Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máte podezření, že něco není v pořádku, ale bojíte se navštívit lékaře? Největším pomocníkem rakoviny je strach. Zbavte se ho!

RAKOVINA: kompletní přehled preventivních vyšetření

aktualizováno 28.03.2011, 11:36 | 28.03.2011, 10:56 | doma.cz/kat

Máte podezření, že něco není v pořádku, ale bojíte se navštívit lékaře? Největším pomocníkem rakoviny je strach. Zbavte se ho!

Pak je možná právě ta pravá chvíle. Je normální, že v nás všechna rakovinná onemocnění vyvolávají strach a snažíme se sami sebe při podezření přesvědčit, že je všechno v pořádku a nemáme důvod ke znepokojení.


Snažte se s obavami bojovat

 

Právě strach a odkládání lékařského vyšetření ale mohou být například u nádoru prsu tím osudným momentem, tvrdí server lecba-rakoviny.cz. U všech nádorů je totiž velmi důležité, ve kterém stadiu onemocnění pacient přijde.

 

Prevence rakoviny
(Foto: doma.cz)

 

Pokud je to ve chvíli, kdy je bulka v prsu pouze malá a vyšetření potvrdí, že jde o zhoubný nádor, jsou šance nemocné ženy na vyléčení mnohem větší, než když přijde s nádorem, který se rozrůstá po celém prsu a u kterého jsou již přítomny i metastázy v lymfatických uzlinách nebo jiných orgánech (často v játrech, kostech a plicích).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rakovinu můžeme přežít, když přijdeme k lékaři včas!

Rakovina čípku: zůstaňte pannou nebo se oočkujte

Žaludeční bakterie + vitamin B6 = rakovina!

 

V obou případech se totiž zásadně liší léčba i prognóza pacientky. Přesto je bohužel stále mnoho žen, které přicházejí příliš pozdě a u kterých se sice lékaři snaží všemi možnými způsoby nad rakovinou zvítězit, ale šance jsou již velmi malé a vyhlídky nepříznivé.

 


 


Sdílená bolest, poloviční bolest

 

Navíc strach a nejistota k psychickému ladění pacientky nijak nepřispívají. V boji s rakovinou je potřeba zachovat chladnou hlavu. Proto je dobré, aby pacientky využily různé podpůrné prostředky k tomu, aby se cítily pokud možno dobře a měly dostatek síly k boji s onemocněním.

 

 

Důležitá je tedy nejen samotná léčba, ale i psychologická podpora, spolupráce s členy rodiny, kontakt s ostatními pacienty, kteří mají podobné problémy. Řada žen s překvapením zjistí, že v tom zdaleka nejsou samy, a sdílení zkušeností jim pomůže přistoupit k vlastní nemoci s nadhledem.

 

 

 


Ignorace nepomůže

 

Pokud budeme nemoc ignorovat, neznamená to, že ji nemáme a že sama zmizí. V tomto případě je na místě zahájit co nejdříve léčbu, radí server ulekare.cz. Pokud je ale vše v pořádku nebo jde o nezhoubné onemocnění (jako je řada cyst a bulek v prsu), mohou nás návštěva lékaře a příslušná vyšetření jen uklidnit.

 

 

 


 

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře