Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dvakrát denně si dlouho čistíte zuby, pravidelně chodíte na preventivní prohlídky a přesto máte zuby jako noty na buben? Vědci konečně zjistili, proč se nám navzdory pokrokům v medicíně chrup pořád kazí.

Proč se nám tolik kazí zuby? Zjištění vědců vás dostane!

Čištění zuby
zdroj: Thinkstockphotos Čištění zuby
aktualizováno 19.02.2015, 00:45 | 19.02.2015, 00:43 | TN.cz / pez

Dvakrát denně si dlouho čistíte zuby, pravidelně chodíte na preventivní prohlídky a přesto máte zuby jako noty na buben? Vědci konečně zjistili, proč se nám navzdory pokrokům v medicíně chrup pořád kazí.

A když se to vezme kolem a kolem, můžeme si za zubní kazy sami! Vědci z univerzity v Dublinu důkladně analyzovali dolní čelisti a zuby z 292 různých jedinců.


Nejstarší vzorek byl starý 28 tisíc let, ten nejmladší šest tisíc let, pocházel tedy z pozdního pravěku. A výsledek? Analýza ukázala, že dokud se lidé živili jako lovci a sběrači, měli zoubky jako perličky!


Ale když se z nich hromadně stávali farmáři a chovatelé dobytka, začali si naši předci většinu potravy tepelně upravovat. A to byl spouštěč "doby kazové".

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zkažené mléčné zuby k dětství nepatří! Na vině není genetika, ale špatná hygiena
Ušetřete za zubaře! Pět rad pro zdravé a silné zuby
Sexy úsměv: Co (ne) jíst pro krásné zuby

 

Jakto? Jednoduše proto, že naše čelisti už nemusely vyvinout zdaleka takovou sílu, aby sousta rozžvýkaly. A brzy se tak kosti začaly smršťovat, zatímco zuby zůstaly stejně velké. Logicky tak začalo být v čelisti více těsno a mezi zuby tak zůstávaly různé zbytky.


I když od té doby uplynuly tisíce let, vědci spočítali, že minimálně dvacet procent dnešní populace trpí tím, že jsou jejich zuby příliš namačkané na sebe.


Podobný výzkum už loni ukázal, že "změkla" celá naše kostra a že pozůstatky moderních lidí jsou lehčí a křehčí než u pravěkých lovců. Naše kosti prý zeslábly o přibližně pětinu.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře