Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Když tak se toho budete chopit sama a donutit ho…

Provádí si váš muž samovyšetření varlat?

aktualizováno 02.11.2010, 09:37 | 02.11.2010, 00:00 | doma.cz/kat/ČTK

Když tak se toho budete chopit sama a donutit ho…

"Nádory varlat zaujímají u mužů mezi 15 a 35 lety první místo v příčinách úmrtí na nádory. Problémem je, že většina mladých mužů přichází k lékaři pozdě," řekla primářka kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice v Brně Viera Bajčiová. Informovat o riziku onemocnění má kampaň nazvaná Máš koule?

 


V celkové populaci patří nádory varlat spíš mezi vzácné typy nádorů, ale ve věkové skupině chlapců a mužů ve věku od 15 do 35 let patří mezi nejčastější typy nádorů a jejich výskyt neustále narůstá.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Proti osteoporóze pomůže i běžný pohyb: stačí chůze nebo zahradničení

Zbavte se kašle co nejrychleji! Jak SPRÁVNĚ kašlat


U malých chlapců do pěti let je výskyt nádorů varlat kolem dvou až tří na 100 tisíc. V 15 letech věku je už výskyt kolem šesti až sedmi na 100 tisíc. Mezi 20. a 25. rokem věku se výskyt pohybuje mezi osmi až devíti nemocnými na 100 tisíc. Nádory varlat patří mezi vyléčitelné typy nádorů. Většinu pacientů (85 až 90 procent) se podaří dlouhodobě vyléčit, uvedla primářka.

 

 

Jak na samovyšetření?

 

Varle uchopímevolně do ruky a prohmatáme zepředu i zboku. Všímáme si toho, zda neucítíme např. bouličku, zhluk tkáně apod.

 

Pozorujeme i to, jestli varle není zarudlé, citlivější nebo celkově odlišné od poslední kontroly. Poté vyšetříme stějně i druhé varle. Samovyšetření by se mělo opakovat alespoń jednou za tři měsíce.

 

 


"Nádorů varlat je u mladé populace mezi 15. až 35. rokem věku tak moc, že i když se nedaří vyléčit jenom asi 10 až 15 procent pacientů, počet stačí na to, aby vedly v příčině úmrtnosti (na nádory) u této věkové skupiny," řekla Bajčiová.
Stále více pacientů však podle ní přichází k lékaři pozdě, přestože projevy choroby jsou rozpoznatelné na první pohled či pohmat. Příčiny vzniku nejsou známy, neexistuje ani prevence nádorů varlat. Muži by si měli jednou za měsíc jako součást hygieny varlata vyšetřit, uvedla.

 


"Kampaň chce ukázat, že samovyšetření není nic, za co by se lidé měli stydět," uvedl zástupce kampaně, který chorobu sám prodělal.

 

Čeho si všímat?

Pokud muž zjistí pohmatem změny velikosti či povrchu varlete, měl by navštívit lékaře - nejlépe urologa nebo androloga.
 

 


"Čas hraje u nádorů varlat velice důležitou roli," řekla primářka. Pokud nemocný přijde dřív, čekají ho dva, maximálně tři cykly chemoterapie. Pokud přijde v pokročilejším stadiu a už jsou přítomny vzdálené metastázy, potřebuje minimálně šest bloků chemoterapie, která už je výrazně intenzivnější. S tím roste i riziko následků a komplikací. Podrobné informace najdete na www.maskoule.cz.
 

 
10 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře