Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chřipka je poměrně závažné onemocnění, které se právě v těchto dnech dostává opět ke slovu. Každoročně jím onemocní statisíce obyvatel České republiky.

Při chřipce vsaďte na houby, česnek a bezinkovou šťávu!

chripka, nachlazení - 1
chripka, nachlazení - 1
aktualizováno 16.10.2013, 17:01 | 18.10.2013, 14:34 | doma.cz/mag

Chřipka je poměrně závažné onemocnění, které se právě v těchto dnech dostává opět ke slovu. Každoročně jím onemocní statisíce obyvatel České republiky.

Nejlepším opatřením, jak se vyhnout chřipce, je očkování.  Co ale dělat, když už chřipka udeřila? Pomozte si vhodným jídelníčkem.


Nečekejte, až bude pozdě
Pokud se necítíte ve své kůži a zdá se vám, že na vás „něco leze“, nečekejte a pusťte se do boje ihned. Ať už jde o chřipku, nebo jen nachlazení, rychlá reakce je pro zdárné a rychlé zdolání nemoci hlavní.

 

Inkubační doba viru je 24–72 hodin. Poté se nemoc rozvíjí naplno. Pokud zasáhnete ještě před jeho namnožením, máte z půlky vyhráno.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Kolik spánku je moc a kolik málo? Ani lékaři si nejsou jisti

Rostou po pivu prsa? A jak se mění v průběhu života?

Chřipka a rýma: 20 babských receptů! Inspirujte se

 

Co jíst, abyste byli brzy fit
Houby – léčivé účinky hub bývají často přehlíženy, ale japonští a čínští léčitelé porozuměli jejich síle již před stoletími. Houby šiitake či reiši obsahují látky, které pomáhají zničit infekci a stimulují imunitní systém.

 

Nejlepší je se jimi zásobit ještě před začátkem chřipkové sezóny a užívat je preventivně. Můžete vyzkoušet i tradiční asijskou kuchyni, která je těchto malých zázraků plná.

 

chripka, nachlazení - 5

 


Černý bez
Bezinková šťáva má několik výhod – je to přirozený antioxidant, působí proti zánětům a navíc skvěle chutná, takže s ní nemají problém ani děti. Jedna až dvě čajové lžičky bezinkového
sirupu čtyřikrát denně po dobu dvou až čtyř dnů dokážou zkrátit a zmírnit příznaky onemocnění.

 

chripka, nachlazení - 2

 

Česnek
Se svou přírodní antibiotickou složkou působí pozitivně nejen při chřipce, ale i při bakteriálních infekcích dýchacích cest. Nejúčinnější je v syrové podobě, bez tepelných úprav.

 

Ze stroužku česneku smíchaného s olivovým olejem a citrónovou šťávou vyrobíte například jednoduchý a vitamíny nabitý dresink do salátu. Při onemocnění je doporučováno sníst alespoň 3 stroužky česneku denně.
 

Tip: Trocha petrželové natě po jídle vás zbaví nepříjemného česnekového dechu.
 

 

 

Zázvor
Výborný pomocník při horečkách a zimnicích. Pro úlevu od chřipkových projevů vyvařte kousek zázvoru v polévce nebo vyzkoušejte tento jednoduchý recept na zázvorový čaj:

 

Oloupejte kůru z kousku čerstvého zázvoru, nakrájejte ho na plátky a vložte do nádoby s vodou. Na dva šálky silného čaje vám vystačí asi 5 cm kořene. Povařte zázvor po dobu 20 minut, poté přidejte lžičku  medu a šťávu vymačkanou z poloviny čerstvého citrónu. Takto připravený nápoj vypijte, dokud je
horký.


Losos

Podle nejnovějších studií je pro obranu proti chřipce a infekcím dýchacích cest důležitá i hladina vitamínu D. Ten se přirozeně tvoří v kůži působením slunečního záření, ale v období nedostatku slunečných dnů je nutné jeho příjem doplnit z vnějších zdrojů.

 

Nejvhodnější jsou čerstvé mořské ryby. Například v jedné porci lososa je obsažena až polovina doporučovaného denního množství tohoto vitamínu.
 

 

chripka, nachlazení - 3

 

Ve formě po celý rok
Vždy pamatujte na dvě zásady, které udrží vaši obranyschopnost silnou po celý rok:
 

• Strava bohatá na vitamín C – přirozený vitamín je lépe vstřebatelný a účinnější než v tabletách.
 

• Dostatek spánku a relaxace – dlouhodobý stres a nevyspání jsou pro vaši imunitu největšími nepřáteli. Možnosti nákazy se dá vyhnout jen těžko, ale když už se s virem setkáte, nenechte ho nad vámi zvítězit.


Autorka Karolína Jezdinská je odbornicí www.ulekare.cz

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Vendy 11:07 26.11.2013
Holky věděly jste že ty Kapky pomáhají tam, kde ještě antibiotika nezabírají a to tím, že chrání sliznici a posilují imunity? :)
Dáša 13:17 25.11.2013
No já už mám vyzkoušeno a dobrýýý!!! :)
Petra 15:40 22.11.2013
Páni, zrovna tuhle Kalobu jsem si v pondělí koupila a už dnůeska cítím zlepšení, fakt super ! :-)
Eva 13:01 20.11.2013
Zrovna si to tu hledám na netu a vpadají dobře. Zřejmě je tkaé vyzkouším.
Helča 12:49 18.11.2013
Jo tak to jem ráda, že jsou všichni ta kspokjení, protože doktor mi říkal, že na nachlazení i pro mě i pro Davida (2) mého syna je kaloba skvělý lék. Poslechla jsem ho..:-)
Jarka 13:24 15.11.2013
Taky je určitě vyzkouším, když je tu tak chválíte :-)
Julča 15:00 13.11.2013
My užíváme kapky Kalobu poměrně dlouho a nikdy jsem doma příliš dlouho
nemocní nebyli. Přijde mi super
Kiki 13:29 11.11.2013
Holky moje řeč, nedávno mi Kalobu doporučil obvoďák a docela mi překvapilo jak rychle mi pomohla. Holt příroda je příoda, co naplat.
Danuše 15:20 05.11.2013
Kalobu jsem také vyzkoušela a opravdu mi pomohl, takže stejně jako Janice můžů jen doporučit ;)
Janice 11:57 01.11.2013
My doma proti chřipce a proti nachlazení obecně bereme přírodní kapky Kaloba z pelargonie (www.kaloba.cz). Základ je určitě zdravá a vyvážená strava, hodně céčka a jiných vitamínů, hodně ovoce, ale když už člověk cítí, že to na něj leze, tak Kaloba je fakt super zázrak :-)
1 2