Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rakovina prsu není jen doménou žen, onemocnět mohou i muži. Ti však často ani netuší, že je tato nemoc může postihnout. Taky si mnohdy myslí, že se jejich prsa na mamografu nedají vyšetřit. To je však omyl.

Také mužům hrozí rakovina prsu!

Také mužům hrozí rakovina prsu
zdroj: Mediafax Také mužům hrozí rakovina prsu
aktualizováno 28.11.2013, 15:08 | 25.11.2013, 13:36 | Vitalia.cz

Rakovina prsu není jen doménou žen, onemocnět mohou i muži. Ti však často ani netuší, že je tato nemoc může postihnout. Taky si mnohdy myslí, že se jejich prsa na mamografu nedají vyšetřit. To je však omyl.

Rakovinu prsu zjistí lékaři ročně asi šedesáti mužům v republice. Bohužel to bývá až v případě, kdy je nemoc v pokročilejším stádiu. Muže totiž vůbec nenapadne, že by mohli dostat rakovinu prsu a pokud nějaký problém odhalí, pak se často stydí s ním jít k lékaři, anebo nevědí k jakému.


Rakovina prsu u mužů je vzácná. Příznaky a léčba jsou stejné jako u žen

 

Rakovina prsu je sice u mužů vzácné onemocnění, ale je potřeba na něj myslet a v případě potíží je nutné toto závažnou chorobu vyloučit. Objevuje se převážně u mužů nad 60 let, u mladých mužů je extrémně vzácná, upozorňuje server Vitalia.cz.


Pokud si muž v prsu nahmatá bulku, nemusí jít vždy jen o rakovinu prsu, ale například o tzv. gynekomastii, kdy se u muže objeví z různých příčin v prsu mléčná žláza. Abychom rakovinu prsu vyloučili, je potřeba, aby muž k lékaři s problémem přišel a byl následně správně vyšetřen. Stejně jako u žen se provede mamografické vyšetření doplněné o ultrazvuk prsů a podpažních uzlin.

 

Muži si však mnohdy myslí, že se jejich prsa na mamografu nedají vyšetřit. Ultrazvuk je jednoduše proveditelný u mužů všech proporcí. A pohmatem si občas prsa vyšetřit může každý muž sám.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Gynekologické příznaky, které musíš brát vážně
Co by měli muži (a jejich milující ženy) vědět o rakovině varlete
Mužská neplodnost souvisí s rakovinou varlat
Samovyšetření prsu: Přečti si návod a podívej se na video


Příznaky a léčba jsou stejné jako u žen

 

Příznaky rakoviny prsu u muže jsou stejné jako u žen – hmatná bulka v prsu, někdy krvavá sekrece, změny na kůži prsu, vpáčení bradavky a hmatné podpažní uzliny. To jsou varovné příznaky, které by muži stejně jako ženy neměli podceňovat a co nejdříve navštívit lékaře. Mnohdy muži nemyslí na to, že mohou mít rakovinu prsu a příznakům nevěnují pozornost. Často proto přicházejí v pokročilém stadiu onemocnění.


Pokud se rakovina prsu potvrdí, muži podstupují stejnou léčbu jako ženy – podle typu nádoru operaci v kombinaci s chemoterapií, radioterapií či hormonální léčbou.

 

Na vině je estrogen

 

Příčiny rakoviny prsu u mužů jsou obdobné jako žen, svoji roli hraje genetika, výživa, prostředí a mnoho dalších faktorů, například alkoholismus a obezita, které mohou v mužském těle podmínit tvorbu estrogenů, které mají vliv na vznik rakoviny prsu.
 

 
9 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře