Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chřipka zuří všude kolem. Jak se jí nejlépe bránit?

VŠE O CHŘIPCE: Jak ji rozpoznat, rychle vyléčit a hlavně se nenakazit!

Nachlazení
zdroj: Thinkstockphotos Nachlazení
aktualizováno 08.01.2017, 00:32 | 08.01.2017, 00:32 | doma.cz

Chřipka zuří všude kolem. Jak se jí nejlépe bránit?

Nejúčinnější je v první řadě očkování, ještě ho stihnete. Jinak se musíme spolehnout především na posilování imunity a snažit se působení virů vystavovat co nejméně.

 

Měli byste vědět:


● Chřipka může trvat až 2 týdny!


● Virus chřipky na bankovkách přežívá a může vás nakazit až po dobu 3 dnů


● Aktivita chřipky dosahuje vrcholu na konci zimy a může přetrvávat až do jara

 

ČTĚTE TAKÉ:

Prasečí chřipka: Jak ji na sobě rozpoznat?Nachlazení, anebo chřipka? Jak rozlišíte příznaky

Máte chřipku? OTESTUJTE SE ZDE!

 

Očkování je nejlepší způsob jak snížit riziko chřipky


● Sezónní chřipka souvisí ročně na celém světě s 250-500 000 úmrtími (v ČR ročně umírá minimálně 2000 lidí na nemoci s chřipkou související).


● Očkování pomáhá prevenci chřipky pro děti od 6 měsíců až po dospělé bez omezení věku.


● Imunita se vyvine za 14 dní od očkování.

● Jestli se bojíte píchnutí, některé vakcíny mají už i mikrojehlu, díky které očkování nebolí.

 

Nachlazení
(Foto: oficiální zdroj)
 

 

Vitaminový koktejl


Vhodné je zejména užívat vitamin C, pokud ho nemáte dostatek ve stravě. "Je doporučováno preventivně užívat nejméně 200 miligramů vitaminu C denně," vysvětluje Vilím Šimánek, expert na chřipku a potravinové doplňky. "Sám bych doporučil ty přípravky, kdy je vitamin C v kombinaci s bioflavonoidy," dodává.
 

Užitečný také může být selen a zinek. Pacientovi se srdečními problémy doporučil odborník vyváženou stravu, a navíc omega-3 polynenasycené kyseliny a 30 miligramů koenzymu Q10 denně. Hodit se mohou i přípravky obsahující extrakt z třaptky (echinacey).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chřipka a rýma: 20 osvědčených babských receptů

Jak se voháknout v boji proti chřipce

 

Pro nejúčinnější využití vitaminů doporučuje Šimánek, aby lidé zeleninu jedli šetrně uvařenou. Dlouhým vařením se totiž živiny znehodnocují, a naopak ze zeleniny zcela syrové tělo nedokáže všechny vitaminy využít.

 

Kdy si o chřipku vyloženě říkáme?

 

Odborný časopis Clinical Infectious Diseases uveřejnil studii o přenosu chřipkových virů z člověka na člověka. Nejvíce lidí se podle ní nakazí vlastní rukou. Autoři studie totiž pracovali s teorií, že nejsnadněji se nákaza přenáší na obličej, kudy se dostane do těla.

 

Moc si saháme na obličej!

 

Američtí vědci z US National Institutes of Health sice pravdivost tohoto tvrzení neověřovali, ale spočítali, jak často si lidé sahají na obličej. Průměrný člověk si za hodinu sáhne na obličej kontaminovanou rukou prý téměř čtyřikrát, což výrazně zvyšuje riziko nakažení.

 

Mohu se nakazit od nemocného prostřednictvím kontaktu s ním nebo nějakými předměty, např. klávesnicí, záchodem či vodovodním kohoutkem?

 

Mohu ji chytit, když někdo kýchne v MHD?


Ano.

 

Kde všude můžeme chřipku chytit? Jsou známy i nějaká bizarní místa, která nás překvapí? Např:


* Při čtení novin – ano.


* Při koupi ovoce, na které přede mnou sáhl nemocný – ano.


* Když si v automatu kupuji kávu – např. na kelímky sáhl nemocný, zůstávají bakterie i v automatu? Ano.


* Při zkoušení oděvu, který měl nemocný na sobě přede mnou? Ano, ale to je velmi velmi teoretická možnost.
 

 

Odpočívat a otužovat se

 

Pokud se bojíte o své děti, myslete především na jejich stravu. "Jestliže jsou děti zdravé, doporučil bych normální stravu (ovoce, upravenou zeleninu) a mléčné výrobky, které obsahují probiotické bakterie. Pak spánek, otužování a dostatek pohybu," říká Šimánek.

 

Obavám nemusí propadat ani těhotné nebo kojící maminky. Jejich imunitní systém by měl miminko před nákazou ochránit. "Chraňte se před stresovými situacemi a dodržujte pestré složení stravy. Omezení pobytu na místech, kde je větší počet lidí, je rovněž žádoucí," radí Šimánek.

 

Nachlazení
(Foto: oficiální zdroj)

 

ČTĚTE TAKÉ:

15 tipů na posílení imunitního systému

 

Co když už onemocním?

 

Pokud už by vás chřipka postihla, může se kromě tradičních příznaků – až čtyřicetistupňové horečky, třesavky a zimnice, únavy a nevolnosti, bolesti hlavy, očí, kloubů, svalů, světloplachosti - projevit i střevními problémy.

 

Není kvůli nic třeba propadat panice. "Klid na lůžku, tekutiny a lehká strava jsou při lehkém průběhu onemocnění postačující. Komplikovanější průběh vyžaduje návštěvu lékaře," radí Šimánek.

 

Na samotnou léčbu "tradiční" chřipky pak může docela dobře zabrat paracetamol pro snížení horečky a přípravek na vykašlávání.

 

Kolik nás stojí chřipka?

 

Chřipka doma


Nejakutnější fáze nekomplikované chřipky, kdy vás obtíže nutí ulehnout na lůžko a setrvat na něm, trvá přibližně sedm až deset dní. Po tuto dobu bývá nutná pracovní neschopnost.  Sami si zkuste spočítat, kolik vás stojí deset dní strávených doma „na neschopence“. Samotná léčba příliš drahá není – léky proti horečce, kašli a bolesti stojí řádově desetikoruny až stokoruny, bylinné čaje, ovoce, zelenina a vitamíny se také vejdou do tisíce.

 

Chřipka v nemocnici


V našem státě zdravotní pojištění na principu solidárnosti. Cena za léčení komplikací chřipky se podle jejich závažnosti a délky trvání léčby může vyšplhat i na statisíce. Ke slovu přicházejí léky v řádu tisíců (antivirotika, nitrožilní antibiotika), podpora dýchání při komplikovaném zánětu plic, pobyt na jednotce intenzivní péče apod. Samotný „hotelový“ den v nemocnici (jídlo, prádlo, energie) stojí řádově stovky korun, uvádí se cca 600 Kč na den za základní služby.

 
Prevence chřipky


Nástroje, které pomáhají předcházet infekci, jsou naproti tomu až směšně levné. Režimová opatření nestojí nic, obličejová rouška stojí maximálně stokoruny (ta nejúčinnější, určená pro průmyslové havárie), vitamíny se také vejdou do řádu stokorun.
 

 

 
42 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Saša 08:26 28.03.2017
Když si to člověk spočítá, tak opravdu týden marodění nestojí zrovna málo :( Takže také raději investuji do prevence. Celé naší rodině se osvědčil Preventan na imunitu. K tomu dostatek spánku a dodržovat pitný režim! A jsme fit ;)
Timurka 21:12 15.02.2017
Já hodně dbám na prevenci, protože jsem jako malá hodně marodila a vím, jak to bylo nepříjemné, takže jsem se snažila to u svých dětí nějak pořešit, aby nedopadly stejně. Takže odmalička dávám dětem hodně zeleniny, ovoce, otužuji a co chodí do kolektivu, dávám jim cucat Preventan a fakt skoro nemarodí.
Táňa 18:53 22.10.2014
Prevence je nejvíc...raději investuji do imunity...takže otužování, hodně tekutin, vitamín C, mytí rukou a vyhýbání se vydýchaným plným prostorům v chřipkovém období...když už není zbytí, tak do nosu stříkat mořskou vodu - např. Quixx - nos pročistí a zvlhčí a kapénkové infekce se do těla jen tak nedostanou.
Adéla 10:09 26.03.2014
To je pravda, ale já si našla v lékárně echinaceové kapky od Imunitu a jsem s nimi spokojená a nejsou právě vůbec tak drahé. Na nemocenské jsem nebyla díky bohu ani nepamatuju :) a doufám, že ani nebudu.
Alice 19:51 26.01.2013
My se doma snažíme chřipce vyvarovat. Je to nepříjemná nemoc a hlavně se snažím uchránit děti, protože ve školce se to šíří rychle. Já jim ještě taky kupuji na posílení imunity Sirup Donald, který si děti oblíbily. Jsou chráněné a já klidná.
Desper 12:16 15.01.2013
Já bych k tomu doplnil, že když už se zapomene na prevenci, tak pomůže nakopnout imunitu dávkami Wobenzymu. Je fakt, že to stojí nějaké peníze, ale na druhou stranu čím delší nemocenská, tím mnohem větší ztráty, takže se to bohatě vrátí.