Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Někomu svědčí hory, někomu pobyt u moře. Co si vybrat?

Rybníky léčí srdce, moře kůži, hory astma a exotika stres

aktualizováno 14.05.2009, 10:15 | 14.05.2009, 00:01 | tn.cz/kat

Někomu svědčí hory, někomu pobyt u moře. Co si vybrat?

Léčbu změnou ovzduší doporučoval už Hippokrates. Studoval souvislosti zdravotního s přírodním prostředím a došel k závěru, že vlastnosti těla i ducha jsou určovány podnebím.

 

 

 

Změny podnebí mohou zvýšit odolnost proti nemocem. A tak už od starověku prchali lidé s "podlomeným zdravím“ k moři nebo do hor.

 

"Kam jedeme letos, miláčku?"

 

Mezi partnery často dochází k hádkám, jestli se mají na dovolenou vydat na hory nebo k moři.


"Moře mám ráda, chci si užít sluníčka a odpočinout si, navíc to prospěje dětem, nebudou celý rok nemocné,“ říká třicetiletá Lucie ze Semilska. Jejího manžela ale představa "placatění se“ na mořské pláži neláká:
"Vůbec po tom netoužím, je to daleko, zájezd k moři stojí spoustu peněz. Budeme na pláži ležet ve vedru, stejně tak, jako bychom leželi u nás doma. Připadá mi nesmyslné jezdit po světě, když neznáme pořádně ani vlastní zemi. Pro děti je lepší dýchat čistý horský vzduch. Kromě toho se budou hýbat, a to jim prospěje nejvíc!“

 

 

Výsledkem by měl vždy být kompromis. Pokud rodičům leží na srdci hlavně zdravotní stránka dovolené, měli by se zamyslet nad tím, jaké zdravotní problémy rodinu trápí a rozhodnout se podle toho.


Alergeny mizí v nadmořské výšce tisíc metrů

 

Hory jsou nejlepší pro léčbu pohybového systému. Když po horách pochodujeme se zkušeným horským vůdcem, nemusíme se bát, že se zraníme. Pokud mu prozradíte i svou fyzickou (ne)zdatnost, vybere túru přesně na míru.

 

Podnebí hor pomáhá hlavně při nachlazení, kašli, tuberkulóze a senné rýmě. V nadmořské výšce nad tisíc metrů totiž mizí alergeny.

 

 

"Horské klima je vhodné i pro pacienty trpícími ekzémy, anémií a nadměrnou činností štítné žlázy, jelikož stimuluje produkci červených krvinek,“ říká zdravotní sestra a majitelka ústeckého bylinkářství Venuše Studničková, která doporučuje změnu podnebí jako podpůrnou léčbu.

 

Mají-li vás hory uzdravit, musíte si dát pozor na změny počasí. Vždy si s sebou na výlety berte raději ještě jednu teplejší variantu oblečení. Prudký pokles teploty může také například vyvolat nebezpečné zvýšení krevního tlaku.

 

Mořská kúra pro kůži i snadné dýchání

 

"Lidem s kožními problémy, jako je například lupénka, atopický ekzém nebo plísňová onemocnění se zase doporučuje pobyt u moře," pokračuje Venuše Studničková.
"Proslulé léčebné účinky slané vody si, jak známo, dokážou poradit s většinou kožních onemocnění.

Inhalace vlhkého slaného vzduchu u moře navíc velice blahodárně působí na obnovu sliznic dýchacích cest. Jsou zde také nízké koncentrace prachových částic a pylových, roztočových i dalších alergenů, což prospívá především astmatikům.“

 

Domácí jezera a rybníky vyhovují kardiakům

 

Pro získání větší obranyschopnosti organismu doporučuje Venuše Studničková pobyt u jezera, neboť tam nedochází k tak velkým teplotním výkyvům, sluneční záření ani vítr nebývají příliš silné: "To nejvíce prospívá rekonvalescentům, extrémně neklidným dětem i osobám trpícím vysokým tlakem, kardiovaskulárními problémy a onemocněním ledvin.“

 

Anketa
Kde plánujete strávit dovolenou?
71 hlasů
U moře
15 hlasů
Na horách
10 hlasů
Na chalupě
3 hlasy
V lázních
Hlasovalo 136 lidí
 

 

Obraťte se k přírodní léčbě stresu

 

Změna podnebí je také jeden z nejlepších způsobů, jak se vyvarovat stále sílícím negativním vlivům civilizace na člověka. Stres ze zaměstnání a v rodině, spěch a starosti se odrážejí na duševním i fyzickém stavu každého z nás. Proto je pro relaxaci a odpočinek, nebo při zvýšené duševní zátěži nejlepší odjet do přírody.

 

"Příroda má na člověka blahodárný vliv. Nejenom, že zelená uklidňuje, příroda je harmonický systém, který funguje sám bez lidského vlivu. Právě díky tomu v ní můžeme nalézt vytoužený klid a nabrat ztracenou energii.“

Právě proto tolik pomáhá např. bylinná léčba. Komu se ale chce sbírat bylinky při úplňku? Lepší je jít do bylinné lékárny a nechat si bylinky namíchat nebo si alespoň koupit nějaký bylinný extrakt, např. sirup Novo-passit (kozlík, bez, chmel, mučenka, třezalka, meduňka a hloh ), Theissovy kapky. Jestliže se nemůžete z jakýchkoliv důvodů dostat k moři, kupte si inhalátor, láhev Vincentky (je v ní obsažena zbytková mořská voda z Luhačovic) a zhluboka dýchejte!

 

Exotická dovolená je vhodná pro duševně pracující

 

Pokud někdo duševně pracuje celý rok, potřebuje relaxaci dvojnásob, například lékaři a  učitelé: "Nejvíce jsem si vždycky odpočinula v místech, kde se žije zcela odlišným způsobem života. V zemích, kam ještě nedosáhly vymoženosti moderní civilizace. Je úžasné takové země poznávat a prožít něco úplně nového a odlišného,“ říká MUDr. Judita Jansová ze soukromé psychiatrické ambulance v Dubí na Teplicku.

 

 

Thajsko
(Foto: oficiální zdroj)

 

"Dnes je díky nabídkám internetových cestovek na poslední chvíli možné vydat se téměř kamkoli do exotických míst za přijatelnou cenu. Jinak jezdím pravidelně po Čechách a v zimě do hor. Cestování mi pomáhá překonávat psychické přetížení ze zaměstnání a beru ho jako prevenci proti syndromu vyhoření, který v mé profesi po několika letech intenzivní práce s pacienty může objevit.“

 

 

 

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře