Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je mi dvacet pět let a mám za sebou celkem pět operací a několik let hormonální léčby, přesto nevím, jestli mám nad endometriózou vyhráno.

Příběh pacientky: Protrpěla jsem léta s bolestivou menstruací

Endometrióza
zdroj: Oficiální zdroj Endometrióza
aktualizováno 06.10.2011, 09:42 | 06.10.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Je mi dvacet pět let a mám za sebou celkem pět operací a několik let hormonální léčby, přesto nevím, jestli mám nad endometriózou vyhráno.

Problémy s bolestivou a nepravidelnou menstruací jsem začala řešit už ve dvanácti letech. Krvácela jsem i sedm nebo deset dní a často jsem nebyla bolestí schopná vstát z postele. Bohužel to všichni ignorovali. Od dětské lékařky a později od gynekoložky jsem se dozvěděla, že nepravidelnou a bolestivou menstruaci mají všechny dospívající dívky. To samé mi tvrdila moje matka.

 

Jenže moje obtíže s věkem nemizely, právě naopak. Každá menstruace pro mě byla utrpení. Několikrát jsem skončila na pohotovosti se silnými bolestmi v podbřišku. Vždy jsem se dozvěděla, že podle všech vyšetření jsem v pořádku. Opakovaně mi lékaři předepisovali antibiotika, ale bolest se znovu a znovu vracela. Až v osmnácti letech jsem absolvovala svou první laparoskopii a já se poprvé uslyšela svou diagnózu – endometrióza.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Gynekologické nádory: na co si dát pozor?

Umělé oplodnění nyní efektivnější: lékaři umí najít ty nejlepší spermie

Desatero proti těhotenským nevolnostem + TEST intenzity nevolností

 

 

Byla jsem v šoku

 

Od lékařů jsem se dozvěděla, že možná nikdy nebudu mít děti a pokud je chci někdy mít, měla bych otěhotnět co nejdřív. Přesto se mi ulevilo, konečně někdo uvěřil tomu, že si své problémy nevymýšlím a mé bolesti jsou skutečné. Stejně jsem ale měla problém vysvětlit svým přátelům i rodině, proč jsem často unavená nebo proč náhle ruším domluvené plány. Nikdy jsem nevěděla dopředu, kdy se bolesti objeví, a tak to často vypadalo, že se jen vymlouvám. Také kvůli nemoci se mi rozpadl partnerský vztah.

 

 

Během čtyř let jsem absolvovala další tři operace a opakovanou hormonální léčbu. Vždy se podařilo ložiska nemoci a srůsty odstranit, po čase se však objevily znovu. Ve svých dvaadvaceti letech jsem poznala svého budoucího manžela, který při mně stál, i když jsem podstoupila umělý přechod. Měla jsem ale obrovské štěstí, krátce po skončení této radikální léčby se mi podařilo přirozeně otěhotnět a narodila se mi dcera Anička. Přišla na svět plánovaným císařským řezem.

 

A další martýrium

 

Bohužel nemoc se už pár měsíců po porodu vrátila a udeřila v plné síle. I když u většiny pacientek těhotenství projevy nemoci na čas nebo dokonce navždy utlumí, u mě se tomu tak nestalo. Následovalo dalších šest měsíců umělého přechodu a další, v pořadí už šestá operace, při které mi byly odstraněny srůsty mezi dělohou, břišní stěnou a dalšími orgány. Vůbec poprvé ale lékaři neobjevili ložiska nemoci.

 

Už je to více než rok, co jsem absolvovala svou poslední operaci. V lednu letošního roku jsem mohla vysadit silné hormonální léky a nechala si zavést nitroděložní tělísko, které působí jen na dělohu a její okolí. Po mnoha letech se konečně nemusím děsit toho, že mi nemoc překazí moje plány. Starám se o dceru, pracuji, často cestuji a vedu úplně normální život. Jen nikdy nevím, kdy se může endometrióza znovu vrátit.

 

 

Názor odborníka:

 

"Léčba endometriózy je dvojího typu, pomocí medikamentózních preparátů anebo chirurgická. Obě metody se mohou i vzájemně doplňovat.

 

Principem je odstranění ložisek endometriózy, nebo zábrana jejich růstu. Cílem léčby je obnovení plodnosti, snížení bolestivých příznaků a zvýšení kvality života. Pacientka s příznaky endometriózy by se vždy měla obrátit na svého ošetřujícího gynekologa.

 


Léky proti bolesti slouží pouze k léčbě příznaků endometriózy. Základní onemocnění ovlivňují příznivě hormonální přípravky, které se podávají obvykle ve formě injekcí nebo tablet.

 

Jednotlivé hormonální přípravky se liší nejen cestou podání, ale také svou účinností a výskytem nežádoucích účinků. Od letošního roku je na trhu k dispozici účinný přípravek k léčbě endometriózy, který je podáván ústy a je vhodný i k dlouhodobé léčbě endometriózy.


docent  Eduard Kučera, gynekolog

 

 

 
16 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Redakce 14:28 06.10.2011
Názvy léků bohužel zveřejňovat nesmíme. Navštivte svého gynekologa. Děkujeme za pochopení.
Eva 13:18 06.10.2011
Prosím o název onoho účinného přípraveku k léčbě endometriózy.