Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Není na škodu prohlížet si svoje ňadra pravidelně a důkladně. Na co si dát pozor?

Rakovina prsu: 6 varovných signálů

Prsa
zdroj: isifa.com Prsa
aktualizováno 29.11.2012, 15:02 | 29.11.2012, 14:02 | doma.cz/kat/elle.cz

Není na škodu prohlížet si svoje ňadra pravidelně a důkladně. Na co si dát pozor?

Vlasy, pleť a tělo v pohodě, oblečení perfektní. A co dál? Pravidelné prohlídky u zubaře i gynekologa určitě taky nepropásnete, ale přece jen se vyplatí udělat pro svoje zdraví i něco víc. Například pravidelné samovyšetření prsu. Možná si říkáte, že jste na něj ještě mladá, ale bohužel, rakovina postihuje i ženy do 35 let a v těch případech bývá často i agresivnější než u žen starších, varuje server elle.cz.

 

Zbystřete, pokud:

 

– V prsu objevíte hmatný útvar, který tam ještě přednedávnem nebyl. Není to hned důvod k panice – nemusí to automaticky znamenat, že jde o zhoubný nádor, může to být jen neškodná cysta nebo hormonální zduření. V každém případě je však nutné hmatný nález vyšetřit mamografem nebo ultrazvukem.

 

– Na bradavce se objeví objeví krvavý výtok. Hnědá nebo dokonce jasně červená barva je jako rozsvícené výstražné světélko – jde o varování, které se nesmí přehlížet, a je nutno okamžitě navštívit lékaře.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Prsa jen na sex? Kampaň proti rakovině prsu vyvolala pobouření
Rakovina prsu – tyto ženy ji porazily

Rakovina prsu se už týká i žen do 35 let!

 

Prsa
(Foto: isifa.com)

 

– Jedna bradavka se vtáhne dovnitř a nejde vysunout ven. Některým ženám se bradavky vtáhnou, protože prodělaly zánět prsu, některým se to stane bez příčiny. První i druhý důvod je vždy pokyn k vyšetření prsu.

 

– Náhle zarudne jeden prs, a přitom nemáte teplotu. Zčervenání kůže prsu bývá příznakem zánětu, v mnoha případech však také nádorového onemocnění. Jde-li o zánět, prs většinou hodně bolí. Pokud prs nebolí, i když je červený, je o to větší důvod navštívit lékaře.

 

– V kůži prsu se objeví vtažení, které tam před tím nebylo. Vtažení se podobá dolíčku a je vidět, zejména když zvednete ruce nad hlavu.

 

Tmavá kůže bradavky a okolního dvorce se pokryje šupinkami, je jakoby ‚olepená‘, snadno se přilepí k prádlu a je tak křehká, že při jemném škrábnutí krvácí. Nemluvíme teď o krvavém výtoku z bradavky, ale o mírném krvácení z kůže okolo bradavky.

 

Prsa
(Foto: isifa.com)

 

Každý z těchto příznaků, pokud se u vás objeví, znamená, že byste měla urychleně navštívit lékaře, který vás pošle na specializované vyšetření.

 

 

A co můžete ještě udělat sama? Vyšetřit si prsa pohmatem. Jak? Rady najdete ZDE:

Nedejte rakovině šanci: samovyšetření prsu krok za krokem

 

ČTĚTE TAKÉ NA KRASNA.CZ:

Rakovina děložního čípku - co to vůbec je, a jak se bránit?

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

MartinkaV 20:17 21.05.2013
Měli bychom nezapomínat i na rakovinu děložního čípku, po rakovině prsu je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním...Doporučuji zajímavé stránky http://www.hpv16a18.cz/