Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Léto patří zmrzlinám a grilovaným masovým pochoutkám. Ovšem pozor! Nepříjemná salmonelóza stále vysí ve vzduchu.

Strašák salmonela: Jak se nemoci vyhnout?

Zmrzlina
zdroj: isifa.com Zmrzlina
aktualizováno 24.08.2016, 00:21 | 24.08.2016, 00:21 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Léto patří zmrzlinám a grilovaným masovým pochoutkám. Ovšem pozor! Nepříjemná salmonelóza stále vysí ve vzduchu.

Které potraviny jsou pro nás v létě nebezpečné a jak se projevuje salmonelóza? Největší hrozbu představuje podle gastroenterologa Jarolíma Šutky kromě syrových vajíček a zmrzliny také maso koupené v obchodě, kterému škodí převoz v horkem rozpáleném automobilu. Masové výrobky či mražené potraviny proto raději vždy převážejte v termo taškách. Po příchodu domů pak maso neukládejte do lednice nebo mrazáku, připravte ho ihned k úpravě.

 

Co dělat, když přecijen sníte zkaženou potravinu? "Určitě uděláte nejlépe, když si vezmete živočisné uhlí, které pochytá všechny toxiny a bakterie," radí gastroenterolog Šutka. Pokud žaludeční potíže potrvají delší debu, navštivte lékaře.

 

 

Salmonela

Salmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu. Ve většině případů to není závážně onemocnění, ale je třeba ji nepodceňovat. Bakterie salmonela má totiž velmi nebezpečnou schopnost, a sice pronikat do hlubších vrstev sliznice. Může se dostat do krevního řečiště a být roznesena po celém těle. Pro vznik salmonely je riziková konzumace(51) syrových či nedostatečně vařených vajec a masa. Pozor si dejte i na zmrzlinu.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Kuřecí maso: Největší riziko hrozí při grilování!

Otravy jídlem: Těchto šest potravin skrývá největší rizika

 

Nemoc se projevuje horečkami, průjmy a křečemi v břiše. Pokud máte podezření, že právě vás salmonela postihla, ihned zavítejte k lékaři.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Petra 16:26 24.08.2016
Opravdu vysi ?