Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Často vás trápí chřipka či nachlazení a už teď se děsíte letošní chřipkové epidemie, protože to opět zaručeně „odnesete“ a kdyby jenom jednou. S našimi tipy se ale ničeho bát nemusíte.

Šest tipů, jak přežít podzim i zimu bez nemoci

Nachlazení
zdroj: Thinkstockphotos Nachlazení
aktualizováno 04.12.2016, 00:31 | 04.12.2016, 00:31 | doma.cz

Často vás trápí chřipka či nachlazení a už teď se děsíte letošní chřipkové epidemie, protože to opět zaručeně „odnesete“ a kdyby jenom jednou. S našimi tipy se ale ničeho bát nemusíte.

Vyhlaste virům válku, ať letos nemají nejmenší šanci!

 

1. Dbejte na pitný režim
Ano, pitný režim je důležitý. Denně bychom měli vypít zhruba 2 litry, některé zdroje uvádějí asi 30 ml tekutin na 1 kg své váhy. Důležité je však i co pijeme. Káva či sladké limonády se totiž do pitného režimu nepočítají, neboť naopak dehydratují! Doporučuje se obyčejná či minerální voda, zeleninové šťávy (ovocným se vyhněte neboť překyselují organismus) a bylinkové čaje. Rozhodně se nedoporučuje pít velké množství tekutiny naráz, tím přetěžujeme ledviny. Pít by se mělo v průběhu celého dne po menších dávkách (max. 2 dcl).

 

Náš tip:

 

Čaj
(Foto: Archiv firem)


* Bio čajová směs Active Power (395 Kč, k dostání na www.biorganica.cz). TEATOX Active Power Zelený čaj s guaranou je ideálním společníkem pro aktivní lidi. Tato směs povzbuzuje, dodává v zimě tolik potřebnou energii a chuť do všeho, co potřebujeme zvládnout.

 

* MatchaTea (279 Kč) je pro naše tělo zdrojem antioxidantů, katechinů, aminokyselin, vlákniny, stopových prvků i vitaminů. Dodává nám energii, pomáhá v boji s cukrovkou, rakovinou, nadváhou, zvýšenou hladinou cukru a cholesterolu v krvi.


* Volte speciální kombinace namíchané odborníky, které najdete ve funkčních čajích Pickwick Herbalis (36 Kč).

 

2. Spěte!


Vydatný a pravidelný spánek je důležitý nejen pro krásu, ale i pro zdraví. Tělo během spánku regeneruje a nabírá sílu. Při jeho nedostatku je do těla vyplavován nadbytek hormonu kortizolu, který je přezdíván jako stresový hormon. Díky tomu je člověk ve stresu, unavený a tím i ideální oběť pro chřipku či nachlazení. Přitom je to velmi jednoduché – spát minimálně 6-8 hodin denně a u dětí až o 4 hodiny více. Každý den. Víkendové vyspávání do oběda se do toho nepočítá.


ČTĚTE TAKÉ:

Jste nachlazení? Při sexu buďte opatrní
Čínská medicína: Citron proti nachlazení nepomůže! Víme, co ano
Chřipka a rýma: 20 babských receptů! Inspirujte se


3. Vybírejte účinné doplňky stravy


Imunitu nejlépe vhodnými doplňky stravy. Denně bychom měli přijmout minimálně 100 mg vitamínu C, což dle tabulek odpovídá asi 250 g citrusů. Což není až tak nesplnitelné. Ale když připočteme, že je v citrusech enzym askorbináza, který vitamín C ve formě kyseliny askorbové rozkládá ještě dříve, než se dostane do těla, a že díky sběru neuzrálých plodů, chemickým ošetřováním, dlouhým skladováním a převozem, je možné, že obsah vitamínu C je prakticky mizivý. Zárukou jsou však doplňky stravy, které dodávají deklarované množství daného vitamínu. Vyplatí se vybírat pečlivě takové, které kromě zmíněného vitamínu C obsahují i další látky pro podporu imunity.

 

Naše tipy:

 

Imunita
(Foto: Archiv firem)


* Hlíva ústřičná s vitaminem C, Natural Medicaments (90 tablet, 299 Kč, dostupná na prozdravi.cz) přispívá k normální funkci imunitního systému a ochraně buněk před oxidativním stresem.


* Generica Immune Akut (119 Kč) ve formě sirupu pro děti či žvýkacích tablet pro dospělé ne bohatý na vitamin C a prospěšné nukleotidy.


* BetaGlukan BIOcell, Mycomedica (90 tablet, 290 Kč). Betaglukan je v poslední době hojně opěvován pro své blahodárné účinky na posílení imunity. Přidaná Acerola (nejsilnější přírodní zdroj vitamínu C) zvyšuje účinnost betaglukanu.


4. Inhalujte


Působení horké páry se solnými minerály v kombinaci s éterickými oleji či bylinami jistě znáte už z dob našich babiček. „Horká pára pročistí horní dýchací dutiny a uleví ucpanému nosu. Hrozí však opaření. O mnoho účinnější je inhalační léčba, která působí i v okrajových částech dolních dýchacích cest a proniká až do nejmenších plicních alveol, kam se žádný sirup či vodní pára nedostanou,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Katarína Šimovičová. Vhodné je použití inhalátoru i v rámci preventivní ochrany zabraňující propuknutí těžších stavů onemocnění a následné léčbě antibiotiky.

 

Naše tipy:

 

Inhalace
(Foto: Archiv firem)


* Na inhalování jsou nejlepší originální inhalátory, které jsou dostupné v lékárnách. Zkusit můžete i její aplikaci přes vyvíječ páry. Pomůže však i improvizované vdechování ohřáté Vincentky (30 Kč) nad hrncem s hlavou překrytou ručníkem, nebo pobyt v kuchyni, kde ji déle vaříme v odkrytém hrnci.

 

* Inhalátor Omron A3 Complete (1249 Kč) poskytuje aplikaci léků přímo do horních i dolních dýchacích cest a díky nastavitelnému rozprašovači lze zacílit přímo danou část dýchacích cest, která vyžaduje léčbu. Díky tomu dochází k rychlému a efektivnímu nástupu léčby a omezení vedlejších účinků léků.


5. Sportujte i v zimě


Léto a krásné počasí jasně vybízí ke koupání, procházkám, jízdě na kole a dalším aktivitám. Ale jakmile nastane podzim, všem aktivitám je amen. A to je špatně. Tělo potřebuje pravidelný pohyb celoročně. Fyzická kondice je předpokladem pro silný a správně fungující imunitní systém. Stačí vyrazit do práce pešky či na kole, přestat používat eskalátory a výtahy nebo mít na pracovním stole malou sklenici na pití, která nutí k častějšímu doplňování. Postupem času přidávejte i pravidelné cvičení. Je to sice běh na dlouhou trať, ale pokud bude v kondici vaše tělo, tak i imunitní systém.


6. Volte pomoc z přírody


Ano, ta notoricky známá smrtelná nemoc na sedm, vládne celému podzimu. Ráno se stavíte pro sprej do nosu a myslíte, že máte vyhráno. Při výběru léčby je velmi důležité neřídit se pouze rychlou účinností, ale přemýšlet nad tím i dlouhodobě, tedy čím to vlastně zanáším své tělo. Ne všechny kapky jsou totiž na přírodní bázi, většina se dokonce může užívat jen po omezenou dobu, protože si na ně lidské tělo vytváří závislost. Doporučujeme si pečlivě vybírat efektivní, bezpečné a přírodní pomocníky. Pro vaše nejmenší používejte mořskou vodu pro kojence, která se prodává v praktických ampulích.

 

Naše tipy:

 

Nachlazení
(Foto: Archiv firem)

 

* Akutol Trioderm Care (115 Kč). Díky roztoku z mořské soli, extraktu z aloe vera, rakytníku řešetlákového, eukalyptové silice a Panthenol napomáhá Trioderm nosní sprej k rychlému zlepšení kondice nosního epitelu a zlepšuje elasticitu a obnovu nosní sliznice.

 

* Nosní sprej Humer Sinusitis (237 Kč) na velmi ucpaný nos a rýmu.* Vincentka nosní sprej (88 Kč) celkovým složením hypotonické kyselky s obsahem jodidů příznivě ovlivňuje obranyschopnost ve smyslu prevence chronických bakteriálních infekcí horních cest dýchacích, chronické rhinitidy, sinusitidy a chronické polypózní nasopharyngitidy. U dětí preventivně působí proti rozvoji recidivující tracheobronchitidy a rhinitidy.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře