Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jsme otrokyně hormonů, ty si s námi zahrávají, až z toho mrazí.

Proč je ženám pořád zima na ruce a nohy? Rady, jak se zahřát

Proč je ženám zima
zdroj: Profimedia Proč je ženám zima
aktualizováno 31.01.2018, 16:09 | 31.01.2018, 16:09 | doma.cz

Jsme otrokyně hormonů, ty si s námi zahrávají, až z toho mrazí.

Obě pohlaví, muži i ženy, samozřejmě pociťují chlad, jakmile se ochladí povrch naší pokožky. Skutečným viníkem, proč ženy trpí zimou jsou ženské hormony, uvedl to server dailymail.co.uk.

 

„Termoreceptory, tedy buňky citlivé na chlad a teplo, jsou umístěné v necelém milimetru pod kůži,“ vysvětluje Michael Tiptop, profesor fyziologie na univerzitě v britském Portsmouthu. Ty mají za úkol dát příkaz cévám, aby se při běžných teplotách pohodlně roztáhly a krev více proudila a vyživovala všechny tkáně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bolí váš nohy? Můžete mít nemocné srdce!

10 největších mýtů o rakovině: Kterým věříte?

 

Anketa
Trápí vás studené nohy či ruce?
915 hlasů
Ano
32 hlasů
Ne
Hlasovalo 947 lidí
 

 
Jenže, když začneme pociťovat chlad, cévy se stáhnou, aby neutíkalo teplo ven z těla. Podobně jako když vám lékař při měření tlaku zaškrtí ruku. Nejstudenějšími částmi těla jsou ruce, nohy, a obličej. Je to proto, že tělo obětuje tyto koncové části těla, aby zůstal neporušen ve vnitřních orgánech, které jsou pro organismus klíčové. Neprokrvené oblasti zblednou nebo i zmodrají.


Zejména ženám se toto děje i při celkem mírných teplotách. Jakmile se ochladí jen o trošičku, třeba v místnosti, ruce a nohy na to okamžitě zareagují.

 

Podle průzkumů jsou prý ruce žen vprůměru až o 2,8 stupně Celsia studenější, než ruce mužů. 

 


Na vině jsou hormony


Ženský hormon estrogen má výrazný vliv na stahování cév. Pokud je právě žena ve fázích menstruačního cyklu, kdy je hladina estrogenu vysoká, je na chlad daleko citlivější. Jedna z hypotéz tvrdí, že estrogen zajišťuje to, aby bylo zajištěno dostatečné teplo pro dítě během těhotenství – veškeré teplo se soustřeďuje do středu těla. Proto také ženy mají v průměru o deset procent více tělního tuku než muži.

 

 

Co vás zahřeje?


Sprchujte se střídavě horkou a studenou vodou. Trénujete tak pružnost cév.

Zahřejte nohy ponořením do teplé vody, osušte je a okamžitě si oblečte teplé ponožky. Dejte pozor, aby neměly těsnou gumičku, která by cirkulaci krve zabraňovala.

Nohy a ruce pravidelně masírujte.

Zkuste natřít nohy masírovací emulzí s prokrvujícími látkami. Hezky voní.

Jezte pálivější jídla: česneková, ochucená chilli papričkami, opepřená.

Pro zvýšení tlaku si přes den dejte šálek kávy či černého čaje.

Z potravinových doplňků se doporučuje gingo biloba.

 
Máte další rady, které se vám v boji proti chladu osvědčily? Napište na redakce@doma.cz !

 

 

 
24 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Katka 04:47 20.12.2018
Já mám asi největší problém s tím, že mi často mrznou nohy. Proto (zvlášť doma) nosím hodně teplé ponožky. Ty většinou pomohou. A když ani ponožky nepomáhají, tak mi nezbývá nic jiného, než se zabalit do vlněné deky z https://www.vlnenezbozi.cz/vlnene-deky/ :)
Lenka 12:41 22.09.2015
mě jakmile klesne trochu teplota, mám studené ruce a nohy hned. Nebělají ani nemodrají, ale začne v nich nepravidelně štípat. Jsou spocené, ale studené. Dost to otravuje, hlavně při řízení. Mám už za sebou krevní testy, cévaře a doporučují neurologa, ale nemyslím si, že bude nějaký výsledek. Zatím vše negativní.Máte někdo radu?lenik.mekotu@seznam.cz Dííky
Ditule 18:19 23.02.2013
Já se zahřívám u přítele v náručí,hřeje jako kamínka :-)
bohda 19:58 14.02.2013
nejlepsi lekar je slunicko
Marcy 15:43 14.02.2013
Nejlepší na to jsou nahřívací bačkory :-D
Majinka 21:22 13.02.2013
to jsou rady jak prase :-D
olesja 11:39 13.02.2013
A což takhle si dát panáka nebo vínko?