driclor.eu a vyjde to levněji než v lékárně, tak hodně zdaru!
viki 17:10 11.05.2012
Jsem žena a taky mám problém s pocením a to dost velký. U lékaře nepochodím, svádějí to na všechno možné.Nejdřív na přechod, pak na štítnou žlázu, teď když se mi objevila cukrovka, tak na cukrovku. Teď mi je 58 a problémy mám 20 let. Nemůžu se načesat, nemůžu se pěkně nalíčit, vždycky jsem mokrá jak myš a je po parádě. Omezuju veškerý pohyb, vyhýbám se slunci, je tok k nepřežití. Pot mi odkapává z hlavy a mé pocity jsou katastrofální. Psychika na bodě mrazu. Dívám se kolem sebe, ale nevidím nikoho, tedy žádnou, která by na tom byla stejně jak já nebo aspoň podobně. Takové jemné orosené čelo a spocení když je teplo, to je normální, ale to co mám já, to asi normální není a nikdo mi nepomůže. Té paní, co se jí takhle potí manžel bych poradila, aby si nechal vyšetřit štítnou žlázu a cukr. Příčiny můžou být různé, ale když to začalo mě, byla jsem zdravá, všechno přišlo až s léty. Tak nevím co s tím, zkusím ten vitamín B,snad se to trochu zmírní.
Jana 15:46 11.05.2012
plně souhlasím,dricolor je zázrak!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1 2