Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Že mají pejsci mnohem citlivější smysly než lidé, to se ví už dávno. Ž vycítí i řadu nemocí také není žádným tajemstvím. Ale k léčbě epilepsie se využívají teprve nedávno.

Psi předpovídají epileptické záchvaty

aktualizováno 22.07.2010, 00:18 | 22.07.2010, 00:00 | tn.cz / kar

Že mají pejsci mnohem citlivější smysly než lidé, to se ví už dávno. Ž vycítí i řadu nemocí také není žádným tajemstvím. Ale k léčbě epilepsie se využívají teprve nedávno.

Někdy kolem roku 2002 zjistili kanadští vědci, že psi opravdu dokáží předpovídat záchvaty epilepsie. Prováděli tehdy testy na 60 psech různých ras a zjistili, že 15 procent zkoumaných pejsků dokáže velmi spolehlivě předpovědět blížící se epileptický záchvat. Když ho vytušili, začali člověka, kterému hrozil, olizovat, vystrašeně kňučeli a nebo se na něj tiskli. Psi dokázali předpovědět až 80 procent záchvatů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ve vedru v práci vypijte jeden až dva litry vody

Potíte se příliš? Vyřešte to

 

V roce 2004 se´na základě tohoto výzkumu začali trénovat první psi, kteří měli sloužit jako profesionální pomocníci lidí s epilepsií. Jejich hlavním účelem bylo pomáhat dětským pacientům, kteří trpí nejvíc. Než se pes naučí přicházející záchvat vycítit musí s člověkem strávit asi měsíc, teprve pak je na něj dostatečně naladěn.


Není důležité jak, ale že to funguje

 

Mechanismus, jak psi epilepsii předvídají, zatím není znám. Zřejmě podle čichových podnětů, když pes vycítí, že se nepatrně mění zdravotní stav člověka. Před záchvatem totiž lidé prodělávají drobné změny, například se lehce potí. Citlivý psí nos dokáže tyto drobnosti zachytit. Jiná teorie tvrdí, že psi vnímají změnu elektrického pole kolem lidského mozku, k níž dochází před záchvatem. Kdo má pravdu se neví, ale to není tak úplně důležité – hlavní je, že to funguje.

 

Proč jsou pejsci, kteří dokáží záchvat předpovědět, tak užiteční?
 Nejhorším projevem této zákeřné nemoci totiž není samotný záchvat, ale spíš obava z dalšího záchvatu. Zejména rodiče dětí s epilepsií se každého dalšího záchvatu bojí a zakazují dětem většinu každodenních aktivit. Ale když předem ví, že se blíží záchvat, mají čas se na to připravit. Jejich život to výrazně zlepšuje a usnadňuje to běžné každodenní starosti.

 

 

Britský deník Daily Telegraph se podíval na to, jak se psi předpovídající epileptický záchvat, uplatňují v praxi v současné době. Říká se jim také signální psi. Pejsci jsou velmi silně vázaní na svého majitele – když není blízko, jsou velmi nervózní a trpí. V celé Velké Británii existuje jen jediné středisko, které se výcvikem psů předpovídajících epilepsii zabývá. Trénink jednoho takového pejska vyjde asi na 300 tisíc korun.


Zpověď majitele

 

Majitelem jednoho z těchto psů je Andrew Eccles. Ten nepoužívá žádné léky, plně se spoléhá na svého Eddiho, tříletého teriéra se speciálním výcvikem. Andrew novinářům z Telegraphu řekl, že mu Eddie úplně změnil život. Dřív se ve strachu ze záchvatu bál chodit s dcerkou na procházky, třeba i do parku vzdáleného sotva deset minut od svého domova. S Eddiem je vše jiné. Podle pana Ecclese se jeho pejsek ještě nikdy nespletl.

 

Jiná majitelka signálního psa, paní Toni Brown-Griffinová, tvrdí, že její A-Jay předpoví příchod epileptického záchvatu asi 15-50 minut před tím, než přijde. Díky tomu má vždy dost času se na něj připravit. A-Jay dokonce upozorní na závažnost záchvatu – ty těžší předpovídá delší dobu před tím, než se dostaví a také u nich výrazněji štěká. Paní Brown-Griffinová cítí, jak moc se díky signálnímu pejskovi její život změnil. Teď už se záchvatů nebojí. Ví, že má po boku věrného pomocníka, který jí vždy pomůže.

 

Šikovní pomocníci v Česku

 

Britská psí škola specializovaná na výcvik psů předvídajících epilepsii je jediná svého druhu na světě. V našich podmínkách je situace o poznání složitější. “Psi se dají vycvičit, aby předpověděli epileptický záchvat, jen velmi obtížně,“ vysvětluje paní Olga Tomášů, cvičitelka z organizace Pomocné tlapky. “Každý pes sice asi epileptický záchvat pozná, ale většinou to nedává najevo. Rozpoznat, jak to signalizuje, trvá dlouhou dobu, často i dlouhá léta.“


V České republice se proto cvičí tzv. šikovní pomocníci. To jsou speciálně trénovaní pejsci, kteří pomáhají v rodinách s dětmi, které mají více vad – jednou z nich bývá často právě i epilepsie. Pomáhají více způsoby. Dokáží otevírat dveře, dětem pak pomáhají v canisterapii. “Spousta z nich se díky silnému sepětí s dítětem naučí rozpoznat a signalizovat i epilepsii,“ říká paní Tomášů. “Každý pes ale signalizuje přicházející záchvat po svém, jeden přiběhne za rodičem dítěte a hlasitě štěká, jiný se odmítá hnout od dítěte.“ Výcvik takového “šikovného pomocníka stojí asi 230 tisíc korun a v celé České republice jich je asi stovka.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře