Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Sluneční brýle jsou bezpochyby jedinečným módním doplňkem.Proč jsou ale pro ochranu zraku důležité nejen v létě?

Sluneční brýle! Proč je nosit i na podzim?

slunecni, brýle - 2
zdroj: Thinkstockphotos slunecni, brýle - 2
aktualizováno 10.09.2013, 00:00 | 10.09.2013, 00:00 | doma.cz/mag

Sluneční brýle jsou bezpochyby jedinečným módním doplňkem.Proč jsou ale pro ochranu zraku důležité nejen v létě?

Oční lékaři shrnují důvody, proč nosit sluneční brýle, do dvou kategorií: zdraví a komfort. Ze zdravotního hlediska je třeba chránit oči, víčka a pokožku kolem očí před UV zářením. A co se týče komfortu, jistě sami uznáte, že je mnohem příjemnější skrýt svůj zrak před ostrými a oslňujícími slunečními paprsky za tmavou clonu brýlí.
 

 

Slunce je zrádné i pro oči
Sluneční záření se skládá z infračervených, viditelných a ultrafialových (UV) paprsků. UV záření má vlnovou délku kratší než viditelné světlo, a tak jej vlastně nevidíme. Přesto ale mohou tyto paprsky způsobit závažné poškození buněk a tkání. Orgánem, který je na UV záření velmi citlivý a kterému hrozí poškození slunečním světlem v první řadě, jsou lidské oči. Co byste o jejich ochraně měli vědět?
 

 

• Chraňte se před UV zářením
Sluneční brýle představují ideální ochranu před ultrafialovým zářením. To může způsobit šedý zákal (kataraktu), který je celosvětově nejčastější příčinou slepoty. Hrozí také velmi bolestivé spálení struktur oka – rohovky, spojivky a sítnice –, které sice obvykle opět bez následků zmizí, ale je velmi nepříjemné.

 

 

 

• Žluté brýle zachytí modré světlo
Dlouhodobé působení modré a fialové části světelného spektra se považuje za rizikový faktor pro makulární degeneraci – poškození sítnice v oblasti žluté skvrny, která je klíčová pro naši schopnost vidět ostře. Nejvhodnější ochranou před modrými paprsky jsou sluneční brýle s oranžovými, žlutými a hnědými skly.
 

 

• Adaptaci na tmu prodlužují i sluneční paprsky
Vystavení očí ostrému slunečnímu světlu na pouhé dvě až tři hodiny už může narušit jejich schopnost přizpůsobit se tmě. Po celodenním slunění bez brýlí se tak noční řízení stává mnohem riskantnějším.
 

 

• Brýle jako ochrana před rakovinou kůže
Pokožka v okolí očí a na víčkách je velmi jemná, a je proto náchylná ke vzniku rakoviny kůže. Brýle s UV filtrem jsou vhodnou ochranou pro tyto oblasti.

 

 

 

První pomoc při spálených očích
Působení intenzivního UV záření má nezřídka za následek „spálení očí“ – fotokeratitidu. Může k němu dojít například po pobytu na sněhu, který sluneční paprsky odráží (sněžná slepota), nebo při opalování v soláriu bez ochrany očí. Příznaky se objeví několik hodin po vystavení slunečním paprskům a zahrnují slzení, bolest a pálení očí a pocit, jako by byla v očích zrnka písku.

 

ČTĚTE TAKÉ:
10 věcí o hemoroidech, na které jste se styděli zeptat!

Třetině dětí boty zničí nohy! Odbornice radila, jak to změnit!

Děti mají častěji poruchy očí! Je to kvůli počítačům a tabletům?

 

Co pomůže:

Oční kapky – bolest může být dočasně zmírněna  znecitlivujícími očními kapkami.


Chladné obklady – na oči se dávají vlhké studené obklady

Umělé slzy - také pomohou ulevit podrážděným očím. Seženete je v lékárně nebo oční optice.


Kapky mírnící zánět a bolst . hojení většinou probíhá rychle (během jednoho až tří dní), je ale důležité chránit oči před dalším působením UV paprsků. Dotyčný by měl pobývat v tmavém pokoji, nemnout si oči, nenosit kontaktní čočky a mít sluneční brýle, dokud se obtíže nezmírní. Ohledně jejich použití se nicméně poraďte s lékařem nebo lékárníkem.


Sluneční brýle – sice vás před spálením protentokrát neochrání, dokážou ale posloužit i jako ochrana proti světlu jako takovému. Což vaše podrážděné oči rozhodně v tuto chvíli ocení.

 

 

 


Pět tipů pro zdravé oči
• Nasaďte si sluneční brýle, kdykoliv jsou vaše oči vystaveny UV záření. To se týká i letních dnů, kdy je zataženo, nebo naopak zimních měsíců při pobytu na sněhu, u vody nebo ve vyšších nadmořských výškách, kde má sluníčko mnohem větší sílu.

 


• Pořiďte si kvalitní brýle, které vám poskytnou dobrou ochranu. Brýle by měly blokovat pokud možno 100 procent UVA i UVB paprsků a propustit 75–90 procent viditelného světla.

 

Rozhodující by neměla být cena brýlí, ale právě ochrana, kterou vám poskytnou. Ideální je kupovat brýle v optice, kde vám personál s výběrem poradí a kde máte záruku, že brýle mají opravdu požadovaný UV filtr.
 

• Ujistěte se, že povrch skel brýlí není nijak narušen škrábnutím nebo odřením.
 

• Vyberte vhodnou barvu skel – žluté brýle chrání před modrým světlem, šedivé zase sníží intenzitu světla bez toho, aby se změnila barva předmětů, a pohled přes ně je tak nejpřirozenější.
 

• Nezapomeňte na ochranu očí u dětí a teenagerů. Na sluníčku obvykle stráví mnohem víc času než dospělí.
 

Autorka MUDr. Hana Králová je odbornici webu www.ulekare.cz

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře