Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pomalu posouvejte svůj biorytmus proti směru hodinových ručiček…

Připravte tělo nenásilně se na změnu času

Změna letního času na zimní
zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Změna letního času na zimní
aktualizováno 22.10.2018, 00:00 | 22.10.2018, 00:00 | doma.cz

Pomalu posouvejte svůj biorytmus proti směru hodinových ručiček…

Změna letního času na zimní se odehraje už tento víkend – v noci z 27. na 28. října. Na některé citlivější jedince může posunutí času o jednu hodinu (z 3:00 na 2:00) zapůsobit tak, že se mohou cítit malátní a oslabení.

 

Nezřídka se vyskytují takové symptomy, jako je podrážděnost, zvýšený výskyt depresí, zhoršenou schopností se soustředit a někdy i nechutenství. Adaptační problémy mohou mít zejména děti a starší lidé, zvyklí na dennodenně stejný režim.

 
Pokud ze zkušenosti patříte mezi ty, kteří mají při posunech času problémy, měli byste si zvolna navykat na zimní čas už během předcházejícího týdne.

 

Posun o hodinu zpět je méně zatěžující než o hodinu dopředu

 

Jde o to, že je vždy lepší, když si můžeme o hodinu déle přispat, než kdybychom museli vstávat. Nevýhodou je, že se dřív stmívá a dveře podzimní depresi jsou tedy otevřené.

 

Před posunem času je dobré:

 

- Zvolnit – je dobré, když si každý den nařídíte budíka o 12 minut později, samozřejmě ale tak, abyste nepřišli pozdě do práce. Do soboty se posunete o hodinu.

 

- Můžete odjet do tepla – tak trochu léčba šokem. Možný časový posun vám vynahradí pozitivní nálada z pobytu u moře. Vezměte dovolenou, když ne před změnou času, tak po ní. Vzhledem k tomu, že se blíží státní svátek, můžete to hezky spojit v pěknou dovolenou.

 

- Jezte a pijte střídmě a raději dietní věci.

 

- Nepijte alkoholické nápoje, protože způsobují dehydrataci.

 

  

Rozhodně bychom měli svému tělu a jeho biorytmům naslouchat. Odborníci tvrdí, že časový plán mají dokonce i naše buňky. Pokud vnitřní tělesné pochody nerespektujeme, mohli bychom onemocnět. Dobrou zprávou je, že noc bude delší – a tím si můžete spravit náladu, nabízí se delší milování, tancování nebo čtení oblíbené knížky…

 

Proč změna času?

Změna času má přinést energetické úspory. V praxi byl letní čas poprvé zaveden za první světové války v roce 1916, a to hned v řadě evropských zemí. Každoroční letní čas byl v Československu zaveden v roce 1979. Po několika letech se ustálilo pravidlo, podle kterého se letní čas zaváděl poslední březnový víkend (v noci ze soboty na neděli) a končil poslední zářijový víkend. Od roku 1996 je letní čas o jeden měsíc delší – trvá až do posledního víkendu v říjnu, čímž je letní čas zaveden po větší část roku než čas pásmový. Tato změna byla provedena v celé Evropské unii, takže se přizpůsobilo i Česko.

Letní čas je pochopitelně záležitostí zemí mírného pásma. V tropickém pásmu se délka dne v létě od délky zimního dne neliší natolik, aby mělo zavedení letního času smysl. Proto se živě diskutuje o úplném zrušení změny času, které by možná mělo nastat za rok.

 

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Pavel 19:22 22.10.2018
Střídání času je hodně škodlivé, ale stálý letní čas by byl ještě mnohem škodlivější. Vžijte se do situace dětí /a hlavně malých/, když by musely vstávat prakticky celý podzim, zimu i část jara do tmy a i vyučování by se začínalo při umělém osvětlení odhadem 2 vyučovací hodiny !!! Pokládám to za obrovské násilí na jejich zrak i psychiku. Také jsem četl, že by toto případné přijetí stálého letního času mělo být nevratné !!! Jak se může uvažovat vážně a o tak závratné pitomosti, ktará se navíc ještě nikdy ani nezkusila ? Doufám, že zvítězí zdravý rozum. A že mne mnoho lidí podpoří, aby se zanechal klasický normální středoevropský čas. A to navždy.
hradby6 11:10 24.10.2016
kravina,fakt
Karel 21:14 22.10.2016
Podle odborniku se v dnesni dobe neustri nic a posunuti casu nema vubec zadny smysl.Naopak-napriklad malym detem nevysvetlite,proc vstavaji do skolky o hodinu drive.Je smutne, kdyz se zamyslite nad tim, kdo letni cas zavedl a jaky k tomu byl duvod.Ridit se tim ale i dnes?!!Kdo si libuje,ze je dlouho videt a muze v deset hodin pracovat na zahradce,at pracuje do deviti hodin a nebo si koupi celovku.Ti kteri musi vstavat brzy do prace, dojizdi vice km,male deti,ale podle pruzkumu i zvirata by zruseni letniho casu uvitali!
Jan 14:59 21.10.2016
Nechal bych letní čas,nebyla by v zimě tak brzo tma.
Irena 14:08 21.10.2016
změny v čase - nesmysl
Jiří 10:20 21.10.2016
Ať každý vstává a chodí spát, kdy chce. Proč potřebujeme právní normu, která bez jasného důvodu dvakrát ročně zamele citlivějším jedincům s biorytmy? Kvůli letnímu času už dnes malí školáci vstávají do tmy. Je jejich cesta do školy bezpečnější?
Budeme šťastnější, když bude všechno do detailů upraveno nařízeními?
Vladislav Hohenkreuz 10:17 21.10.2016
Zimní,letní čas,vždyť je to nesmysl.Že prý se ušetří - další nesmysl.Fašismus bylo zlo,ale Hitler jako první zavedl letní čas.Nadává se na komunisty,ale to,že zavedli letní čas už za Gottwalda a potom později Husákovci,to je vpořádku,to se nenadává.Už by to měli konečně zrušit nadobro,protože to je absolutně zbytečnost a nechat normální čas,jak má být.
Filip 09:56 21.10.2016
Deprese atd způsobuje to, že je brzo tma. Nechat letní čas, zrušit zimní a je po problémech.
Jarka 09:50 21.10.2016
Mně časové posuny nevadí,nijak na mne nepůsobí.V létě mám raději když je večer déle světlo,než svítání už po 3 hodině ráno.
Honza 09:50 21.10.2016
Letní čas je škodlivý nesmysl. Doufám, že se dočkám jeho zrušení.
1 2