Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Od šedesátých let, kdy bylo zavedeno plošně, klesla úmrtnost nejmenších dětí na minimum a s většinou nebezpečných nemocí se dnes již skoro nesetkáme.

Praktický průvodce očkováním. Kdy musíte s dítětem k lékaři?

dítě culíky
zdroj: Thinkstockphotos dítě culíky
aktualizováno 29.04.2013, 10:40 | 25.04.2013, 10:46 | doma.cz/jez

Od šedesátých let, kdy bylo zavedeno plošně, klesla úmrtnost nejmenších dětí na minimum a s většinou nebezpečných nemocí se dnes již skoro nesetkáme.

Očkování je jeden z nejvýznamnějších prostředků preventivního lékařství. Díky němu už se nemusíme takových strašáků jako černý kašel nebo dětská obrna.


Povinně

Dlouhá léta byla hned několik dnů po narození podávána vakcína proti tuberkulóze. Změna přišla v listopadu roku 2011, kdy byla vyřazena z povinného seznamu a podává se jen v některých případech.

 

Většinu miminek tak čeká až takzvaná hexavakcína v 9. týdnu po narození. Hexavakcína chrání proti šesti základním onemocněním: záškrt, tetanus, černý kašel, virová hepatitida B, dětská obrna. Od 15. měsíce věku se přidává očkování trojkombinace nemocí – spalničky, příušnice a zarděnky.

 


Nepovinně
Další skupina očkování není povinná, ale přesto je vhodné o jejich podání popřemýšlet. V nejmladším věku mohou být děti očkovány hned proti několika nemocem. Rotaviry způsobují úporné průjmy, které ohrožují dítě dehydratací a vyčerpáním.

 

Pneumokokové nákazy jsou původci těžkých zápalů plic či meningitid (záněty mozkových blan) a mohou vést k postižení nervového systému, hluchotě až smrti.

 

Haemophilus influenzae B zase způsobuje akutní infekce dýchacích cest s nebezpečím udušení. U starších dětí bychom neměli zapomínat na očkování proti klíšťové encefalitidě.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:
Čínské polévky nedávejte dětem NIKDY. Instantní jen výjimečně.

Ženám se zhoršuje zdraví a zvyšuje váha. Málo uklízejí!

 

 

Jak je to s tuberkulózou
Očkování proti tuberkulóze bylo vyřazeno z povinného seznamu k 1. 11. 2011. Přesto s tímto krokem někteří lékaři nesouhlasí. Argument, že očkování již není potřeba, protože je v České republice výskyt tuberkulózy minimální, je snadno vyvratitelný.

 

Onemocnění se u nás skoro nevyskytuje právě proto, že je populace proočkovaná. S vyšším množstvím neočkovaných se zvýší i počet nemocných. Navíc spolu s narůstajícím počtem cizinců žijících v České republice stoupá i celkový počet onemocnění.

 

Tuberkulóza se dnes povinně očkuje pouze v případech, kdy kterýkoliv člen rodiny, v níž dítě žije, přišel do kontaktu s tuberkulózou nebo žil v zemi, kde je výskyt tuberkulózy vyšší než 40 případů na 100 000 obyvatel (u nás přibližně 6 na 100 000 obyvatel).


Kdy raději neočkovat
I povinné očkování je někdy lepší odložit nebo raději vůbec neprovádět. Vždy záleží na zdravotním stavu dítěte. Očkování se nepodává, pokud je dítě alergické na některé složky vakcíny nebo pokud trpí onemocněním, které oslabuje imunitní systém.

 

V případě běžných horečnatých onemocnění se neočkuje a čeká se, až je pacient úplně zdravý. Někteří rodiče mají pocit, že tradičně očkované nemoci už se u nás nevyskytují, a tudíž jejich dětem žádné nebezpečí nehrozí. Naopak mají obavy ze zbytečného a nepřirozeného zatěžování imunitního systému dítěte.

 

Přitom by ale neměli zapomínat, že očkováním nemoc nezmizela, jen se jí dokážeme lépe ubránit. Očkování je náš obranný štít, který bychom dětem neměli odebírat.

 

 

Povinná očkování
Od 9. týdne
1. dávka hexavakcíny
 

4. měsíc (měsíc po 1. dávce)
2. dávka hexavakcíny
 

5. měsíc (měsíc po 2. dávce)
3. dávka hexavakcíny

Od 15. měsíce
1. dávka – spalničky, příušnice, zarděnky
 

Do 18 měsíců (6 měsíců po 3. dávce)
4. dávka hexavakcíny

21.–25. měsíc
2. dávka: spalničky, příušnice, zarděnky

V 5 letech přeočkování
záškrt, tetanus, dávivý kašel
 

V 10 letech přeočkování
záškrt, tetanus, dávivý kašel, dětská obrna

V 15 letech přeočkování
tetanus

 

Nepovinná očkování
Od 9. týdne
1. dávka – rotaviry
 

Od 3. měsíce
1. dávka: pneumokokové nákazy
 

Od 4. měsíce
2. dávka: pneumokokové nákazy
 

4.–5. měsíc (1–2 měsíce po 1. dávce)
2. dávka: rotaviry
 

Karolína Jezdinská, autorka je odbornicí serveru uLékaře.cz
www.ulekare.cz

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře