Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Děti, které špatně a málo spí, jsou více odtažité a mají problémy ve škole. Tvrdí to nová americká studie zaměřená na poruchy spánku v dětském věku.

Skřípání zubů u dětí ve spánku kazí prospěch

aktualizováno 25.07.2010, 02:12 | 25.07.2010, 00:00 | doma.cz/kat

Děti, které špatně a málo spí, jsou více odtažité a mají problémy ve škole. Tvrdí to nová americká studie zaměřená na poruchy spánku v dětském věku.

Američtí vědci se tázali rodičů, jak často jejich děti během spánku skřípou zuby (tzv. bruxismus). Studie zahrnovala 1956 dětí. Bylo zjištěno, že 36,8 procent dětí skřípe zuby jednou a více během týdne a 6,7 procent čtyřikrát a více týdně. Děti, které skřípou zuby velmi často, se špatně začleňují do kolektivu a jsou odtažité, uvádíserver ulekare.cz. Podle Salvatora P. Insany z univerzity v Západní Virginii se jedná o příznak bruxismu u mladších dětí.Nebezpečí bruxismu


Během spánku se bruxismus projevuje skřípáním zubů a jejich pevným stiskem. Když je toto sevření silné, dítě vydává zvuky skřípajících zubů. Tento problém může být příčinou poškození zubů. Intenzita skřípání zubů se může měnit. Nejvíce se objevuje mezi jedenáctou a jednou hodinou noční. Bruxismus se vyskytuje ve 14 až 17 procentech hlavně u dětí. U jedné třetiny z nich tento problém přetrvává do dospělosti. Vyvolávajícím momentem může být stres, úzkost či stres ve škole nebo v práci.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Prvorodičkou ve 34 letech: příliš stará maminka?

Kam v létě za koupáním: bazén nebo rybníkMůžeme dítěti spánek zlepšit?


Americká akademie spánkové medicíny doporučuje některé tipy pro lepší spánek dětí:
• Chodit denně spát ve stejný čas
• Nepovolovat dětem před spaním televizi, počítač
• Nepodávat jim nápoje a jídlo obsahující kofein


Děti bez energie


Je dobré si být jist, že vaše dítě spí dostatečně a dobře. Poznáte to podle toho, že se směje, je šťastné a plné energie. U unaveného dítěte se mohou objevit problémy s chováním. Špatný spánek dítěte může způsobit stres vám i celé rodině, uvádí server ulekare.cz. Pokud vaše dítě problémy se spánkem má, měli by jste navštívit pediatra nebo odborníka na spánek.

 

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře