Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zemřel na ni Patrick Swayze či Luciano Pavarotti. Čím je tak zákeřná?

Rakovina slinivky: nejstrašnější hrozba mezi rakovinami

Rakovina
zdroj: Thinkstockphotos Rakovina
aktualizováno 18.01.2013, 12:46 | 18.01.2013, 12:44 | doma.cz/kat

Zemřel na ni Patrick Swayze či Luciano Pavarotti. Čím je tak zákeřná?

Zvláště špatná pověst, která rakovinu slinivky provází, pramení především ze dvou důvodů: za prvé se jedná o poměrně agresivní druh rakoviny, která navíc díky svému anatomickému uložení bývá obvykle objevena až ve značně pokročilém stadiu. To značně komplikuje její léčbu, i když to samozřejmě není důvod, aby pacienti nebo lékaři vzdali svůj boj s rakovinou slinivky už předem, uvádí server ulekare.cz. Co dalšího tedy dnes víme o tomto vážném nádorovém onemocnění?

 

Co způsobuje rakovinu slinivky?


Ačkoliv přesná příčina vzniku rakoviny slinivky není známa, víme o některých rizikových faktorech, které její vznik podporují. Nejvýznamnějším z těchto rizikových faktorů je kouření. Zanechání kouření je tedy dosud nejspolehlivější známý způsob, jak významně snížit riziko vzniku rakoviny slinivky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rakovinu můžeme přežít, když přijdeme k lékaři včas!

 

Jaké jsou příznaky rakoviny slinivky?


Zákeřnost této rakoviny spočívá v tom, že dlouho zůstává bez příznaků, a tedy nepovšimnuta. Pokud nádor svým umístěním nebo velikostí zablokuje odtok žluči, může se rakovina slinivky projevit žloutenkou. Pokročilejší nádory se pak projevují bolestmi břicha nebo i zad, nevolností, ztrátou chuti k jídlu a ubýváním na váze.

 

 

Jak se rakovina slinivky diagnostikuje?


Kromě běžných lékařských vyšetření a odběrů krve nebo moči musí pacient často podstoupit CT vyšetření (vyšetření počítačovou tomografií) nebo vyšetření ultrazvukem („sono“). O něco náročnější je vyšetření označované zkratkou ERCP, které umožňuje zobrazit žlučové cesty. Toto vyšetření se podobá například gastroskopii, uvádí server ulekare.cz .

 

Jak se rakovina slinivky léčí?


Léčba je vždy velmi individuální, záleží mimo jiné na přesném typu nádoru, jeho velikosti, umístění a celkovém zdravotním stavu pacienta, uvádí server ulekare.cz . Plně vyléčitelná je rakovina slinivky bohužel jen zřídka, pouze je-li objevena již v počátečním stadiu. V léčbě se využívá chirurgie, radioterapie (ozařování) a chemoterapie. V současné době se začíná používat také biologická léčba, která pro pacienty postižené tímto typem nádoru představuje novou naději.

 

 
5 hlasů
Vaše hodnocení