Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rozmlžené vidění, suchost očí nebo prudké bolesti se mohou objevit po spolknutí určitých léků, případně při nevhodném dávkování.

Pozor! Některé léky mohou zhoršovat zrak

Léky
zdroj: Profimedia Léky
aktualizováno 03.02.2019, 00:22 | 03.02.2019, 00:22 | doma.cz

Rozmlžené vidění, suchost očí nebo prudké bolesti se mohou objevit po spolknutí určitých léků, případně při nevhodném dávkování.

Snad každý lék někdy může mít nežádoucí účinky. K těm nejčastějším patří sucho v ústech nebo nevolnost, ale u některých léků se typicky objevuje pocit suchých očí nebo přecitlivělost na světlo. I když jsou léky v naprosté většině případů bezpečné, malé procento z nich může u některých lidí způsobovat i vážné poruchy vidění.

 

LÉKY, KTERÉ NEJČASTĚJI ZPŮSOBUJÍ ZRAKOVÉ OBTÍŽE:


Níže uvedený seznam obsahuje léky, se kterými se můžete nejčastěji setkat, není však vyčerpávající.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kouříte? Za pár let vás nikdo nepozná

 

Léčba těžkého akné – léky s obsahem účinné látky proti akné jsou známy řadou nežádoucích účinků, způsobují například suchost očí.

 

Antihistaminika – používají se k léčbě senné rýmy a dalších projevů alergie. U některých lidí mohou antihistaminika vyvolat akutní stav označovaný jako glaukom s uzavřeným úhlem. Ten vyvolává prudké zvýšení nitroočního tlaku a projevuje se prudkou bolestí oka, bolestí hlavy, nevolností, zvracením a rozmazaným viděním.

 

Zrak
(Foto: oficiální zdroj)

 

Léky proti borrelióze, antimalarika (hydroxychlorochin, chlorochin) – kromě uvedených infekčních onemocnění se používají také k léčbě revmatických onemocnění. Tyto léky mohou při dlouhodobém užívání vysokých dávek poškozovat oční sítnici, proto je nutné při jejich častějším užívání absolvovat pravidelné oční prohlídky.

 

Kortikosteroidy – používají se k léčbě celé řady onemocnění. Obecně mohou zvyšovat riziko zeleného i šedého zákalu. U některých citlivých jedinců totiž mohou způsobovat zvýšení nitroočního tlaku.

 

Léky na erektilní dysfunkci – všechny léky na erektilní dysfunkci, které jsou dnes k dostání na lékařský předpis, jsou u některých mužů spojené s mírnými poruchami vidění: může se objevit rozmlžené vidění a přecitlivělost na světlo.

 

Fenothiaziny – tyto léky užívané k léčbě schizofrenie mohou způsobovat přecitlivělost na světlo, poruchy barevného vidění, rozmazané vidění a problémy s viděním za šera a v noci. Někdy také způsobují změny v zabarvení duhovky, to však není pro zrak nebezpečné.

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

vašek 10:22 25.01.2012
U léků na erektilní dysfunkci můžu zhoršení zraku opravdu potvrdit. Pokaždé když jsem si vzal V. tak se mi rozostřil zrak a doprovázela to i šílená bolest hlavy. Tak mohu potvrdit i její účinnost až 36 hodin, protože jsem měl zhoršené vidění skutečně celé tři dny! Proto se teď raději spoléhám na doplňky stravy z lékárny. Říká se, že nemají tak silný účinek, ale například clavin u mě vždycky zafunguje spolehlivě, kvalitní erekce několik hodin a bez vedlejších účinků.