Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Řeč je o chirurgickém odstranění jednoho nebo obou ňader, prováděném někdy u žen, které mají vysoké riziko vzniku rakoviny prsu.

RAKOVINA PRSU : Proč jdou některé ženy preventivně pod nůž?

Rakovina prsu
zdroj: isifa.com Rakovina prsu
aktualizováno 28.01.2013, 00:00 | 28.01.2013, 00:00 | doma.cz/kat

Řeč je o chirurgickém odstranění jednoho nebo obou ňader, prováděném někdy u žen, které mají vysoké riziko vzniku rakoviny prsu.

I když preventivní mastektomie (odnětí prsu) neodbourá toto nebezpečí úplně, významně ho sníží. A překvapivě se tento zákrok nemusí ani na vzhledu ženy nijak výrazně projevit, neboť většinou následuje rekonstrukční operace.

 


Nedostupné oblasti

 

Z dostupných údajů lze vyvodit, že preventivní mastektomie snižuje riziko rakoviny prsu u žen přibližně o 90 %, tedy velmi výrazně. Přesto si však žádná pacientka nemůže být jistá, že ji tento zákrok dokonale ochrání. Prsní tkáň náchylná ke vzniku rakoviny se totiž může nacházet i v místech hrudní stěny, kam mastektomie nezasáhne – někdy ji lze najít i v podpažní jamce, nebo naopak až v oblasti břicha. V těchto vzdálených oblastech, kam operace nedosáhne, se v některých případech také může vyvinout zhoubný nádor.

 


Zásadní rozhodnutí

 

Složitý chirurgický zákrok, který zpravidla pro ženu znamená velký nápor na psychiku, nebude samozřejmě nikdo podstupovat zbytečně, uvádíserver lecba-rakoviny.cz. Často však preventivní mastektomie pomáhá zachránit život. Uvažovat o ní se vyplatí zvláště v následujících případech:

 

Prodělaná rakovina. Ženy, které měly tumor v jednom prsu, mají vyšší riziko, že se u nich objeví také na druhé straně. Někdy se proto druhý prs preventivně odstraňuje.


Nemoc v rodině. Preventivní mastektomii někdy podstupují ženy, jejichž matka, sestra nebo dcera rakovinou prsu onemocněly. Riziko je zvláště vysoké, pokud blízké příbuzné chorobu prodělaly ještě před dosažením 50. roku věku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rakovina prsu: 10 způsobů, jak snížit riziko nemoci

Očkování proti rakovině prsu na obzoru

Rakovina prsu útočí na stále mladší: Seznam ohrožených skupin žen

 

Rakovina prsu
(Foto: isifa.com)

 


Mutace vyvolávající rakovinu prsu. Dámy, u kterých testy odhalily mutace v určitých genech (BRCA1 nebo BRCA2), mají zvláště vysoké riziko této nemoci.


Lobulární karcinom in situ - je to místně ohraničený nádor v mlékovodech. Ženy, u kterých se objevil tento druh nádoru, mají rovněž vysoké nebezpečí vzniku rakoviny prsu, a podstupují proto preventivní odnětí.

 

O preventivním odnětí prsu by měla žena rozhodnout společně s lékařem, který jí vysvětlí, jak velké riziko rakoviny prsu jí hrozí, doopručuje server ulekare.cz. Po mastektomii se pak běžně provádí rekonstrukční operace, která s pomocí implantátů obnoví přirozený tvar ňader.

 
8 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře