Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Čím delší čas uplyne po přisátí klíštěte, tím více přibývají i příznaky nemoci.

Poznejte příznaky encefalitidy dříve, než bude pozdě

aktualizováno 08.07.2010, 14:13 | 09.07.2010, 00:00 | doma.cz/kat

Čím delší čas uplyne po přisátí klíštěte, tím více přibývají i příznaky nemoci.

Základní vodítka, která by vás měla vést k podezření na klíšťovou encefalitidu (KE), jsou dvě – měli jste klíště a máte zvýšenou teplotu nebo horečku. Existují sice případy, kdy má KE skrytý průběh a nijak se neprojevuje, ale to jsou vzácné výjimky. V drtivé většině probíhá ve dvou fázích, během kterých je nutná hospitalizace, uvádí server klistova-encefalitida.cz. Samotná klíšťová encefalitida se sice přímo vyléčit nedá, v nemocnici ovšem pohlídají, aby se nemoc nerozvinula do fáze třetí. V ní totiž dochází k trvalým následkům.


První fáze vypadá jako chřipka


Nejprve vypadají příznaky klíšťové encefalitidy jako běžné chřipkové onemocnění. Dá se s ním proto jednoduše zaměnit! Projevuje se tedy bolestí hlavy, svalů a kloubů, únavou a mírně zvýšenou teplotou. Někdy bývá nevolnost nebo bolesti v krku. Následuje velmi krátké období zlepšení, které nesmí vás ani lékaře zmást. Po něm totiž ihned následuje druhá fáze onemocnění. V ní už dochází k poškození mozku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Očkování proti encefalitidě ještě stihnete

Očkování do ciziny: PŘEHLED nemocí

 


Druhá fáze ve znamení bolesti


Často se lidem pletou pojmy meningitida a encefalitida. Meningitida je zánět mozkových obalů (lidově zánět mozkových blan). Encefalitida je zánět samotného mozku, případně mozečku. Ve druhé fázi dochází k projevům encefalitidy. Jedná se zejména o silné bolesti hlavy, horečku, nevolnost až zvracení. K tomu někdy přibývá třes, křeče a rozmazané nebo dvojité vidění.


Třetí fáze trvalých následků


Tyto potíže obtěžují pacienty v práci a při běžných činnostech, při kterých se používají ruce: po zánětu mozečku trpí lidé poruchami rovnováhy a třesem, obrna horní končetiny nebo obrna svalů v obličeji.

 

 


Samostatnou kapitolou jsou ale psychické následky:


• dlouhodobé bolesti hlavy,
• poruchy spánku,
• závratě,
• poruchy soustředění,
• náladovost a deprese.


Očkování se vyplatí


I když se podaří nemoc vyléčit, samotná léčba trvá velmi dlouhou dobu, uvádí server ulekare.cz. Běžné jsou 3 měsíce léčení a 1 rok sledování. Takhle dlouhý výpadek ze školy nebo zaměstnání pak výrazně ovlivňuje život postiženého a návrat zpátky do běžného života. Není proto nic snazšího než těmto problémům předejít očkováním.

 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře