Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rakovina prsu je celosvětově nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním žen. Noční směny zdraví příliš neprospívají.

Přispívá práce na směny k rakovině prsu?

aktualizováno 27.07.2010, 15:57 | 29.07.2010, 00:00 | doma.cz/kat

Rakovina prsu je celosvětově nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním žen. Noční směny zdraví příliš neprospívají.

Není proto divu, že odborníci stále pátrají nejen po optimální terapii této zákeřné choroby, ale také po příčinách jejího vzniku. Za potenciálního spouštěče nádorů prsu platí i noční práce, přesněji řečeno práce ve směnném provozu, která zahrnuje i noční směnu, uvádí server lecba-rakoviny.cz.


Narušení rytmu vadí


Proč vědce napadlo vztahovat rakovinu prsu zrovna k práci na směny? Dřívější studie u zvířat ukazovaly, že narušování denního a nočního cyklu může vést k určitým biochemickým změnám v tělních pochodech včetně změn v tvorbě a vylučování hormonů, což může zvýšit riziko vzniku rakoviny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Alergici to s výběrem dovolené nemají jednoduché

Potíte se příliš? Vyřešte to


U lidí


Na otázku, zda noční práce skutečně vyvolává rakovinu prsu u žen, se pokusili odpovědět čínští a američtí vědci. V časopise American Journal of Epidemiology publikovali výsledky studie výskytu rakoviny prsu v souvislosti s prací. Prošetřili více než sedmdesát tisíc šanghajských žen.

 

 


Hypotéza se nepotvrdila – v Číně


Odborníci zjistili, že se rakovina prsu u čínských žen pracujících na směny objevila v průběhu deseti let jen v jednom případě ze sta. V porovnání s denní prací nedošlo ke zvýšení rizika vzniku rakoviny prsu. Vědci však upozornili, že tato studie jako první neproběhla v západních státech světa, kde naopak v roce 2007 tým vědců z mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny při Světové zdravotnické organizaci (WHO) sdělil, že práce na noční směny pravděpodobně může být příčinou vzniku rakoviny. Šest studií z osmi totiž ukázalo riziko vzniku zvýšené minimálně o padesát procent.


Nejednoznačné výsledky


Práce na směny je jistou zátěží pro organismus, což může teoreticky v některých případech vést až ke vzniku nádorového bujení. Jak moc to reálně hrozí, v tom se dosavadní studie rozcházejí, tvrdí server ulekare.cz. Je také otázka, nakolik lze srovnávat výsledky jednotlivých studií, neboť velmi záleží také na tom, jak byla daná studie provedena a vyhodnocena. Nicméně není na škodu při náročné práci, ať už časově, nebo jinak, věnovat zvýšenou pozornost svému zdraví.

 

 
17 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře