Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každá bulka v ňadru hned neznamená, že trpíte rakovinou.

Rakovina prsu: co dělat, když najdeme bulku?

aktualizováno 02.03.2011, 11:06 | 02.03.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Každá bulka v ňadru hned neznamená, že trpíte rakovinou.

Přibližně 40 procent  žen objeví v průběhu života ve svém prsu bulku. Přestože tato bulka nemusí ještě zdaleka znamenat rakovinu, velice záleží na tom, jak žena s tímto nálezem naloží.

 

Rozdíl mezi správným a špatným rozhodnutím se může rovnat rozdílu mezi životem a smrtí, kvalitní informovanost je proto velmi cenná, uvádí server lecba-rakoviny.cz.


ČTĚTE TAKÉ:

RAKOVINA U ŽEN: 15 příznaků

Rakovina prsu: podívejte se na unikátní samovyšetřovací metodu

 

 


 

UMÍTE ROZPOZNAT MÝTY OD FAKTŮ?

 

Mýtus první: Bulka v prsu je téměř vždycky rakovina


Naštěstí toto je mýtus, i když jeden z nejrozšířenějších. Existuje mnoho nezhoubných útvarů, které se mohou projevit jako hmatná bulka v prsu. Je pravda, že pravděpodobnost zhoubného nálezu roste s věkem, žádná žena však není dost mladá, aby mohla nad bulkou v prsu jednoduše mávnout rukou.


Mýtus druhý: Rakovina prsu se vždycky projeví hmatnou bulkou


Většina zhoubných nádorů se dnes objeví pomocí mamografického vyšetření. To umožňuje odhalit rakovinu prsu v časnějším stadiu, kdy je snáze léčitelná.

 


Mýtus třetí: Zhoubná bulka je na pohmat odlišná od neškodné bulky


Přestože si mnoho žen myslí, že rakovina se projeví tuhou a nepohyblivou bulkou, zatímco neškodná bulka je spíše měkká a mobilní, vždy tomu tak být nemusí. Některé bulky se také nacházejí poměrně hluboko a je nemožné je hmatem blíže prozkoumat.


Mýtus čtvrtý: Malá bulka je obvykle zcela neškodná


Tak toto rozhodně není pravda, počínající zhoubný nádor může být zpočátku úplně maličký. Velikost bulky nám o její nebezpečnosti vlastně nedokáže říci vůbec nic.

 

Mýtus pátý: Pokud si nahmatám v prsu bulku, nemusím jít k lékaři hned


S bulkou v prsu sice není třeba hned spěchat na pohotovost, ovšem vyčkávat měsíc je velmi nemoudré. Některé ženy si odmítají připustit možnost rakoviny a doufají, že hmatný útvar v prsu je například cysta, která sama zmizí. Obecně platí, že čím je žena mladší, tím rychleji by měla lékaře vyhledat, ale u všech žen se doporučuje otálet maximálně dva až tři týdny.

 

Mýtus šestý: Bulka neznamená rakovinu, pokud má žena v prsu cysty


Cysty v prsu (na pohmat stejné jako bulka) mohou ženy ukolébat ve falešném pocitu bezpečí. Každý nový hmatný útvar však může znamenat rakovinu, nikoli další cystu. Proto pokud si žena nahmatá bulku, kterou dříve nemívala, měla by absolvovat vyšetření bez ohledu na případné cysty.

 

 

A na závěr jeden fakt: Bulka tvořená zhoubným nádorem se může objevit i u žen, v jejichž rodině se rakovina prsu nikdy nevyskytla, upozorňuje server ulekare.cz.

 

Pouze asi 5 až 10 procent případů rakoviny prsu je dědičných, zbytek žen s rakovinou prsu nemá k tomuto onemocnění žádné zjevné predispozice.

 

Nenechávejte proto nic náhodě a pravidelně si prsy vyšetřujte a podstupujte preventivní mamografické vyšetření.

 


 

Když bulku v prsu objevíte:

 

1 Nepanikařte, může být nezhoubná. Uvařte si čaj a v klidu uvažujte, kdy nejdříve se můžete objednat ke svému gynekologovi. Neotálejte víc než dva až tři týdny.

 

2. Při objednávání zdůrazněte, že jde o akutní problém a vyžadujte nejzažší termín. Pokud vás nebudou chtít vzít, zavolejte jinému gynekologovi, případně se poraďte s praktickým lékařem, kam zajít.

 

3. Vyžadujte důkladné vyšetření na mamografu, nespokojte se pouze s prohmatáním rukama.

 

4. Zavzpomínejte, případně se vyptejte příbuzných, jestli se ve vaší rodině nějaké rakovinné onemocnění už nevyskytlo. Může to být důležitá informace pro lékaře.

 

5. Než bude jakékoliv onemocnění vyloučeno, vynechte opalování, zbytečně se fyzicky nenamáhejte.


 

 

 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře