Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Opalování už dávno není moderní kromě rakoviny kůže přidává roky a ovlivnit může zdraví celého těla. Krátké období lidské historie, kdy byla snědá pokožka označována za symbol zdraví a krásy, už dávno skončilo. Proč se vlastně stalo opalování módním?

POZOR! Opalování vám přidává vrásky! Víme, jak tomu zabránit!

opalovaní_dvě
zdroj: Thinkstockphotos opalovaní_dvě
aktualizováno 18.08.2015, 18:25 | 18.08.2015, 18:25 | doma.cz/mag

Opalování už dávno není moderní kromě rakoviny kůže přidává roky a ovlivnit může zdraví celého těla. Krátké období lidské historie, kdy byla snědá pokožka označována za symbol zdraví a krásy, už dávno skončilo. Proč se vlastně stalo opalování módním?

Co přimělo lidi, aby utrpení, které museli překonávat při těžkých zemědělských pracích v horku, vyměnili za povalování na poledním slunci pro naše předky nepochopitelné? Hlavním důvodem je fakt, že lidé se začali stěhovat do měst, stále více jich pracovalo v budovách. Ve volném čase si pak chtěli užít sluníčka, začalo se sportovat pod širým nebem.

 

 

Na začátku století začaly ženy odhalovat své tělo, opálená modelka Coco Chanelová se stala symbolem krásy a elegance. K tomuto trendu přispěly i objevy lékařů dokazující příznivý vliv světelných paprsků na léčbu některých chorob. V roce 1903 dostal profesor Niels Ryberg Finsen Nobelovu cenu za objev možnosti léčení tuberkulózy kůže pomocí koncentrovaných slunečních paprsků.

 

 

 

Zpět k pravidlům našich předků
Lidstvo však stále zjišťuje, že chování ověřované po století našimi předky není radno měnit. Po více než sto letech bezstarostného pokuřování cigaret umírají miliony lidí na rakovinu plic.

 

Po několika desetiletích propagace hubených modelek umírají mladé dívky na bulimii. Osmdesát let od chvíle, kdy začalo být módou slunění na "Kanárech", narůstá počet onemocnění rakovinou kůže. Každých deset let se počet melanomů (zhoubný nádor z pigmentových buněk) zvyšuje o pět až deset procent.


 

Máte přesto pocit, že hnědá pleť, které jste dosáhli po několika dnech strávených u moře, vypadá zdravě a mladistvě? Je to jenom zdání a pouze dočasný stav. Opálení je totiž především obranou kůže, jejíž buňky slunce poškodilo. Pokud se mu nechcete vyhýbat, tak musíte o svou pokožku pečovat i po návratu z dovolené. I tak zřejmě dříve či později budete vypadat starší než vaši vrstevníci, kteří opalování neholdují.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Dva litry vody denně? POVĚRA! Spočítejte si, kolik potřebujete!

Velký test dětských pitíček: v lahvičce je až 20 kostek cukru!

Co (ne)pít v létě, abys netloustla?

Opalování nahoře bez? Tvá prsa ve smrtelném nebezpečí

 

Menší plavky – větší riziko
Za bronz se platí několika lety navíc. Velká část lidí, především ženy si velmi často neuvědomuje, že v honbě za bronzovou pokožkou si způsobují to, čemu chtějí zabránit – stárnutí kůže. Lékaři hovoří o fotoagingu. Kůže je při něm tenčí, vrásčitá, vysušená, s pigmentovými změnami a také zrohovatělá. Tím se brání před sluncem, které jí nedělá dobře.
 

 

 

Ano, je sice pravda, že bez slunce bychom se neobešli, ale k tomu, abychom dostali do těla ze slunce vitamin D, stačí opravdu jen málo. Několik minut pobytu venku denně.

 

Péče po opalování zachrání největší škody
Jak pokožku vysušenou sluncem a případně i mořskou vodou ošetřit, a minimalizovat tak škody? V první řadě je nutné předejít spálení. Zčervenání kůže, nebo dokonce puchýřky – tak daleko byste to nikdy neměli nechat dojít. K tomu jsou nutné opalovací krémy s vysokým faktorem. Jimi péče nekončí.

 

 

Na řadu přicházejí přípravky po opalování. Jejich hlavním úkolem je zklidnění a regenerace pokožky, především pak obnovení vlhkosti a pružnosti. Mají také dodat potřebné vitaminy. Jak si je vybírat? Osvědčily se zejména přípravky s vitaminem E, kyselinou pantotenovou – což je vitamin B5. Ideální je, pokud jsou ve formě emulze oleje ve vodě, tedy mlék či chladivých krémů.


 

Nezbytný je i vitamin E, který chrání tělo před volnými radikály. Právě ty jsou na vině při vzniku rakoviny kůže, ale i jiných orgánů. Pomohou i další vitaminy, které mají podobný účinek – nejčastěji jde o vitamin C. Částečně přípravky po opalování prodlouží dobu, kdy budete mít kůži hnědou. Omezí totiž předčasné olupování přesušené kůže.
Pokud se působení slunečních paprsků neubráníte a pokožka mírně zrudne, můžete ji chladit vodou, přípravky s obsahem panthenolu nebo využít i obyčejný bílý jogurt.

 

Jak se bezpečně opalovat

* krém je třeba nanést nejméně čtvrt hodiny před tím, než jdete na slunce
 

* krém je třeba nanášet několikrát denně, vždy po koupání
 

* používejte ochranné krémy s vyšším UV - faktorem. na začátku sezóny 20-30.
 

* malé děti nesmějí být na slunci v době od 10. do 15. hodiny, kojenci se nesmějí slunit vůbec
 

* nezapomínejte si krémovat nárty a také uši

 

 
44 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

navykovehry 16:35 19.08.2015
Přijďte se pobavit na nově vytvořený web plný online her www.navykovehry.cz .

Denně na tomto webu přibývá několik zábavných online her. Vše je zdarma a bez reklam.
www.navykovehry.cz
jarina 14:15 18.06.2013
já mám dobrý tip - určitě si přibalte čistý arganový olej, tan krásně udrží opálenou pokožku vláčnou - stačí jen pár kapek tudíž i malá lahvička např. od Victoria Beauty. dále pak beru do kufru talové ty jednorázové pleťové masky co nezaberou žádné místo i na vlasy. hydratační bomba je taková hydrogelová maska. značka purederm má velký výběr. koukněte se třeba na shop salondoma.cz