Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rakovi na slinivky není moc častá, ale když přijde, zabíjí rychle. Kdo všechno jí podlehl? A jaké jsou příčiny tohoto onemocnění?

Swayze, Jobs, Pavarotti: všechny je zabila rakovina slinivky! PROČ?

Patrick Swayze
zdroj: isifa.com Patrick Swayze
aktualizováno 29.04.2013, 10:16 | 29.04.2013, 09:51 | doma.cz/mag

Rakovi na slinivky není moc častá, ale když přijde, zabíjí rychle. Kdo všechno jí podlehl? A jaké jsou příčiny tohoto onemocnění?

Nádorová onemocnění jsou většinou zmiňována v souvislosti s prsem, plícemi nebo tlustým střevem. Rakovina slinivky není tak častá, o to je ale její průběh závažnější. Patrick Swayze, Steve Jobs, Luciano Pavarotti s ní marně bojovali.

 


Slinivka neboli pankreas
Slinivka je životně důležitý orgán, který má mnoho funkcí. Produkuje jak trávicí enzymy, tak hormony inzulin a glukagon, které jsou nutné pro správné hospodaření s cukry v našem těle. Nádory většinou vznikají v kanálcích, kudy prochází pankreatické trávicí enzymy (pankreatické šťávy). Mohou ale postihnout i endokrinní buňky produkující hormony.

 

Pavarotti
(Foto: oficiální zdroj)

 

Tichý zabiják
Rakovina slinivky je nebezpečná hlavně proto, že se na ni přichází až v pokročilých stadiích. V počátku se nemoc nijak neprojevuje. Může být objevena náhodou při rutinním vyšetření, jako tomu bylo například u Steva Jobse, ale většinou přichází pacient, až když už je pozdě.

 

Velmi často jsou pak přítomné nejen rozsáhlé nádory, ale i metastázy v játrech, plicích a dalších orgánech. Následuje chirurgická léčba, chemoterapie i ozařování. Pokud je slinivka napadena nádorem, je nutné jí část vyjmout, nebo ji dokonce celou odstranit. Život bez slinivky je možný, ale komplikovaný. Pacient je pak až do konce života odkázán na speciální pumpu, která uvolňuje do krve chybějící hormony.

 

Jaké jsou první příznaky onemocnění?
Na začátku je průběh bez příznaků. Později se může objevit zažloutnutí kůže a sliznic. Přibližně po třech měsících se dostavují bolesti břicha a nevolnosti. Vášnivý tanečník i kuřák Patrick Swayze.

 

Steve Jobs 1955 - 2011
(Foto: tn.cz/Profimedia.cz)

 

Onemocnění rakovinou slinivky má velmi špatnou prognózu. Doba přežití se počítá pouze na pár měsíců. Herec Patrick Swayze si vyslechl svou diagnózu v roce 2008 a s nemocí bojoval skoro dva roky. I během léčby byl velmi aktivní, sportoval a tancoval, dokud mu to jeho stav alespoň trochu umožňoval. Navíc byla při jeho léčbě využita nová experimentální chemoterapie, která mu prodloužila život alespoň o pár měsíců. Nakonec ale přeci jen nemoci podlehl. Zemřel v roce 2009 v pouhých 57 letech.

 

Patrick Swayze byl nejen sportovec a tanečník, ale i celoživotní kuřák. Kouření nebezpečí vzniku rakoviny slinivky výrazně zvyšuje a Swayze se své vášně nikdy nevzdal.

 

Existují i další rizikové faktory, ale jejich role při vzniku onemocnění je stále diskutovaná: alkohol, černá káva, chronický zánět slinivky, cukrovka. Hlavní prevencí tak zůstává zanechání kouření.

 

Steve Jobs mohl přežít
Steve Jobs, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Apple, bojoval se svou nemocí 8 let. Trpěl neobvyklou formou rakoviny, která postihuje buňky produkující hormony. Tato forma je velmi vzácná a na rozdíl od obvyklého karcinomu vývodních kanálků je mnohem lépe léčitelná.

 

Steve Jobs se se všemi problémy vypořádával po svém. V obchodě a podnikání mu to vždy vycházelo. Bohužel, nemoc má jiná pravidla než byznys. Od začátku odmítal jakékoliv operativní řešení. Přitom, kdyby na tento způsob léčby přistoupil, jeho šance na přežití by byly několikanásobně vyšší. Místo toho byl Jobs přesvědčen, že pozitivní myšlení, akupunktura a změna životního stylu mu dají dost síly na to, aby nad rakovinou vyhrál. Když se pro operaci přece jen rozhodl, bylo už pozdě a lékaři mu nemohli pomoci. Zemřel v 56 letech.

 

Pavarotti se rozloučil olympiádou
Luciano Pavarotti, majitel jednoho z nejkrásnějších operních hlasů všech dob, musel kvůli operaci nádoru na slinivce zrušit koncertní turné. Po operaci se uchýlil do své vily a na veřejnosti se už neobjevoval.

 

Jeho poslední veřejné představení bylo přitom jen pár měsíců předtím, když zahajoval Zimní olympijské hry v Turíně. Necelý rok po operaci zemřel na zápal plic.
 

Karolína Jezdinská, autorka je odbornicí serveru uLékaře.cz
www.ulekare.cz

 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře