Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Veš dětská je parazitický hmyz, který žije ve vlasech lidí bez ohledu na věk. Ani nejkvalitnější přípravky vás vši nezbaví, pokud nebudete trpěliví a důslední. A pokud nepřidáte také mnohá domácí opatření.

Škola začala a je to tu zas! 3 zaručené kroky k odstranění vší

Vši
zdroj: Thinkstockphotos Vši
aktualizováno 19.09.2016, 00:03 | 19.09.2016, 00:03 | doma.cz/120na80.cz

Veš dětská je parazitický hmyz, který žije ve vlasech lidí bez ohledu na věk. Ani nejkvalitnější přípravky vás vši nezbaví, pokud nebudete trpěliví a důslední. A pokud nepřidáte také mnohá domácí opatření.

Samička vši klade vajíčka o velikosti necelý milimetr a přilepuje je na vlasy těsně u pokožky hlavy. Žije 3–5 týdnů a za tu dobu naklade až 150 vajíček. Do týdne se z hnid vylíhnou světlé larvy, které za 17–25 dní dorostou v dospělé vši, schopné dalšího rozmnožování.

 

To znamená jednoduchý výsledek: jedna zapomenutá hnida znamená absolvovat celé kolečko odvšivování znovu za několik týdnů.


3 kroky k odstranění vší

 

Proti vším můžete bojovat chemií nebo přírodními prostředky. Posledních pár let v úspěšnosti jednoznačně vedou přírodní preparáty na bázi olejů a silic, píše web 120na80.cz. Jejich použití je ale jen prvním krokem k úspěchu.


1. Aplikujte odvšivovací přípravek


Přípravky na chemické bázi:

 

obsahují chemické látky k usmrcení vší a hnid – například působí na nervový systém parazitů, kteří uhynou v důsledku ochrnutí


vyrábějí se především jako spreje – ty jsou vhodné k aplikaci především na dlouhé vlasy nebo pro všechny, kdo musí proces odvšivení provádět sami na sobě bez pomoci


posledních několik let ale výrazně stoupla rezistence parazitů vůči chemickým látkám


tyto přípravky nejsou vhodné pro těhotné nebo kojící ženy, protože se vstřebávají do kůže


např.: Diffusil H Forte, Hedrin

 

 

Přípravky na přírodní bázi:

 

v současné době jsou rozšířenější pro svou vysokou účinnost
působí mechanicky – vši se udusí, hnidy se naruší a jdou lépe sundat z vlasů


obsahují vybrané směsi přírodních olejů a silic (např. eukalypt, tea tree, levandule, rozmarýn)


nejčastěji se vyrábějí ve formě šamponů na vlasy nebo jako kombinace spreje, kůry či balzámu k aplikaci do vlasů a šamponu pro vymytí zbytků zábalu


jsou vhodné k použití už u velmi malých dětí


obsažené silice zůstávají ve vlasech a působí pak několik dalších hodin jako repelent


např.: Paranit, Capissan Forte, Bioaquanol

 

2. Odstraňte hnidy

 

Bez mechanického odstranění hnid se při procesu odvšivování neobejdete. Je třeba odstranit mrtvé i živé hnidy, před procedurou je vhodné vlasy namočit. Součástí balení přípravků proti vším bývá speciální hustý hřeben – tzv. všiváček, je také samostatně prodejný, s jeho pomocí se podaří vyčesat většinu hnid i uhynulých vší. Ani při sebevětší opatrnosti se ale většinou nepodaří vyčesat hnidy dokonale, což je důvodem opakování celého problému v průběhu 7–10 dní, během této doby se totiž ze zbylých hnid vylíhnou larvy, které se vyvinou v nové dospělé vši. Zbylé hnidy můžete stáhnout z jednotlivých vlasů nehtem, pečlivé vyčesávání ale vždy opakujte asi po týdnu od prvního odstranění vší.

 

 

3. Proveďte v bytě nezbytná hygienická opatření

 

Důsledný přístup věnujte i všem místům a věcem, které přišly do styku s vlasy. To zahrnuje především:

vyprat a vyžehlit ložní prádlo a ručníky
postříkat insekticidem sedačky a křesla
pokud možno vyvařit a vydezinfikovat všechny hřebeny
nechat venku větrat 24 hodin i matrace

 

Netypické postupy odstraňování vší

 

„Zaručených“ domácích receptů k odvšivení existuje celá řada, některé mohou fungovat, jiné jsou i zdraví nebezpečné.

 

Vyzkoušet můžete například masku z olivového oleje, do kterého přidáte esenciální olej z levandule nebo eukalyptu. Masku aplikujete do vlasů na celou noc, přes ni igelitovou koupací čepici a ručník.

 

Ke zneškodnění hnid i vší se dá využít elektronický odvšivovací hřeben – pracuje na bázi napětí mezi zuby, které při dotyku okamžitě ničí jak vajíčka, tak i samotné vši. Usmrcuje především dospělé vši, proto se musí používat denně alespoň po dobu dvou týdnů, než dojde k vyhubení všech parazitů. Vyžaduje ale investici kolem 600 Kč.

 

Rozhodně se vyhněte používání petroleje! Je to těžký alergen a může velmi popálit kůži. Alergizovat mohou i psí šampony a zažitým nesmyslem na pomoc k odvšivení je obarvení vlasů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

NECHUTNÉ! Utajení obyvatelé vaší ložnice i kuchyně!
Chraňte své mazlíčky před parazity - ale správně!
Chřipka versus vaše děti: Do školy je neposílejte, musí ji vyležet


Prevence

 

Vši se neudrží v krátkých vlasech, i proto bývají v dětském věku spíše doménou holčiček. Jistotu prevence mají všichni s délkou vlasů pod 1 cm (což je i nejčastější řešení při odstraňování vší u chlapců nebo mužů).

 

Pokud víte, že dítěti aktuálně hrozí zavšivení například ve školce, kápněte mu za uši tea tree olej, měl by cizopasníky přirozeně odpuzovat.

 

Na rozdíl od vši šatní nemá veš dětská co dělat s hygienickými návyky. Ani denní mytí vlasů běžným šamponem nepomůže. Odolný parazit je totiž přežije, stejně jako každodenní česání obyčejným hřebenem.

 

V lékárnách a drogeriích jsou k dostání preventivní šampony – s obsahem přírodních přípravků, působících jako přirozený odpuzovač (např. levandule).

 

Další možností je repelentní sprej – vstřebatelná pěna s obsahem chemické látky používané proti zamoření vší dětskou. Přípravek by měl spolehlivě chránit 24 hodin od nanesení do vlasů.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Linda 16:54 26.01.2017
Mně se osvědčil přípravek Liquido Forte. V balení je šampón, sérum i hřebínek, se kterým se vši dobře vyčešou. Účinkuje opravdu rychle. Nemůžu si vynachválit.
Petra 07:57 19.09.2016
Můj vyzkoušený recept je smíchat Alpu s olejem,já dávám olivový,nanést na vlasy,zabalit na půl hodiny do igelitu a pak umýt dvakrát šamponem.Je to levné a funguje to jak na vši tak na hnidy,jednorázově.