Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Děti ve městech jsou zdatnější, ukazuje unikátní průzkum.

Šok: Venkovské děti jsou lenoši, děcka z města jim dají ve sportu na frak

Děti
zdroj: Thinkstockphotos Děti
aktualizováno 30.05.2015, 00:48 | 30.05.2015, 00:48 | Doma.cz/trm

Děti ve městech jsou zdatnější, ukazuje unikátní průzkum.

Selský rozum říká, že děti na venkově a v menších městech by měly být zdatnější a pohybovat se lépe než jejich vrstevníci z velkoměst, protože tráví více času venku. Opak je pravdou, ukazuje unikátní analýza výsledků více než 50 tisíc dětí, které v prvním pololetí tohoto školního roku splnily všech osm disciplín sportovního projektu Sazka Olympijský víceboj.

 

Nejzdatnější jsou děti v Libereckém kraji

 

Během prvního pololetí tohoto školního roku splnilo všech osm disciplín Sazka Olympijského víceboje celkem 50 404 dětí. Tyto disciplíny testují základní pohybové schopnosti dětí ve věku 5 až 16 let. Jejich výsledky ve spolupráci se společností SportAnalytik zkoumal docent Tomáš Perič, odborník na sport dětí z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. „Ukázalo se, že neplatí léty zažitá pravda, podle které se děti na venkově a v malých městech více pohybují. Naopak, jejich průměrné výsledky jsou v porovnání s dětmi z velkých měst v testovaných disciplínách horší. Tuto tezi podporuje také analýza BMI, podle které je nejvyšší poměr hmotnosti vůči tělesné výšce u dětí v krajích, které ze srovnání pohybové zdatnosti vycházejí nejhůře,“ uvedl docent Tomáš Perič.


TIP: Také si změřte hodnotu svého BMI!


Doktor Miroslav Petr, proděkan FTVS UK, pracovník katedry fyziologie a biochemie, doplnil: „Naopak u výšky, jež je geneticky daná a kterou neovlivňuje prostředí nebo možnosti pro sportování, jsou rozdíly jen minimální. To také potvrzuje spolehlivost naměřených dat.“ Nejzdatnější jsou podle analýzy děti v Libereckém kraji, na druhém konci žebříčku je kraj Plzeňský, který ovšem sport intenzivně podporuje stále více. Už v červnu se zde například koná Olympiáda dětí a mládeže.
Zajímavé zjištění přinesla analýza také v porovnání věkových kategorií v rámci krajů. Zatímco děti ve věku 6 až 9 let jsou ve většině krajů na zhruba stejné „startovní čáře“, s rostoucím věkem rozdíly narůstají na téměř dvojnásobek bodů mezi nejlepším a nejhorším krajem.

 

Nejzdatnější děti v ČR 2015
(Foto: oficiální zdroj)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Víte, na jaký sport mají vaše děti talent? Přijďte na zábavné testování!
Zabijáci špeků: jaký sport se k vám nejlépe hodí?
Sport, výlet nebo počítač: Co vede mezi zájmy našich dětí?

 

Chlapci vévodí silovým disciplínám, dívky jsou flexibilnější

 

Analýza docenta Periče také porovnávala výsledky chlapců a děvčat. Dívky dominují ve flexibilitě a rovnováze a chlapci v ostatních pohybových schopnostech, což je přirozené rozdělení. Pouze u sedů–lehů jsou zprvu lepší dívky a na druhém stupni již chlapci. U některých disciplín – například u testů výbušnosti nebo vytrvalosti – se rozdíly zvyšují s věkem. V tom mohou hrát roli i tělesné přeměny u dívek v období puberty.

 

 

Kde sportovat?

 

Sport v okolí (www.sportvokoli.cz) je internetový portál, na který mohou kluby, oddíly či jednoty ze všech sportovních organizací v Česku umístit své kontaktní údaje a informace o náborech. Za významné podpory České unie sportu tak vznikne jedinečná mapa sportovišť a oddílů pro širokou veřejnost, která zároveň propojí kluby se školáky.

 

„Díky společnému projektu Sazky a ČOV vznikla unikátní analýza dat, která v Česku neproběhla více než čtvrt století – od doby spartakiád. V rámci Sazka Olympijského víceboje se nám daří zapojit do sportování desítky tisíc dětí a výsledky jasně prokazují, že v této snaze musíme vytrvat. Pomůžeme dětem najít sporty, které je budou bavit, i místa, kde se jim mohou věnovat,“ uvedl Robert Chvátal, generální ředitel Sazky. Analýza navazuje na srovnání výsledků dětí z loňského jara s výsledky dětí v letech 1997–2007. „Ty pro nás byly alarmující. Tentokrát jsme zašli ještě hlouběji, chtěli jsme vědět, kde dochází k problému. Výsledky této analýzy mohou být překvapující, ale jasně dokazují, že sport v Česku potřebuje výrazně vyšší podporu na všech úrovních,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

 
21 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře