Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

I v dnešním civilizovaném světě jsou stále témata, o kterých se na veřejnosti téměř nemluví. Jedním z nich je inkontinence neboli samovolný únik moči.

Šest největších mýtů o inkontinenci

Problematické partie
zdroj: Thinkstockphotos Problematické partie
aktualizováno 04.06.2015, 13:36 | 04.06.2015, 13:36 | Doma.cz/trm

I v dnešním civilizovaném světě jsou stále témata, o kterých se na veřejnosti téměř nemluví. Jedním z nich je inkontinence neboli samovolný únik moči.

Většinu z nás tedy asi překvapí skutečnost, že v České republice se s tímto intimním problémem potýká více než 1 milion lidí! Bohužel i přes obrovský počet pacientů je pro nás zmíněná problematika stále tabu. Díky tomu se kolem ní stále objevují velké otazníky a nejrůznější mýty.

 

Většina z nás už asi někdy slyšela výraz „inkontinence“, ale jen málokdo dokáže přesně vysvětlit, co se pod ním skrývá. Zpravidla si myslíme, že nás se tento problém vůbec netýká. Často se totiž traduje, že je to potíž, která postihuje jen ženy po menopauze. Jenže to není ani zdaleka pravda. Tímto problémem totiž můžou trpět i mladé ženy, muži a dokonce i děti. A takových zavádějících mýtů existuje celá řada…


1. mýtus: „Inkontinence je nemoc“

 

NE, inkontinence pouze bývá často mylně řazená mezi nemoci. Ve skutečnosti se nejedná o nemoc, ale o fyzický problém, který zpravidla bývá důsledkem nějaké jiné zdravotní komplikace. Vždy je důležité již při prvních potížích vyhledat pomoc lékaře a nechat si stanovit diagnózu. Včasná léčba totiž často vede ke snížení problému s únikem moči.


2. mýtus: „Inkontinence se týká jen starších osob“

 

NE, inkontinence může postihnout téměř kohokoliv. Asi každý z nás již někdy zaslechl, že inkontinence se vyskytuje pouze u žen po menopauze či u starších mužů. Tato informace je ale velice nepřesná. Inkontinence se sice vyskytuje častěji u lidí ve vyšším věku, ale běžně postihuje třeba i mladé ženy po porodu či operaci. V některých případech se pak může dokonce vyskytovat i u dětí. "V běžné populaci nad 40 let dosahuje výskyt hyperaktivního měchýře přibližně 18 %, přičemž se zvyšuje s věkem a u osob nad 75 let se pohybuje v rozmezí 31-42 %. Nemoc postihuje do šedesátky častěji ženy, poté se ale poměr žen a mužů vyrovnává a později převládá u mužů," přibližuje brněnská uroložka MUDr. Vlasta Vyhnánková, Ph.D. Od věci není myslet na prevenci, zejménave vyšším věku a v případě žen před porodem. Doc. MUDr. Roman Zachoval, PhD., primář urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, dodává, že také udržování tělesné hmotnosti v normě a správná výživa, mohou zásadně ovlivnit nástup tohoto problému.

 


3. mýtus: „Zlepší se to samo“

 

NE, samovolné zlepšení není reálné. Většina pacientů si pouze nalhává, že jejich problémy časem samy ustoupí. To bohužel není pravda. „Problémy se naopak s přibývajícím časem bez vhodné léčby začnou ještě zhoršovat. Potíže rozhodně samy o sobě nezmizí, je tedy vždy nutné překonat stud a vyhledat pomoc praktického lékaře. Ten pak pacienta v případě nutnosti pošle přímo ke vhodnému specialistovi“, konstatuje Ing. Miroslav Vázler, odborník na problematiku inkontinence ze společnosti Kimberly-Clark, výrobce inkontinenčních pomůcek značky Depend.


Inkontinence je sice nepříjemný, ale často řešitelný problém. Základem je vždy vyhledat včas odbornou pomoc a nesnažit se překonat problémy svépomocí. Jedině tak se inkontinence dá dostat pod kontrolu a nestává se překážkou ve společenském ani pracovním životě. „První pomocí při inkontinenci může být použití absorpčních či jiných inkontinenčních pomůcek, jako jsou vložky, pleny a natahovací kalhotky. Tyto pomůcky jsou dnes velmi dobře dostupné a vyrábí je řada renomovaných firem. Rozhodně ale není vhodné vynechat návštěvu lékaře a problém řešit pouze zakoupením absorpčních pomůcek,“ říká MUDr. Jan Pokorný, primář urologického oddělení Nemocnice v Karlových Varech.

 

 

4. mýtus: „V boji s inkontinencí pomůže snížený příjem tekutin“NE,
omezení příjmu tekutin funguje úplně naopak. Mnoho pacientů se mylně domnívá, že když sníží příjem tekutin, zlepší se jejich problémy se samovolným únikem moči. Důsledkem nižšího příjmu tekutin ale vzniká více koncentrovaná moč. Díky tomu pak dochází k podráždění močového měchýře nebo k dalším vážným problémům, jako je například dehydratace či zánět.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Lékaři doporučují Venušiny kuličky k léčbě inkontinence
Nezapomínejte na svaly pánevního dna!
Venušiny kuličky - diskrétní a účinné řešení mnoha obtíží


5. mýtus: „Ochrana při inkontinenci je velice nápadná“

 

NE, v dnešní době jsou inkontinenční pomůcky již velice diskrétní. Většina pacientů se bojí, že s používáním inkontinenčních pomůcek pro ně končí společenský život. Mají totiž zažitou představu o tom, že tyto pomůcky jsou velice objemné a každý si jich na první pohled všimne. Doby, kdy tomu tak bylo, jsou již naštěstí dávno minulostí. „Díky vývoji v oblasti absorpčních materiálů jsou totiž dříve používané objemné ochranné pomůcky nahrazovány tenkými diskrétními produkty. V současnosti jsou absorpční produkty navíc nabízené v různých speciálních provedeních, jako například slipové vložky, vložky, natahovací kalhotky a plenkové kalhotky. Novinkou v sortimentu ochranných pomůcek jsou natahovací kalhotky, které se vyrábí v různých velikostech speciálně navržené pro ženy a muže“, vysvětluje odborník Vázler.


6. mýtus: „Je nutné změnit dosavadní životní styl“

 

NE, kvůli inkontinenci nemusíte měnit zažitý denní rozvrh. Hodně pacientů si myslí, že se díky inkontinenci zásadně změní jejich dosavadní život a budou neustále v něčem omezováni. Inkontinence se dá ale správnou léčbou udržovat zcela pod kontrolou, nemusí tedy docházet ani k omezování fyzických aktivit.


Z uvedených skutečností vyplývá, že inkontinence je sice nepříjemný, ale často řešitelný problém. „Nebojme se o inkontinenci mluvit. Jednoho dne se totiž může týkat i nás nebo našich blízkých. A v takovém případě je dobré vědět, na co se připravit,“ doplnila Monika Hradecká ze společnosti SCA, výrobce značky TENA. Základem je vždy vyhledat včas odbornou pomoc a nesnažit se překonat problémy svépomocí. Jedině tak se inkontinence dá dostat pod kontrolu a nestává se překážkou ve společenském ani pracovním životě.

 

Další otázky ohledně inkontinence vám rádi zodpoví lékaři v naší on-line poradně.

 
16 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře